Skocz do zawartości

Zakupy elektroniczne, zasilacz, stacja itd.


janec

Pomocna odpowiedź

Witajcie!

Długo mnie tu nie było. Nie wiem czy mnie ktokolwiek pamięta 😋 Dostałem sporo kasy na cele elektroniczne i chciałbym rozbudować(stworzyć) prawdziwy warsztat pracy. Liczę, na pomoc Waszej strony 🙂

Lista zakupow:

- stacja lutownicza (rozważam te modele: Xytronic 369, ZHAOXIN 936D)

- zasilacz (z regulowanym napięciem, zasilany 230V, jak najwiekszy zakres ale zodowolilby mnie 1V-24V; nie mam żadnych modeli na oku)

z tych głównych to chyba tyle..

Link do komentarza
Share on other sites

- zasilacz

A nie chciałbyś może zbudować sobie zasilacza sam? Wychodzi taniej niż kupiony, przy okazji trochę praktyki byś nabył, na elektrodzie jest 10^10^10^10... zasilaczy wywodzących się ze schematu ze strony electronic-labs. Nie namawiam, rzucam tylko propozycję.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam stację ZHAOXIN 936A+. Bardzo dobrze się nią lutuje. Tylko trzeba dokupić grot bo ten fabryczny topi się. Ale z nowym grotem nie miałem nigdy problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Mogę się podłączyć pod temat? Też mam dylemat co wybrać.

Czy decydować się na 2 osobne urządzenia, czy jakiś jeden większy kombajn. Pierwsza opcja wyjdzie drożej, myślałem o stacji Xytonic369 i do tego jakiś tani Hot-air, w drugim przypadku najlepiej chyba wypadają PT 803 albo Zaoxin 868D i tu wychodzi trochę taniej. Do tego w jaki oscyloskop celować, za jakieś 1000zł, cyfrowy chyba ciężko będzie za tę cenę kupić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam Xytronic 369 i PT803 - obecnie Xytronic się kurzy, bo i tak zawsze odpalam PT 803 (HA pracuje równolegle z kolbą). Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie lutować bardziej "skomplikowanych" BGA (takich z większą liczbą padów, niemożliwych do podgrzania bezpośrednio przez ścieżki), to polecam Xytronic 369, ale analogowy w miarę możliwości. Sprzęt nie do zajechania. PT803 niby chińszczyzna, ale dobrze się trzyma. Trochę jest zabawy z dobraniem temp. grzania i siły nadmuchu, nie ma żadnego wskaźnika i trzeba poeksperymentować.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba jednak zdecyduję się na ZHAOXIN 936D, bo Xytronic nie wiem gdzie mogę dostac w internecie.

Chciałbym wrócić do zasilacza, wiecie gdzie można dostać gotowy zasilacz z regulowanym napięciem?

Link do komentarza
Share on other sites

programatory.com.pl mają zarówno ZHAOXIN 936D oraz różne zasilacze. Zamawiałem już u nich kilka razu (m.in zasilacz) i jestem w 100% zadowolony, w niedalekiej przyszłości zamierzam znów zamówić, tym razem stację lutowniczą

Link do komentarza
Share on other sites

Pełen asortyment mają też na www.hotair.pl Osobiście od ponad roku używam Aoyue/PT 968 i mogę szczerze polecić. Jest to moja druga stacja lutownicza - przedtem przez 4 lata działałem na PT 853K (praktycznie to samo co PT 803), ale brakowało mi odsysacza dymu/oparów. Dodatkowym plusem w 968 jest cyfrowa regulacja temperatury gorącego powietrza.

Zasilacz zbudowałem sam, dlatego że miałem praktycznie wszystkie potrzebne elementy, inaczej zdecydowałbym się chyba na zakup jakiegoś "chińczyka" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacze mam 2: jeden tani chińczyk i jeden własny mogący działać jako regulowane źródło prądowe (super przydatne) - tylko go trochę uszkodziłem. W planie mam minimum jeszcze jeden kolejny 🙂

@mactro: zasilacze NDN ma niezbyt tanie (ale ma). Oscyloskopy są w polskich cenach. Osobiście wolę chińskie ceny i np. dealextreme, ale do tego trzeba mieć cierpliwość i nerwy :|

Jeśli chodzi o lutownicę: mam PT803 i ogólnie fajnie, tylko grot ma strasznie małą moc i szybko się chłodzi, a dmuchawa nie ma żadnej stabilizacji temperatury - reguluje się tylko moc grzałki i siłę nadmuchu.

Link do komentarza
Share on other sites

Podpowiedzcie jeszcze czym się kierować w wyborze oscyloskopu. Jak szerokie jest praktycznie potrzebne pasmo przenoszenia? Ile kanałów? Analogowy czy cyfrowy? Czy lepiej kupić od razu droższy trzykanałowy o paśmie powiedzmy 300MHz czy znacznie tańszy dwukanałowy 50MHz i najwyżej później zbierać na jakąś porządną cyfrówkę. Potrzebuję czegoś w miarę uniwersalnego, w miarę odpornego na początek i w cenie do ok. 1000zł.

I co ewentualnie sądzicie o firmach Schlumberger oraz Metrix?

Link do komentarza
Share on other sites

W cenie 1000zł to Ty 50MHz cyfrowego nie znajdziesz, bo zaczynają się od 1.5tys. zł. Za tę cene to albo analogi, używane, zwykle minimum 20letnie. Albo najtańszy model cyfrowego 25MHz (lepiej dopłacić trochę na 50MHz, bo maja już wyższe próbkowanie). Tak czy siak albo kupisz wielki i ciężki analog, który nie wiadomo jak był katowany, albo chińszczyznę (która nie jest taka zła wcale), o fajnych możliwościach, małą, ale też droższą.

Ja kupiłem za w sumie około 1300zł Rigol 1GSa 50->100MHz 2 kanały, ale czekałem miesiąc i musiałem jeszcze dzień wystać w urzędzie celnym (niech ich szlag). Aktualnie ten oscyloskop kosztuje niemal dokładnie 1000zł+VAT(dolar dość tani).

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.