Skocz do zawartości

Silnik z przekładnią z starej kasy fiskalnej.


Humble

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem w posiadaniu dwóch silników z starej kasy fiskalnej. Jest wykonany na nich nadruk który który mówi, że silnik jest na 24V ma 2.1W mocy i przełożenie 41,5/1 . Chciałbym użyć je do zbudowania robota wielozadaniowego mobilnego, tylko zastanawia mnie jak dużą masę są w stanie przemieszczać te cudeńka. Przekładnia będzie napędzać łańcuch przez zębatkę o średnicy 6,4 cm. Nie wiem jakie parametry są jeszcze istotne by odpowiedzieć na moje pytanie. Według jakiego wzoru to policzyć? Mam dwa akumulatory po 12 V, każdy wazy jakieś 1,1 kg + do tego dochodziła by waga gąsienic według któregoś z forumowych projektów ( z łańcucha rowerowego) więc też myślę że w 5kg bym się zamknął.

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy takiej masie słabo widzę te silniki. 2.1W mocy znamionowej to dosyć mało. Z takimi silnikami pojazd do 1kg powinien jeździć dobrze. Przy 5kg w najlepszym wypadku będzie jechał bardzo wolno. Dodatkowo gąsienice zwiększają opory.

Jedno o czym zapomniałeś to podać prędkość obrotową silnika. Dla celów robotyki rozsądne są prędkości rzędu 60-1000rpm.

Jak chcesz złożyć z tego coś rozsądnego to pomyśl o zdecydowanie lżejszym źródle zasilania. Na początek mogłyby być dwie baterie 9V o nieporównywalnie mniejszej wadze. Zastosowałbym też raczej zwykłe koła a nie gąsienice. W takiej konfiguracji nie będziesz miał problemu żeby złożyć pojazd o masie 500g. Jak on zacznie jeździć to wsadź mu na plecy 4kg i zobacz jak jeździ 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Oh. Dobrze , że przynajmniej zapytałem. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Może teraz ciąg dalszy: Chciałbym zachować koncepcję tego czegoś co zbuduję,czyli koniecznie gąsienice. Gdzie dostanę w internecie, możliwie po kosztach, sprawne silniki z przekładnią które nadadzą się do takiego zastosowania i takiej masie podołają? Oczywiście nadal te 12/24 V jeśli nie jest to problem i niema znacznych przeciwwskazań.

Serwa modelarskie w rozsądnej cenie tj. do 60 zł, mają 3,6 kg/cm , a to raczej nie wystarczy, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

... i dwa takie serwa spokojnie pociągnęły by masę 5 kg ? w pojeździe gąsienicowym? Jeśli tak to wiem już wszystko w temacie. Wszak różnie to może być z tym zapasem mocy, może zdarzyć się że masa się powiększy etc. a, a chciałbym mieć pewność.

Znalazłem taką stronę :

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=grupa&kat1=7

Czy 10W i 60rpm bez obciążenia da radę?

EDIT

Ha! Owocne szukania.

Mam dokładnie coś takiego :

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=332

Znalazłem również takie serwo :

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=469

Link do komentarza
Share on other sites

Ja niedawno kupiłem: takie cudeńko

Tylko nie wiem jak obliczyć dopuszczalną masę pojazdu. Dla manipulatora masz prosty iloczyn masa*ramię, który nie może przekroczyć momentu serwa.

mógłbyś otworzyć to serwo i powiedzieć czy otwory na ośki zębatek są jakoś wzmacniane, czy są to tylko wyżłobione otwory w plastiku?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.