Skocz do zawartości

Schemat połączeń - sprawdzenie poprawności


Szarry

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie!

Trochę to trwało, ale przelałem wreszcie to co stworzyłem w głowie i na dziesiątkach skrawków papieru w miejsce zwane komputerem i ogólnie uporządkowałem.

Chciałbym, byś rzucili okiem na to co stworzyłem i wytknął mi moje błędy, a w szczególności:

1. Czy pojemności przy 7805 nie są za małe? Jeśli tak, to jak je dobierać?

2. Czy nie strzeliłem jakiegoś głupstwa konstruując "to coś" na wejściach odwracających wzmacniacza?

3. Czy dobrze dobrałem we/wy uC pod względem funkcji, jakie mają pełnić...

4. ...i czy ogólnie mój procek zechce ze mną współpracować w takiej konfiguracji?

5. Inne (estetyka schematu, ewentualne "zgubione" węzły, czy cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy)

Chcąc się odrobinę wytłumaczyć powiem, że jest to mój pierwszy projekt wykonany w Eagle'u, jak i mój pierwszy kontakt z szeroko pojętą "cyfrówką", o robotyce nie wspomniawszy; proszę więc o odrobinę cierpliwości. Im więcej nauczę się teraz, tym mniej "upierdliwy" będę w przyszłości 🙂

Edit: Nie zmieniłem nazwy etykiety PD7 (Enkoder Prawy A)... poprawione.

Link do komentarza
Share on other sites

Aż głupio się przyznać, ale zgromadziłem DSy do prawie wszystkiego... a do stabilizatora nawet mi przez myśl nie przeszło :/

Zasilanie będzie najprawdopodobniej przykręcone terminalem, więc przycisk resetu raczej zostanie...

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, Czasami szybciej jest nacisnąć przycisk niż odpinać zasilanie.

Ja na twoim miejscu dałbym PWM na wejścia enable w mostku, ale to twój wybór. Na wzmacniaczach operacyjnych się nie znam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

tylko można się doczepić do rezystora miedzy GND a przyciskiem reset, jest on zbędny.

Rezystor ten dałem w celu ograniczenia prądu C5. Gdzieś o tym czytałem, chyba na blogu Mikrokontrolery . Niestety nie mogę tego teraz znaleźć, więc jeżeli ten rezystor nie przeszkadza, to chyba go zostawię (jeżeli zacznie mi sprawiać problemy, to zawsze mogę go zastąpić zwykłą zworą).

To jest schemat jakiejś myszy ? złącza sens to złącza do czujników sharp ??

Yep! Wiem, że to dość duże wyzwanie jak na początek, ale... czemu nie?

Link do komentarza
Share on other sites

TL084 nie jest dobrym wyborem do takiej aplikacji. Wymaga symetrycznego zasilania i to nieco wyższym napięciem. Zastosuj jakiś wzmacniacz działający na pojedynczym zasilaniu, np. LM358. Jeszcze lepszym wyborem byłby jakiś rail-to-rail, np. MCP602

Link do komentarza
Share on other sites

tylko analogowe czujniki sharpa są dość wolne, i przetwornik ADC w atmege też nie powala prędkością.

zastosuj jeszcze kondensatory przy każdym z złącz zasilania czujników według noty 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastąpiłem TL084 dwoma LM'ami, bo takowe akurat były w okolicznym sklepie.

Grabo zastanawia mnie, czy zastosowałeś u siebie rezystory 8,2k z jakiegoś konkretnego powodu, czy po prostu miałeś ich nadmiar.

sabal44 kondensatory przy sharpach są, ale na innej płytce (więc i na innym schemacie).

Niepokoi mnie cały czas C5 na resecie. Nie wiem, czy nie będzie mi przeszkadzał przy programowaniu, ale z drugiej strony nie chcę, by jakaś niewiadomego pochodzenia szpila zresetowała uP w najmniej odpowiednim momencie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.