Skocz do zawartości

Maksymalny prąd z CR2032


marecki

Pomocna odpowiedź

Jasne, że możesz przyjąć, że maksymalny prąd to 75mA.

Pamiętaj tylko wtedy o równaniu Ohma, czyli R=U/I. Dla R=1 i I=0,075A mamy U=R*i=0,075V czyli 75mV. Trudno coś z takim napięciem zrobić.

Dla przykładu rezystor 10Ohm daje Tobie 55mA -> U=0,55V - nadal słabo.

Dla Twojej diody IR sam sobie odpowiedziałeś - przy R równym 10 masz napięcie rzędu 1,64V przy 40mA. Reszta idzie na opór wewnętrzny baterii.

Stąd prosty wniosek, że więcej energii z baterii idzie w ciepło niż w świecenie diody.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale więcej energii na świecenie diody nie potrzebuję. Chodzi mi tylko o większy prąd.

Dla R=10Ohm spadek napiecia na diodzie jest cały czas taki sam tylko że wartość prądu wskazywanego przez multimetr maleje.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza z brzegu znaleziona przez Googla karta katalogowa CR2032 mówi, że ta bateria w ogóle nie jest przeznaczona do takiego charakteru obciążenia. O prądach powyżej 20-30mA można zapomnieć. To bateria do zasilania układów niskomocowych. Z danych widać, że nawet świeżutkie ogniwko ma rezystancję wewnętrzną ok 20 omów, która po przekroczeniu pojemności 150mAh zaczyna szybko rosnąć powyżej 100 omów. Jeżeli układ pobiera np. 10uA to nie przeszkadza ale jeśli ktoś chce wziąć mA to mogiła. Dla porównania zwykły LiPol ma dobrze poniżej 0.1 oma. Testy wydajnościowe pokazywane w danych katalogowych bazują np. na schemacie: 12 impulsów 6.8mA o długości 2s na dobę. Drugi test to fala prostokątna impulsów 1ms z przerwą 14ms (czyli wypełnienie 1:15) prądu 23mA ale tu już widać wyraźny spadek pojemności dysponowalnej. Teoretycznie można podłączyć kondensator o niskim ESR, który przejmie na siebie impulsy prądu (nawet i 500mA) ale wciąż średni prąd pobierany z 2032 nie powienien przekroczyć ułamka mA. To oznacza wypełnienia rzędu 1:1000 a protokoły łączności IR mają dużo więcej. Gdybyśmy nawet użyli odpowiednio dużego kondensatora (pojemność łatwo policzyć z ładunku pobieranego w impulsie i maksymalnego spadku napięcia np. o 0.8V lub 1V pomniejszonego o spadek na ESR) to jego pierwsze dołączenie spowoduje praktycznie zwarcie baterii i drastyczny spadek jej pojemności, w praktyce oznaczający bezpowrotne uszkodzenie ogniwa. Przerabiałem to.

Marecki, może jednak użyj czegoś większego zamiast brnąć w ślepą uliczkę?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zauważyłem, że ta bateria nie jest najlepsza ale innej nie mogę zastosować z braku wolnej przestrzeni. Nie wiem jaki maksymalny prąd z niej pobieram ale początkowo w obliczeniach zakładałem że wycisne z niej 400 mA:) nie biorąc pod uwagę czegoś takiego jak rezystancja wewnętrzna. Jedyną radą na wzrost rezystancji wewnętrznej jest wymiana baterii a to będzie widoczne w postaci nie działania pilota.

Jeśli chodzi o obliczenia, które proponujesz to nie realizowałem już ich. Po prostu dobrałem ekperymentalnie kondensatory, które dawały najlepsze rezultaty w postaci większego zasięgu. Użyłem z tego co pamiętam ceramicznego 100nF i elektrolitycznego 220 uF i zasięg obejmuje cały pokój przy nie skierowaniu w kierunku odbiornika TSOP1736. Bez kondesatorów zasięg był dużo mniejszy. Pilot w stosunku do sterowania wieżą jest słabszy od oryginalnego ale własnoręcznie złożony odbiornik reaguje na wszystkie sygnały wysłane w pokoju z mojego pilota. Żadnego zwarcia u mnie nie było ale nie wiem czy użyty kondesator jest jak mówisz wystarczająco duży. Bardzo chciałbym użyć czegos większego żeby wydobyć całą moc IRED i podać na nią te wstępnie założone 400 mA ale jak na razie nie mam jak.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.