Skocz do zawartości

[Autodesk Inventor] Kurs 2012 - cz.1 Wstęp


Luuke

Pomocna odpowiedź

Kurs Autodesk Inventor Professional 2012

Część 1 - Wstęp

Czym jest Inventor i do czego służy?

"Produkty CAD 3D Autodesk® Inventor® zawierają pełny i elastyczny zestaw oprogramowania do projektowania elementów mechanicznych 3D, symulowania produktów, tworzenia narzędzi i prezentacji projektów. Program Inventor rozszerza możliwości projektowania 3D o cyfrowe prototypowanie, umożliwiając tworzenie dokładnego modelu trójwymiarowego, który ułatwia projektowanie, wizualizowanie i symulowanie produktów przed ich wykonaniem. Cyfrowe prototypowanie przy użyciu programu Inventor pomaga projektować lepsze produkty, zmniejszać koszty projektowe i szybciej wprowadzać produkty na rynek."

0. Jak go zdobyć?

W chwili obecnej Inventor jest dostępny na 3 sposoby, z czego 2 są darmowe:

1. Kupno oprogramowania

Z powodu ceny wynoszącej kilka tysięcy dolarów jest to opcja raczej dostępna dla profesjonalnych firm projektowych.

2. Wersja trialowa 30 dniowa

W zupełności może starczyć na złapanie podstaw obsługi programu, później należy dokonać kupna i aktywacji.

3. Pobranie wersji akademickiej

Firma Autodesk wyciągnęła rękę w stronę studentów chcących ułatwić sobie zawodowy start zaraz po studiach. Wszystkie produkty firmy są dostępne na licencji studenckiej i można je pobrać ze strony Autodesk. Z takim początkowym założeniem wychodziła firma Autodesk, im bardziej rozpowszechnią oprogramowanie wśród osób uczących się tym bardziej będą one znane, a wtedy więcej firm i korporacji wykupi licencje komercyjne. W praktyce obecnie wygląda to tak, że zarejestrować się może każda osoba i bez problemów pobrać oprogramowanie. Czym się różni od wersji płatnej? Jedyną zauważoną przeze mnie różnicą to dodatkowy napis "UTWORZONY PRZEZ PROGRAM EDUKACYJNY FIRMY AUTODESK" na wydrukach rysunków.

Link do strony Autodesk poświęconej wersjom akademickim oprogramowania:

http://students.autodesk.com/

Jak pobrać ze strony Students Autodesk

0.1. Wchodzimy na link powyżej. Obecny wygląd strony:

0.2. Klikamy Register w prawym górnym rogu

0.3. Podajemy nasz adres mailowy oraz jako opcję "I am a" wybieramy Student

0.4. Wpisujemy wszystkie potrzebne dane

0.5. Pozostaje nam aktywować nowe konto. Możemy to zrobić za pomocą Facebook'a albo drogą mailową

0.6. Wracamy na stronę główną i klikamy Log in

0.7. Wpisujemy login i hasło, a następnie klikamy Submit. Aby każdorazowo nie trzeba było się logować możemy zaznaczyć opcję Remember Me

0.8. Tak wygląda stronka po zalogowaniu, zjeżdżamy na dół i klikamy Go to Download Center

0.9. Wyszukujemy naszego Inventora z listy Recommended for You albo Other Products (piwo dla osoby, która powie jakie są kryteria rekomendacji konkretnego produktu dla danej osoby)

0.10. Rozwijamy naszego Autodesk Inventor Professional

0.11. Wybieramy wersję Inventora...

0.12. ...język...

0.13. ...i na koniec wersję systemu (32-bitowy lub 64-bitowy)

0.14. Otrzymamy takie okienko. Zapisujemy sobie Serial Number i Product Key (można je też później sprawdzić na stronie), klikamy Download i zapisujemy naszą kopię na dysk

1. Pierwszy projekt

Osobiście korzystam z wersji angielskiej tego oprogramowania (polskie tłumaczenie bywają tragiczne), ale z racji tego, że nie każdy może w ogóle znać język angielski kurs zrobię w wersji spolszczonej.

