Skocz do zawartości

Pololu HP 10:1 do dość ciężkiego linefollowera


tomazoo28

Pomocna odpowiedź

Konstruuję LF'a i wychodzi mi ciężka kobyła - łączna masa ok. 500g wraz z ciągiem turbiny. Mam na stanie silniki Pololu HP 10:1 - czy one go uciągną? Przy możliwie najmniejszych kołach. Ostatecznie zrezygnuję z turbiny, choć wolałbym tego nie robić, płytka jest przygotowana właśnie pod nią. Być może jutro uda się postawić robota na koła i ruszyć, ale chciałbym się dowiedzieć, czego się można spodziewać - to mój pierwszy LF. Jeśli będą problemy, to co polecacie zrobić - kupić silniki z większym przełożeniem, czy wymienić przekładnię? Dowiedziałem się, że jest taka możliwość, ale trzeba również wymienić zębatkę na wale. Kto mógłby mi to ewentualnie wykonać we Wrocławiu? W modelarskim, albo zegarmistrz? Z góry dzięki za rady 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

tomazoo28, przy 500g 10:1 to trochę mało, ale jeśli masz małe koła to te silniki powinny ruszyć, ale nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej dynamiki. Ktoś już chyba jeździ na 10:1 z turbinką, ale wydaje mi się, że na znacznie lżejszym robocie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziś się okaże, jak to jeździ. A co z wymianą przekładni?

A co chcesz wymieniać? Przełożenie 10:1 to troszkę mało do ciężkiego linefollowera, z drugiej strony 30:1 to trochę za mało dla obecnych najszybszych linefollowerów. Teoretycznie nie da się zrobić innej kombinacji w stylu 20:1 z zębatek dostępnych w innych silnikach pololu. Jedyna opcja to podmiana zębatki na ośce silnika plus zębatki, która się z nią zazębia, czyli wymiana pierwszego stopnia przełożenia. Ale to już są koszta, wyprodukować taką małą zębatkę może ta osoba sprzedająca na allegro, ale nie wiem jakie będą koszta. Ja zamawiałem inne zębatki u niego.

Co do mojego wcześniejszego zdania, że teoretycznie się nie da. Da się, ale podejrzewam, że koszty będą większe niż zamówienie nawet dedykowanej przekładni u tego usera. Można przecież powiercić nowe otwory w tej blasze mosiężnej tak aby pasowały tam inne zębatki, z innych silników pololu. W taki sposób można w zasadzie zbudować prawie dowolne przełożenie, ale wszystko zależy jak zawsze od zasobności portfela albo chęci i umiejętności danej osoby, albo od obydwóch.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ktoś już chyba jeździ na 10:1 z turbinką, ale wydaje mi się, że na znacznie lżejszym robocie.

U mnie przy około 150g jest jak najbardziej ok - przynajmniej takie mam wrażenie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, u mnie chęci nie brakuje, z umiejętnościami w tym zakresie gorzej, nie mówiąc już o czasie - chciałbym by robot ruszył na Robotic Arena w sobotę. Zatem może w przyszłości pomyślę o takich kombinacjach. Widzę więc że bez wymiany silnika się nie obędzie. Czy zmniejszanie ciągu turbiny albo całkowite jej zdemontowanie pomoże? Odchudzi to robota do ok. 250g

Link do komentarza
Share on other sites

Jakby nie miało zmienić, to bym nie rozważał, czy to zrobić. Chodzi mi o to, czy zmieni wystarczająco, bo nadal będzie cięższy niż 150g Trekkera. Bo jeśli nie ma szans, to nie zwlekam i biorę nowe silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakby nie miało zmienić, to bym nie rozważał, czy to zrobić. Chodzi mi o to, czy zmieni wystarczająco, bo nadal będzie cięższy niż 150g Trekkera. Bo jeśli nie ma szans, to nie zwlekam i biorę nowe silniki.

Może warto sprawdzić i nabrać nieco doświadczenia?

Link do komentarza
Share on other sites

tomazoo28, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z linefollowerami? Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale turbinką i silnikami 10:1 nie wygrasz zawodów. Zawody wygrywa się doświadczeniem tak w konstruowaniu robota jak i jego oprogramowaniem. Nie znam nikogo kto z marszu wygrałby jakiekolwiek zawody. Każdy ze zwycięzców miał jakąś styczność z robotami i zdobywał doświadczenie nim cokolwiek wygrał.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakby nie miało zmienić, to bym nie rozważał, czy to zrobić. Chodzi mi o to, czy zmieni wystarczająco, bo nadal będzie cięższy niż 150g Trekkera. Bo jeśli nie ma szans, to nie zwlekam i biorę nowe silniki.

Może warto sprawdzić i nabrać nieco doświadczenia?

Jasne, że tak zrobię. Wypróbuję jedne i drugie.

tomazoo28, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z linefollowerami? Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale turbinką i silnikami 10:1 nie wygrasz zawodów. Zawody wygrywa się doświadczeniem tak w konstruowaniu robota jak i jego oprogramowaniem. Nie znam nikogo kto z marszu wygrałby jakiekolwiek zawody. Każdy ze zwycięzców miał jakąś styczność z robotami i zdobywał doświadczenie nim cokolwiek wygrał.

Tak jak napisałem na samym początku - z LFami nie mam żadnego. Doskonale zdaję sobie sprawę, że ten robot nie ma szansy wygrać zawodów i to nie jest moim celem. Pytam jedynie o sprawy techniczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Doskonale zdaję sobie sprawę, że ten robot nie ma szansy wygrać zawodów i to nie jest moim celem. Pytam jedynie o sprawy techniczne.

Jeśli zdajesz sobie z tego sprawę to po co skaczesz od razu na głęboką wodę? Tak nie nauczysz się pływać. Możesz się tylko zniechęcić jak dotrze do ciebie jak trudno jest zapanować nad linefollowerem przy prędkości powyżej 1m/s. Na twoim miejscu do pierwszego linefollowera nie pchałbym się w turbinkę i silniki 10:1. Zrobiłbym coś na 30:1 HP i bez turbinki. Musisz nabrać obycia z prędkością 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.