Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu: Atmega8, silniki, serwo


Mabog10

Pomocna odpowiedź

Witam, z uwagi na to, że jest to mój pierwszy schemat, będę wdzięczny jeśli ktoś sprawdzi czy nie porobiłem błędów.

Mam też pytanie odnośnie tranzystorów przy SILNIK1 oraz SILNIK2. Ich maksymalny pobór prądu to 1.58 A, będą zasilane 7.2 V, czy BC547 wystarczy w takim przypadku?

Drugie pytanie: czy rezystory R1 oraz R2 są konieczne? Jakie jest ich przeznaczenie i czy wartość 300 Ohm jest odpowiednia?

Link do komentarza
Share on other sites

1) Brak dławika na Avcc

2) Nie ma sensu dawać tej diody D1, ponieważ stracisz na niej tylko napięcie.

3) Czemu 7805? Nie lepiej jakiś LDO, np. LM2940-5V

4) BC547 (max prąd = 100mA) nie wystarczą i sterując je w taki sposób będziesz miał możliwość jedynie jazdy w jedną stronę. Jeśli już chcesz zostać przy sterowaniu tranzystorami to bipolarne zmień na Mos-y 😉

5) Brak rezystora Pull-Down na bazach tranzystorów

6) Symbole rezystorów zastąpione symbolami dławików 🤣

7) Nie podłącza się tak fototranzystorów. Kolektor przez rezystor 10-100k do 5V i do ADC, a emiter do masy

8) Daj większy kondensator filtrujący przed stabilizatorem, ponieważ odciążysz akumulator

9) Z tym kondensatorem na Resecie możesz mieć problemy przy programowaniu układu

10) Między piny zasilające serwo wepnij jednego konda 100n

Link do komentarza
Share on other sites

9) Z tym kondensatorem na Resecie możesz mieć problemy przy programowaniu układu

A tam, aj go podłączam prawie zawsze, żadnych problemów nie mam. Wydawało mi się nawet że tak jest zalecane, ale przejrzałem notę katalogową i nie znalazłem takiego zalecenia.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 taki kondensator montuje się przy zakłóceniach zasilania. W tym układzie raczej nie powinny występować, ponieważ uC nie jest zasilany bezpośrednio z akumulatora 😉

Oczywiście to już tylko kwestia autora, które rozwiązanie wybierze, ponieważ jak pisze KD93 w praktyce działa i z kondensatorem 😉 Zawsze można go uwzględnić a jak wystąpią problemy wylutować.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1) Brak dławika na Avcc

2) Nie ma sensu dawać tej diody D1, ponieważ stracisz na niej tylko napięcie.

3) Czemu 7805? Nie lepiej jakiś LDO, np. LM2940-5V

4) BC547 (max prąd = 100mA) nie wystarczą i sterując je w taki sposób będziesz miał możliwość jedynie jazdy w jedną stronę. Jeśli już chcesz zostać przy sterowaniu tranzystorami to bipolarne zmień na Mos-y 😉

5) Brak rezystora Pull-Down na bazach tranzystorów

6) Symbole rezystorów zastąpione symbolami dławików 🤣

7) Nie podłącza się tak fototranzystorów. Kolektor przez rezystor 10-100k do 5V i do ADC, a emiter do masy

8) Daj większy kondensator filtrujący przed stabilizatorem, ponieważ odciążysz akumulator

9) Z tym kondensatorem na Resecie możesz mieć problemy przy programowaniu układu

10) Między piny zasilające serwo wepnij jednego konda 100n

Ok, dzięki za uwagi

1) poprawione

2) poprawione

3) Tu się jeszcze zastanowię. Będę zasilał lipolem 7.2 V, więc mam trochę zapasu napięcia.

4) Nie potrzebuję zmiany kierunku w swoim projekcie, to będzie służyć do kręcenia śmigłami; zamieniłem BC547 na BC368

5)nie wiem za bardzo o co chodzi, przed bazami mam rezystory 300 Ohm?

6)poprawione

7)Ja wzorowałem się na tym układzie użytkownika Nawyk:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4cf216c4c3bd58094.jpg

I tu jest kolektor do 5 V, a emiter przez rezystor do masy i do wejścia mostka.

8)Nie wiem czy to konieczne

9)Nie ma problemów

10)Nie za bardo rozumiem gdzie miałbym wpiąć kondensator. Pomiędzy 5V i serwo czy jakoś inaczej?

Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10:

4) Tranzystory musisz dobrać takie, aby maksymalny prąd pobierany przez silniki był mniejszy niż maksymalny dopuszczalny prąd tranzystora (w obudowach TO92 odpadają niestety, bo nie uciągną takiego prądu)

5) Rezystor Pull-Down jest po to, żeby zniwelować zakłócenia oraz w razie wystąpienia na pinie uC stanu nieustalonego tranzystor ma ustalony stan - logiczne 0. Masz wpiąć między bazy a emitery tranzystorów T1 i T2 takowe rezystory z przedziału 3k3 - 100k.