1.1. Wygląd programu po uruchomieniu

1.2. Klikamy w Projekty

1.3. Ujrzymy okienko utworzonych już projektów. Z tego miejsca też przełączamy się między projektami klikając dwukrotnie LPM na nazwie wybranego projektu. Aby utworzyć nowy projekt klikamy Nowy.

1.4. Inventor (jak i inne programy Autodesk) umożliwia pracę zespołową nad danym projektem. W ramach kursu wybieramy "Nowy projekt jednego użytkownika" i klikamy Dalej.

1.5. W tym miejscu wpisujemy nazwę projektu oraz wybieramy ścieżkę obszaru roboczego i na koniec klikamy Dalej

1.6. Tym oknem na razie się nie interesujemy, klikamy Zakończ.

1.7. Utworzyliśmy właśnie swój pierwszy projekt. Upewniamy się jeszcze, że przy nazwie projektu stoi znaczek oznaczający aktywność danego projektu. Od tej chwili wszystkie utworzone elementy będą zapisywane w katalogu naszego projektu.

2. Podstawowe ustawienia pracy programu

2.1. Wchodzimy do menu Opcji

2.2. Z takich ważniejszych opcji możemy sobie ustawić czas po jakim program przypomni nam o zapisie dokonanych zmian, kolorystyka w czasie projektowania, ustawienia jakości wyświetlania szkiców i modeli. Warto przejrzeć sobie wszystkie opcje i pobawić się nimi, aby zyskać najbardziej nam odpowiadające ustawienia.

Podsumowanie:

Ta część zawiera jak sam temat mówi krótki wstęp do projektowania z wykorzystanie Inventora. Na dzisiaj tylko tyle, sesja mnie ściga 😋 W następnej części postaram się jak najdokładniej omówić możliwości szkicownika. Później przedstawię sposoby tworzenia już modeli trójwymiarowych, składanie elementów w całe zespoły, kontrolę kolizji itd. Postaram się jak najszybciej stworzyć kolejne części, a od nowego semestru będą mógł się z Wami podzielić nową wiedzą z drugiej części kursu Autodesk Inventor na który będę uczęszczał. Z tego co mi wiadomo ma być na nim omówiona m.in. analiza naprężeń oraz tworzenie animacji, które można wykorzystać do oficjalnego prezentowania swoich tworów.

Pzdr,
Luuke

Krytyka, krytyka, krytyka - tylko na to liczę! 🙂

Jest to mój pierwszy kurs puszczany w świat więc proszę też o cierpliwość i wyrozumiałość 🙂

edit:

Dodałem część "Jak pobrać ze strony Students Autodesk". Dzięki za sugestię BlackJack!

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda tylko że zdobycie oprogramowania to tylko 2 zdania na krzyż w całym kursie. 🙁

Pierwszy jak dla mnie.

Może wypadało by dodać konkretnie co trzeba zrobić na tej stronie.

Ja próbowałem do Autodeska podejść 2 razy i zawsze wszystko rozbiło się o to że nie umiałem pobrać programu.

A tak w ogóle to co mam wybrać przy rejestracji, Student - jak nim nie jestem ?

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda tylko że zdobycie oprogramowania to tylko 2 zdania na krzyż w całym kursie. 🙁

Pierwszy jak dla mnie.

Może wypadało by dodać konkretnie trzeba zrobić na tej stronie.

Ja próbowałem do Autodeska podejść 2 razy i zawsze wszystko rozbiło się o to że nie umiałem pobrać programu.

Biorę się do dzieła i opisuję jak pobrać 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chiobio, szukam jakiegoś rozszerzenia i na chwilę obecną jedyne co znajduje to podany już przez Ciebie "OBJ Export for Inventor". Zastanawiam się też nad możliwością uzyskania .obj, ale drogą pośrednią. Inventor ma możliwość zapisu plików m.in. w formatach .stl i .CATProduct (CATIA V5). Może wystarczyłoby znaleźć konwerter stl -> obj?

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę pobadałem i znalazłem takie opcje:

1. Inventor -> CATIA -> .obj

2. Inventor -> 3ds max -> .obj

Jak widać żadna nie pozwala na bezpośrednią konwersje. Prościej już modelować w CATIA lub 3ds max - jeden program, zamiast dwóch. Oczywiście to dla tych, którzy potrzebują .obj.

