Skocz do zawartości

UCY7400 - czterokrotna dwuwejściowa bramka nand


mozart2008

Pomocna odpowiedź

Witam.

Aby skonstruować prostego robota, postanowiłem że zrozumiem działanie zwykłych mikrokontrolerów. Poznałem podstawowe bramki logiczne i chcąc sprawdzić działanie bramki nand na układzie UCY7400 nic nie wyszło. Nie mam pojęcia czemu.

Zasilanie podpięte jest do układu scalonego. Wykorzystuje tylko bramkę pierwsza.Wejście pierwsze podłączam do plusa. Wejście drugie też do plusa ale przez przycisk. Wyjście podłączam do diody. Daje zasilanie 3V...6V bez względu czy przycisk jest wciśnięty czy nie dioda się świecie. A kiedy oby dwa wejścia były by podłączone do plusa to dioda powinna zgasnąć. CO jest nie tak?

PS. Zrobilem ten projekt na płytce stykowej więc zamiast złączek użyłem rezystorów jedno omowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo to nie ma prawa działać. Aby na wyjściu bramki AND uzyskać 1 logiczną czyli vcc trzeba na jej wejścia podać także logiczne jedynki, a ty podajesz same zera.

A sorki to jest NAND nie AND, ale chodzi o to samo, tylko uzyskasz na wyjsciu 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Patrzac na schemat widze ze jedno z wejsc na stale ma logiczna 1 . Drugie z wejsc (to z wylacznikiem) ma albo logiczna 1 (wylacznik zamkniety) albo do niczego nie podlaczone (wylacznik otwarty). Budowa wewnetrzna ukladu 7400 (lub 74LS00) jest taka, ze uklad ten niepodlaczone do niczego wejscie traktuje tak samo jak logiczna 1. Aby na wejsciu uzyskac logiczne 0 nalezy wejscie polaczyc z masa. Proponuje wylacznik (z jednej strony pozostawic polaczony z wejsciem) a z drugiej strony zamiast do plusa podlaczyc do masy. Wtedy zwarcie wylacznika spowoduje podanie logicznego 0 na wejscie (drugie wejscie ma caly czas 1). Na wyjsciu zmieni sie stan z 0 na 1 co zgasi diode polaczona do plusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem. Bo ta bramka dziala tak ze jeżeli do 1 i 2 wejścią wejdzie logiczna 1 (czyli tak jak jest u mnie zrobione, jak przycisk jest wciśnięty) to na wyjściu powinno być logiczne zero czyli dioda powinan zgasnąć. Nie wiem.. mógł bym prosić może o poprawę schematu albo jakos rysunkowo to przedstawione... to może w końcu zrozumiem działanie tej bramki.

[ Dodano: 31-07-2011, 20:09 ]

Chwila, układ zbudowany jest z czterech dwuwejściowych bramek NAND

BRAMKA NAND:

wejście a | wejśćie b | wyjśćie

0 0 1

1 0 1

0 1 1

1 1 1

Ja mam wejśćie pierwsze podłaczone na stałe do plusa( stan logiczny na stałe równy 1)

Wejście drugie z przełącznikiem podłaczone do plusa. Naciśnięcie go powoduje stan logiczny 1 na 2 wejśćiu. Czyli wynika z tego że to powinno powodować stan niski na wyjściu(0) więc dioda nie ma prawa świecić. Czemu nie działa... widocznie jeszcze nie rozumiem tych bramek.

A nie moge znaleść nigidze takiego artykułu który wyjasni mi o co tak na parwde chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O to chodzi, że aby mieć stan logiczny 0, to musisz podciągnąć wejście do masy, a więc użycie przycisku nic nie daje, bo bramka rozpoznaje to za 1 i wtedy, kiedy wejście nie jest do niczego podłączone, i wtedy, kiedy masz je podłączone do plusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Działanie bramki dobrze rozumiesz, ale zrób tak, jak polecił ci Marekk.

Jedno wejście podłącz do VCC a drugie przez przycisk do GND i wtedy gdy naciśniesz przycisk na tym wejściu pojawi się 0 (na drugim 1) więc na wyjściu uzyskasz 1. Wtedy dioda zgaśnie.

Gdy przycisk nie będzie wciśnięty (na obu wejściach 1) na wyjściu pojawi się 0 i dioda zapali się.

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ładnie działa.. dziękuje za pomoc:) Tylko zastanawia mnie jedno

BRAMKA NAND czyli powinna dioda zgasnać jak na obuwyjściach dam mase .. tak wynika.. a ja mam jedno do Vcc a drugie do GND.noi to sie nie trzyma kupy. bo teraz w mojej głowie wynika ze jak na 1 i 2 wejsciu ebdize masa to dioda zgaśnie a tak nie ejst.. niekapuje

Link do komentarza
Share on other sites

Chwila, układ zbudowany jest z czterech dwuwejściowych bramek NAND

BRAMKA NAND:

wejście a | wejśćie b | wyjśćie

0 0 1

1 0 1

0 1 1

1 1 1

W ostatnim przypadku na wyjściu będzie 0, gdyż to bramka NAND (NOT AND w wolnym tłumaczeniu nie iloczyn / zanegowany iloczyn) 1*1=1 ale zanegowany, czyli będzie 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Wikipedia[/url]"](...) jako że dysjunkcja jest negacją koniunkcji („nieprawda, że zarazem p i q”).

Więc dioda będzie zgaszona tylko wtedy, gdy na obu wejściach będzie stan 1.

Link do komentarza
Share on other sites

Noto prosze zerknać na mój schemat na samiutkim początku. Na 2 wejśćia wchodzi plus na wyjście wychodzi dioda która świecie bez względu nat o czy napiecie wchodzi do wejść czy nie

Link do komentarza
Share on other sites

nie rozumiem.. czy mogl bym prosic o schemat taki najprostrzy ja:

są 2 przyciski i dioda..kiedy nacisne oby dwa to dioda gaśnie.. kiedy jeden obojetnie który to nic sie niedzej.dioda nadal świecie.. i kiedy nic nei nacisne dioda świeci..Na układzie UCY7400

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.