8) Jeśli silniki pobierają spory prąd (a widzę, że pobierają) to niestety wypadałoby dodać ten spory kondensator filtrujący

10) Chodzi o to, żeby na zasilaniu serwa jak najbliżej złącza był kondensator filtrujący zasilanie

nowa uwaga) Nie podłączaj silników pod piny do programowania mikrokontrolera, ponieważ albo tranzystor wymusi stan na danym pinie i nie pozwoli dobrze zaprogramować uC, albo podczas wgrywania programu silniki będą się kręciły.

Na forum jest forma odwdzięczania się 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10:

4) Tranzystory musisz dobrać takie, aby maksymalny prąd pobierany przez silniki był mniejszy niż maksymalny dopuszczalny prąd tranzystora (w obudowach TO92 odpadają niestety, bo nie uciągną takiego prądu)

5) Rezystor Pull-Down jest po to, żeby zniwelować zakłócenia oraz w razie wystąpienia na pinie uC stanu nieustalonego tranzystor ma ustalony stan - logiczne 0. Masz wpiąć między bazy a emitery tranzystorów T1 i T2 takowe rezystory z przedziału 3k3 - 100k.

8) Jeśli silniki pobierają spory prąd (a widzę, że pobierają) to niestety wypadałoby dodać ten spory kondensator filtrujący

10) Chodzi o to, żeby na zasilaniu serwa jak najbliżej złącza był kondensator filtrujący zasilanie

nowa uwaga) Nie podłączaj silników pod piny do programowania mikrokontrolera, ponieważ albo tranzystor wymusi stan na danym pinie i nie pozwoli dobrze zaprogramować uC, albo podczas wgrywania programu silniki będą się kręciły.

Na forum jest forma odwdzięczania się 😉

4) Nie rozumiem, w dokumentacji BC368 jest podany max prąd kolektora 2A, a silniki pobiera max 1.58, nie wystarczy?

5) Z jakiego przedziału? ? - 100k ?

8) Ale silniki są zasilane bezpośrednio z baterii (7.2 V), bez stabilizatora

10) Już rozumiem, dołączę kondensator

11) Wiem o tym, zastosuję zworkę którą będę wypinał przy programowaniu

Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10:

4) Ale czy jest to stały prąd, który można pobierać? Jeśli silniki będą działały non-stop to może być problem. Sprawdź ten parametr, bo jest to dośc istotne. Z tego co piszesz to będzie OK, ale lepiej się upewnić niż żałować

5) 3k3 to inaczej 3,3k 😉

8) Wiem, ale chodzi o odciążanie akumulatora 😉 Poza tym silniki będą wprowadzały zakłócenia do układu a je można wyeliminować różnymi filtrami (w czego skład wchodzą kondensatory)

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89

4) Tak, w dokumentacji jest napisane, że jest to stały prąd, który można pobierać:

http://www.sm0vpo.com:800/_pdf/BC/BC368.pdf

5) dziwny skrót, ale ok 😉

8) Dobra, to dam tam powiedzmy 200 nF zamiast 100 nF, wystarczy?

Jeszcze pytanie do 10) Ten kondensator nie powinien prowadzić do masy?

Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10:

5) Skrót wcale nie jest dziwny, ponieważ jest powszechnie stosowany na całym świecie 😉

8) Porządny kondensator filtrujący to elektrolity rzędu 220uF i wzwyż.

10) Po prostu wyprowadzenia kondensatora wpięte są pomiędzy 5V a GND, tyle że mają być jak najbliżej goldpinów Serwa

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

4) Zrezygnuj z tych BC, będą pracować za blisko Icmax. Daj jakieś MOS-y z Id z 10A.

5) może dziwny ale logiczny i krótki, wartość robi za przecinek. BTW, napis na kondensatorze np. 104 oznacza 100nF ( 10 i 4-ry zera ). Tak samo jest z R SMD.

8) tu trzeba znacznie większego, zostaw ceramika 100nF i dodaj elko co najmniej ze 50-100µF

Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10 z tym serwem to nie chodziło mi o to 🤣 Miałeś zostawić tak jak było wcześniej tylko między Piny 1 i 2 wpiąć kondensator 100n

Skoro zmieniłeś tranzystory na MOS to i z rezystorami będzie inaczej (tu niech wypowie się Xweldog lub ktoś bardziej doświadczony niż ja)

Pisałem ci coś na temat podłączania silnika pod pin ISP 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam, trochę się zamotałem, już poprawiłem.

Tylko teraz prośba, żeby ktoś mi wytłumaczył jak poprawnie podłączyć te MOSFety

A silnik musi być u mnie podłączony pod MOSI, ponieważ używam OC2 w swoim programie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mabog10 to nie lepiej pod OC2 podłączyć serwo? Programowo będzie łatwiej sterować silnikami i z serwem też sobie poradzisz 😉

Jeśli dobrze pamiętam to w MOS-ach N-Chanel dajesz Pull-Down, a w P-Chanel Pull-Up. Ale tak jak napisałem, mogę źle pamiętać 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.