Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu: Atmega8, silniki, serwo


Mabog10

Pomocna odpowiedź

Przed stabilizatorem i kondensatorami wejściowymi daj jeszcze diodę. Jak silniki będą powodowały spadki napięcia, stabilizator jeszcze chwilę "pociągnie" na energii zgromadzonej w kondensatorach.

[ Dodano: 22-01-2012, 12:35 ]

Poza tym radziłbym serwo zasilać bezpośrednio z akumulatora. Po pierwsze mniej obciążysz stabilizator, po drugie w serwo też jest silnik, więc i zakłócenia.

[ Dodano: 22-01-2012, 12:38 ]

I jeszcze jedno - prowadzenie masy. Najlepiej dla silnika poprowadzić oddzielną masę. Tzn. przy wejściu z akumulatora rozdzielić masę dla układów mocy i procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie wisi od wczoraj i żaden z kolegów nie kwapi się coś podpowiedzieć, "ożywają" dopiero po mych...

Non stop chodzi jeden więc wsio wskazuje, że to on generuje te zakłócenia. Odepnij go i sprawdź czy efekt zniknął. Jeżeli tak, to podłącz go pod 7,2V ale przez dławiki ( obie szyny ) tak z 50-220µH. Za i przed dławikami daj ceramiki 100nF a jak będzie mało to jeszcze elko ze 100µF.

Po odłączeniu silnika który chodzi non stop, drugi silnik i serwo nadal wzajemnie się zakłócają, dużo słabiej, ale nadal poruszają się momentami w niekontrolowany sposób. Dodatkowo, nawet jak zadzwoni mój telefon leżący na biurku, silniki zaczynają "chodzić". Pokombinuję jeszcze z tymi dławikami i kondensatorami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie za bardzo jest z czego robić zdjęcie, na razie wszystko jest zmontowane na płytce stykowej. Dodam, że zamiast silników DC używam w testach przerobionych serw, ale myślę że nie ma to znaczenia.

Przypomnę, że przy zastosowaniu dwóch źródeł zasilania układ działa poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie za bardzo jest z czego robić zdjęcie, na razie wszystko jest zmontowane na płytce stykowej.

Właśnie dlatego pokaż, chyba, że chcesz nadal samemu szukać, bo na razie dochodzisz do niewłaściwych wniosków:

Okazało się, że muszę zastosować dwa źródła zasilania: oddzielne dla silników DC i oddzielne dla uc i serwa, bo przy jednym wszystko nawzajem się zakłóca(serwo i silnik sobie "podrygują"). Trochę mnie to martwi, bo dodatkowe źródło oznacza dodatkowe obciążenie.

I słusznie, że Ciebie to martwi, ale nie dając nam materiałów, nie dajesz szansy, by Ci pomóc.

Czy ten schemat jest aktualny, czy wprowadziłeś jakieś modyfikacje?

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, skoro to ma w czymś pomóc to nie ma problemu, zamieszczam zdjęcia. Schemat jest aktualny, tylko zamiast diody BAT43 równolegle do silnik1 jest dioda 1N5822, ale nie ma jej na płytce stykowej, ponieważ ma za grube nóżki żeby ja wetknąć. Na płytce nie ma też kondensatorów C10-C12.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat jest aktualny, tylko zamiast diody BAT43 równolegle do silnik1 jest dioda 1N5822, ale nie ma jej na płytce stykowej, ponieważ ma za grube nóżki żeby ja wetknąć. Na płytce nie ma też kondensatorów C10-C12.

1. Oj, to jak chcesz, żeby zakłóceń nie było skoro eliminujesz elementy, które z tymi zakłóceniami walczą?

2. Jak masz wpięte FT1-FT3? Moim skromnym zdaniem jeżeli to są NPN to pomyliły Ci się zasady ich podłączania. Emiter do GND, kolektor przez rezystor do Vcc, a kondensator z kolektora do GND. No chyba, że to jakiś specyficzne cuda, których nie znam.

3. Przewód wejściowy podłączony do PC1 przechodzi tuż obok (wręcz dotyka) stabilizatora. Toż to piękna długa antenka zbierająca zakłócenia, które usilnie próbujesz jej przekazać. Podobnie z PC2(!). Popraw prowadzenie przewodów i rozmieszczenia elementów (FTx), tak by były daleko od źródeł zakłóceń.

Link do komentarza
Share on other sites

Kierowałem się logiką bo sam bym tak zaczął ale właściwe to należałby zacząć od przeanalizowania topologii połączeń. To powinno działać z jednego Uz, wiele projektów tak zrobiono.

Jak otworzyłem to nie było powyższych zdjęć, pojawiły się dopiero po wysłaniu. Widzę, że przed / za stabilizatorem nie ma ceramików 100nF. Foliowe pod wieloma względami są porządniejsze ale, niestety, mają dość dużą indukcyjność, nie powinno ich się tu dawać.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Oj, to jak chcesz, żeby zakłóceń nie było skoro eliminujesz elementy, które z tymi zakłóceniami walczą?

Wiem, na PCB na pewno nie zabraknie żadnych elementów.

2. Jak masz wpięte FT1-FT3? Moim skromnym zdaniem jeżeli to są NPN to pomyliły Ci się zasady ich podłączania. Emiter do GND, kolektor przez rezystor do Vcc, a kondensator z kolektora do GND. No chyba, że to jakiś specyficzne cuda, których nie znam.

Fototranzystory są wpięte poprawnie.

3. Przewód wejściowy podłączony do PC1 przechodzi tuż obok (wręcz dotyka) stabilizatora. Toż to piękna długa antenka zbierająca zakłócenia, które usilnie próbujesz jej przekazać. Podobnie z PC2(!). Popraw prowadzenie przewodów i rozmieszczenia elementów (FTx), tak by były daleko od źródeł zakłóceń.

Po poprawieniu rozmieszczenia elementów jest dużo lepiej, teraz jedynie serwo nieznacznie drga co jakiś czas. Myślę, że jak polutuję wszystko na płytce PCB, to nie powinno tak się dziać, dzięki za uwagę.

Dodatkowo muszę poprawić kod programu. W tej chwili program działa tak, że jeśli tylko na wejściu ADC będzie sygnał większy od 0, to ma coś się dziać. Myślę, że to też może wpływać na dziwne zachowanie silników i serwa. Spróbuję ustawić, żeby ADC reagował dopiero powyżej jakiejś wartości, np 10, wtedy powinno być lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Po poprawieniu rozmieszczenia elementów jest dużo lepiej ..

Teraz już wiesz, że warto zamieścić zdjęcia 🙂

Ale nadal nie rozumie, dlaczego nie zamieścisz tych elementów już teraz tylko dopiero na PCB:

Wiem, na PCB na pewno nie zabraknie żadnych elementów.

skoro nadal masz:

... teraz jedynie serwo nieznacznie drga co jakiś czas.

choć oczywiście program o którym piszesz, także może mieć znaczenie.

Chcesz ryzykować robienie PCB bez doprowadzenia prototypu do wersji stabilnej?

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem kod programu i teraz jest już ok, nic nie podryguje(przy jednym źródle zasilania). W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc, w najbliższym czasie rozpocznę produkcję płytki, pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.