Skocz do zawartości

Stabilizator - za niskie napięcie na wyjściu


lukix

Pomocna odpowiedź

Elektrolityczne mają zwykle większą pojemność, ale tak się składa że mam kondensator ceramiczny 1000nF i elektrolityczny 1uF(=1000nF).

Dlaczego przy tym stabilizatorze powinien być elektrolityczny a nie ceramiczny o tej samej pojemności?

Link do komentarza
Share on other sites

Elektrolit ma dużą pojemność, ale jest powolny. może stabilizować niskie częstotliwości, ale nie nadaje się do wyższych. Ceramiczne nadają się do filtrowania wyższych częstotliwości. Dlatego daje się zwykle po jednym ceramicznym i jednym elektrolicie przy czym ceramiczny jak najbliżej układu zasilanego(najlepiej bezpośrednio na wyprowadzeniach).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak kolega wyżej napisał ceramiczne mają niskie opory przez co nadają się także do filtrowania szybkich szpilek. Niby fajnie, a;e tutaj też niestety leży problem ze stabilizatorami.

Wiele stabilizatorów - szczególnie starszej konstrukcji - jest zrobione pod kondensatory elektrolityczne i przy kondensatorach o niskim oporze wpadają w oscylacje, co oczywiście jest bardzo niekorzystne dla układów zasilanych z takiego pływającego napięcia. W dokumentacji stabilizatorów zawsze pisze jakie kondensatory producent poleca i ew. jakich należy się absolutnie wystrzegać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

MirekCZ, mógłbyś podać linki do DS stabilizatorów które podają jakie producent zaleca kondensatory ? Przed chwilą przerzuciłem kilka, w żadnym nie znalazłem o tym ani słowa a wg Ciebie te infa są w każdym. W elektronice siedzę od lat i wcześniej też jakoś nigdy nie zetknąłem się, że stabilizatory robi się "pod" określone kondensatory. Natomiast, że elko mają dużą indukcyjność i, by ją zminimalizować, należy je bocznikować ceramikami.

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCZ, mógłbyś podać linki do DS stabilizatorów które podają jakie producent zaleca kondensatory ? Przed chwilą przerzuciłem kilka, w żadnym nie znalazłem o tym ani słowa a wg Ciebie te infa są w każdym. W elektronice siedzę od lat i wcześniej też jakoś nigdy nie zetknąłem się, że stabilizatory robi się "pod" określone kondensatory. Natomiast, że elko mają dużą indukcyjność i, by ją zminimalizować, należy je bocznikować ceramikami.

To jaki zastosujesz kondensator to Twoja sprawa. Producenci natomiast zalecają konkretne typy w związku z ich właściwościami. Dla przykładu najpopularniejszy L7805 str. 28 punkt 6.1:

6.1

....

In many low current applications, compensation capacitors are not required. However, it is recommended that the regulator input be bypassed with capacitor if the regulator is connected to the power supply filter with long lengths, or if the output load capacitance is large. An input bypass capacitor should be selected to provide good high frequency characteristics to insure stable operation under all load conditions. A 0.33 μF or larger tantalum, mylar or other capacitor having low internal impedance at high frequencies should be chosen.

https://docs.google.com/open?id=0BypxwY1AXgQ9YmU1YTg0M2MtZGY2ZC00YmRjLWFiZjUtZjI0Zjc5OTNhNWVm&authkey=CL37p70G

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, nie wiedziałem że nazywasz się MirekCZ....

Jak nie proszony sam się pchasz do tablicy, to najpierw choć racz przeczytać o co kto pyta. Nie pytam jakie C daje się do stabilizatorów bo to wiem od dawna. Infa nt. C nie są W KAŻDYM DS tylko b.RZADKO KTÓRYM i na takowy udało Ci się trafić. A i w tym nic nie ma o b.dużej indukcyjności elko.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, akurat w tym wypadku nie masz racji - sprawdziłem DSY chociażby 317, 1117, LF33 - we wszystkich piszą, jakich kondensatorów użyć (nie tylko typ, ale też wspominają o ESR). Były to jedyne stabilizatory, które w tej chwili przyszły mi do głowy, ale jak na razie to w 4/4 DSach jest to opisane. Ciekawe, jakież to datasheety sprawdzałeś, że nie było w nich wzmianki jakich C użyć. Ja zarzucę linki:

http://www.national.com/ds/LM/LM1117.pdf

http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf

http://www.sos.sk/a_info/resource/c/pdf/LF33.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Rzuć okiem na tytuł, temat tyczy 7805 a nie jakichś innych. Przejrzałem DS dokładnie tych ( a jeszcze dokładniej to 78xx ) i tylko tych, chcąc sprawdzić, czy tak pokierowany początkujący rzeczywiście w DS do 78xx znajdzie jakieś infa nt. C do 7805. W innych, owszem.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, nie wiedziałem że nazywasz się MirekCZ....

Jak nie proszony sam się pchasz do tablicy, to najpierw choć racz przeczytać o co kto pyta. Nie pytam jakie C daje się do stabilizatorów bo to wiem od dawna. Infa nt. C nie są W KAŻDYM DS tylko b.RZADKO KTÓRYM i na takowy udało Ci się trafić. A i w tym nic nie ma o b.dużej indukcyjności elko.

