Skocz do zawartości

Małpi cyborg


Treker

Pomocna odpowiedź

Małpi cyborg

 

Na Uniwersytecie w Pittsburgu małpy z podłączonymi do mózgów elektrodami karmią się manipulatorem, którym sterują swoimi myślami.

Prowadzone eksperymenty mają na celu przybliżenie ludzkości do znalezienia odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: jak działa mózg? Małpkom podłączono elektrody do części mózgu odpowiedzialnej za poruszanie ciałem (kory ruchowej). Pochodzące z elektrod sygnały analizował komputer, odpowiednio sterując manipulatorem znajdującym się bezpośrednio przy obiekcie badań. Nauczenie się obsługi manipulatora zajęło zwierzętom jedynie kilka dni i po tym czasie odbierały nim od człowieka oferowany pokarm i wkładały go sobie do pyszczków. Wszystko to mocą swoich myśli.

Niestety, o czym wszystkie źródła milczą, a co na filmie jest sprytnie przesłonione aparaturą, jedna rzecz jest w tym wszystkim przygnębiająca: w obecnym stadium badań elektrody (w postaci cienkich szpilek) wkładane są bezpośrednio w tkankę mózgową zwierzęcia, co oznacza, że podczas wszystkich eksperymentów musi mieć ono otwartą czaszkę i dyndające z niej kable. Podobne eksperymenty z elektrodami umieszczanymi na powierzchni czaszki są obecnie o wiele mniej zaawansowane, ze względu na duży poziom zakłóceń i mieszanie się sygnałów z różnych obszarów mózgu. Dodatkowo, aby "zachęcić" małpy do posługiwania się podłączonym do nich manipulatorem, wszystkie miały przez cały czas trwania eksperymentu (kilka dni) unieruchomione własne łapy.

Źródło: http://www.robonet.pl/?net/news&nid=434

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.