Btw. Super inicjatywa z tym poradnikiem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Prościej już modelować w CATIA

Na obecnym semestrze zimowym zrobiłem też pierwszą część kursu z CATIA. W porównaniu do Inventora kiepska jest moja opinia o tym programie 😉 Ale może się jeszcze kiedyś do niego przekonam 😋

A to jeszcze pozwolisz, że zapytam Chiobio, do czego chcesz wykorzystać możliwość eksportowania do formatu .obj?

Link do komentarza
Share on other sites

Prościej już modelować w CATIA

Na obecnym semestrze zimowym zrobiłem też pierwszą część kursu z CATIA. W porównaniu do Inventora kiepska jest moja opinia o tym programie 😉 Ale może się jeszcze kiedyś do niego przekonam 😋

Ja mam tylko doświadczenie z CATIA. Chciałem poznać Inventor'a, bo z tego, co widzę cieszy się większą popularnością (przynajmniej na forum). Swoją drogą Inventor, czy 3ds max można mieć za darmo, a firma Dassault Systèmes nie jest tak otwarta ze swoją CATIA. W myśl "unikamy piractwa, gdzie tylko można" Inventor byłby idealnym rozwiązaniem 😉

A to jeszcze pozwolisz, że zapytam Chiobio, do czego chcesz wykorzystać możliwość eksportowania do formatu .obj?

Tworzę framework z wykorzystaniem OpenGL + SDL. Chciałem do niego dopisać OBJ loader, aby wizualizować robota i środowisko, w którym się porusza. Można zresztą uzyskać niesamowite efekty graficzne i pokazać robotykę w trochę innym świetle, a nie tylko te line follower'y 😉 Oczywiście jeszcze długa droga przede mną.

P.S. Line follower'y są super 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Świetna sprawa z dokładnymi zdjęciami. Mógłbym jeszcze prosić o przetłumaczenie ramki ze zdjęcia 03 i informacji z 04? Z tego wynika że trzeba być studentem, czy wystarczy być np. uczniem szkoły średniej i nie trzeba mieć odpowiedniego maila? I jak długo możemy korzystać z wersji studenckiej? Jak się domyślam po skończeniu szkoły trzeba będzie ją skasować.

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba mi się to w jaki sposób zacząłeś kurs, czyli od tworzenia projektu i ustawień. Większość zaczyna od szkicu i wyciągania części... niestety. Sam zawodowo pracuję m.in. na oprogramowaniu Inventor 2012 i wielu współpracujących z nim programów Autodesku, więc to kurs nie dla mnie, ale bardzo podoba mi się idea kursu na forum. Proponuję również w kolejnych częściach ukierunkować kurs na robotykę.

Ze swojej strony proponuję obejżenie tego filmiku ze strony altiuma:

http://www.altium.com/community/trainingcenter/en/training-videos.cfm#,10,0,01325-w09

Co prawda pokazana jest tu współpraca z SolidWorksem ale Inventor również bezproblemowo zapisuje i odczytuje projekty w formacie STEP.

Link do komentarza
Share on other sites

"Studentem jest osoba zapisana do instytucji edukacyjnej, mającej możliwość przyznania stopnia naukowego lub certyfikatu, na co najmniej 3 godziny tygodniowo zajęć objętych programem edukacyjnym lub na trwający co najmniej 9 miesięcy program kończący się przyznaniem certyfikatu. Fakt bycia zapisanym na programy edukacyjne należy udowodnić na życzenie Autodesk."

No muszę przyznać, że praca tłumacza nie jest łatwa 😋 Rozumienie czytanego i słuchanego tekstu samo w sobie nie jest trudne, ale przetłumaczenie tekstu i ułożenie dobrze brzmiących zdań to już trochę większy problem 😋

Wybacz Natanoj, że nie od razu w niedzielę, ale musiałem się skupić na prawdopodobnie już ostatnim zaliczeniu w tym semestrze, które miałem dzisiaj 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.