Po pierwsze, forum nie jest prywatnym Twoim folwarkiem. Skoro masz pytanie konkretnie do kogoś pisz PW.

Po drugie: Expertowi nie przystoi pisanie:

MirekCZ, mógłbyś podać linki do DS stabilizatorów które podają jakie producent zaleca kondensatory ? Przed chwilą przerzuciłem kilka, w żadnym nie znalazłem o tym ani słowa a wg Ciebie te infa są w każdym. W elektronice siedzę od lat i wcześniej też jakoś nigdy nie zetknąłem się, że stabilizatory robi się "pod" określone kondensatory.

tym bardziej, że w pierwszym z brzegu, zapewne wielokrotnie przez Ciebie stosowanym w ciągu tych "lat" najpopularniejszym regulatorze L7805, takowa wzmianka jest.

I w końcu po trzecie: Więcej kultury i samokrytyki - to każdemu pomaga, choć są wyjątki.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale najwyraźniej Twoim prywatnym, kulturą to zajmij się swoją chyba że jesteś adwokatem MirkaCZ. Nie wprowadzać w błąd, nie dołować początkujących sugerując że nie chce im się czytać DS. Nie wiem jak w Twoim ale w Googlu którego ja używam po wpisaniu "7805 datasheet" wyskakuje ponad 0,5mln wyników które trzeba przeglądać wiele godzin by ew. trafić na info o C.

Link do komentarza
Share on other sites

Niektórzy z góry zakładają że początkujący to lenie którym nie chce się czytać. Nigdy nikogo nie odesłałem do DS bo skoro pyta, znaczy nie wie. Może przeoczył, może nie zna angielskiego, nie wiem, ale na pewno nie oczekuje retoryki. Jako expert nigdy bym nie wpadł np. na pomysł twierdzenia że stabilizatory robi się "pod" jakieś określone C, właśnie dlatego że nim jestem. Tym bardziej do odsyłania do DS w których nie ma lub info jest w rzadko którym. Tych ostatnich postów na pewno by nie było gdyby odpowiedzi były merytoryczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, odkopałem ten wątek gdyż mam podobny problem z LF33, a dokładnie z LF33CV. Na wejściu podaję 5V, przy obciążeniu 0mA na wyjściu mam 3,3V. Gdy układ próbuje wyciągnąć 110mA to napięcie spada do niespełna 3V i uC nie startuje. Używam ESP32. Kondensatory do ESP32 zgodnie z DS tego mikrokontrolera, a kondensator do LF33 na wejściu zgodnie z notą, a na wyjściu trochę większy - 47uF zamiast 10uF, gdyż tylko taki elektrolit LOW ESR miałem. Próbowałem też z 10uF na wyjściu, ale bez low ESR - efekt dokładnie ten sam,

Aby zobrazować problem.

Zasilanie prosto z PSU. Na wyjściu z zasilacza są równe 3.3V (sprawdzałem poza kadrem miernikiem na zaciskach), na breadboardzie są chyba dużo opory (kilka Ohm na parę centymetrów) i napięcie ciut spadło, ale w granicach działania.

 

Teraz zasilanie z LF33CV. Na wejściu ustawiam 5V i ograniczam prąd do 0,9A (próbowałem też ograniczać do 2A), bez obciążenia jest ok, pod obciążeniem jest zdecydowanie poniżej 3V. Próbowałem też zwiększać napięcie do okolic górnego limitu wejścia tj. 12V i spadek był taki sam.

Poniżej nota stabilizatora. https://botland.com.pl/pl/stabilizatory-liniowe/126-stabilizator-ldo-33v-lf33cv-tht-to220.html?search_query=lf33cv&results=2 (str 11, LF33C)

Jeśli dobrze rozumiem to on przy obciążeniu 200mA zadowala się dropout voltage o 0,2-0,35V, a przy obciążeniu 500mA 0,4-0,7V. Dobrze rozumiem? Z góry dziękuję za jakieś sugestie.

 

Edytowano przez jordanj
Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązałem i myślę, że potomnym się ta wiedzy przyda. Płytki stykowe są niskiej jakości i zależnie od tego gdzie wetkniemy zworki (do którego otworu) opór może wynosić 1 Ohm, 6 Ohm, a nawet ponad 160 Ohm. Spadek napięcia rośnie wraz z oporem oraz prądem. Gdy mikrokontroler pobiera mały prąd np. testowy sketch z mrugającą diodą to pobór prądu jest niewielkie (ok. 25mA) i spadek do ok. 3V, co jest jeszcze akceptowalną wartością do kontrollera. Gdy wyszukujemy sieci WiFi to pobór prądu rośnie do 125-140 mA i spadek prądu nawet do 2,3V, co skutkuje uruchomieniem brownout protection w uC.

Zlutowanie identycznego układu na płytce prototypowej rozwiązało problem.

Reasumując. Dla innych żółtodziobów takich jak ja. Używanie płytek stykowych do testowania projektów, gdzie istotne jest nie tylko napięcie (sygnał), ale przepływający prąd np. zasilanie czegoś może wpędzić nas w problemy kosztujące dużo bezproduktywnie spędzonego czasu.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.