Skocz do zawartości

Likwidacja rangi expert


Treker

Pomocna odpowiedź

Witajcie, od dość dawna miałem zamiar się tym zająć - teraz nadszedł odpowiedni czas 🙂

Decyzję już praktycznie podjąłem, mam zamiar tutaj ją tylko wyjaśnić.

Likwidację rangi experta mam zamiar wykonać, ponieważ coś takiego nie sprawdza się na forum już od dawna. Gdy strona była mniejsza i było mniej aktywnych użytkowników łatwiej było wyłapać tych, którzy znają się na rzeczy i ich wyróżnić. W tej chwili na forum udziela się wiele osób, niektórzy regularnie inni mniej. Każdy ma jakieś doświadczenie w danej sprawie i może mieć dużą wiedzę w jakiejś konkretnej tematyce. Nie sposób jednak wszystkich wyłapać, weryfikować ich wiedzę oraz wyróżniać. Nie było to również jasno określone do tej pory jak można uzyskać taką rangę - i tak trudno byłoby to jakoś ustalić. Część osób z taką rangą od dawna się już nie udziela. Ja dostaję często pytania jak zostać expertem itd. - nie przynosi to aktualnie żadnych korzyści, a innych (lepszych) sposobów na nagradzanie aktywnych użytkowników z dużym doświadczeniem jest dużo.

Jeśli nie pojawią się tutaj jakieś sensowne głosy przeciw to w tygodniu rangę tę usunę.

Wprowadzę jednak możliwość, aby osoby z większym stażem mogły wpisywać w profilu to, na czym się według nich samych dobrze znają.

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

Poprawiłem "Likwidacji" na "Likwidacja" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Treker,Sama inicjatywa, wyróżniania os. z większą wiedzą w jakiejś dziedzinie była OK lecz te argumenty, które podałeś są mocne. I popieram likwidacje tej rangi wyróżnienia, jeśli zaś chodzi o spos. weryfikacji w jaki mógłbyś decydować o tym komu przyznać taką rangę a komu nie to moim zdaniem jedynie zrobić plebiscyt tzn. tak jak jest głosowanie na najlepszą konstrukcję miesiąca tylko zamiast ocenić konstrukcje użytkownicy oceniali by artykuły napisane przez pretendentów do tego wyróżnienia zrobiłbym kilka kategorii Eksperta np. Elektronik, Programista, itp. os. które uzyskiwały by największą liczbę głosów w danym miesiącu za artykuły w np. dziale Elektronik dostały by np. I 3pkt. II 2pkt. III 1pkt. po każdym miesiącu punkty przypisywane by były do klasyfikacji generalnej i załóżmy 5os. w każdej klasyfikacji dostawało by rangę eksperta np. po 3 miesiącach w kategorii Mechanik w klasyfikacji generalnej jest os. "a" z 6pkt., "b" z 2pkt. itd. i te np. 5os. w tej kategorii dostają tytuł eksperta Mechanika.

Widzę wiele + takiego rozwiązania, przede wszystkim zwiększenie ilości artykułów. Które bardziej pomagają początkującym niż po raz setny rozpisywanie się np. w temacie jak rozmieścić czujniki lub jakie silniki dobrać.

Tym bardziej, że jest sporo os. na forum które swoimi artykułami pomogli nie jednej cz 2os lecz dziesiątkom.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, tylko czy myślisz, ze nagle użytkownicy zaczną pisać artykuł, tylko po to, aby dostać rangę 🙂? No nie wiem, teraz trwa ciągle zabawa na poradniki ( https://www.forbot.pl/forum/topics34/pomoz-poczatkujacym-napisz-poradnik-i-wygraj-vt6607.htm ) i jak na razie dużo prac się jeszcze nie pojawiło - zobaczymy co będzie dalej 🙂 Tak jak mówiłem, spróbuję dać możliwość podkreślenia każdemu w czym jest "mocny" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Temat podsunął mi pewien pomysł, który spróbuję zrealizować na swoim forum. Chodzi o ustalanie rang nie w zależności od liczby napisanych postów, liczby otrzymanych "pomógł", czy "piw" (jak to zwał tak zwał - u mnie sa to zwykłe podziękowania). Załóżmy, że wyznacznikiem są piwa, więc myślę o uzależnieniu rangi od średniej ilości otrzymanych piw. Spowoduje to tylko tyle, że ramy nie będą stałe i będą się zmieniały w zależności od aktywności innych, nowych użytkowników. Rangi można podzielić tytulaturą w zależności od działów głównych, w których dany użytkownik jest najbardziej pomocny.

Nie wiem jak takie cos wdrożyć na tym forum i nieczego nie sugeruję - poddaję tylko pomysł pod rozwagę.

Link do komentarza
Share on other sites

rezolut, No to też dobre rozwiązanie bo 10głosów od forumowiczów x może mieć mniejszą wartość niż 1głos od y. Tylko to nadal w wielu wypadkach będzie losowość bo np. temat typu "jaki silnik dobrać do MS" przeczyta 100os. a już np. "badanie zachowania się silnika w zależności od napięcia" tylko 10os. mimo, że pomoc w tym drugim przypadku jest trudniejsza niż w pierwszym wypadku.

Treker, moja wypowiedź miała tylko na celu podanie przykładowego rozwiązania jakie można zastosować do przyznawania tytułu eksperta. Ale generalnie usunięcie całkowite też uważam za dobry pomysł. To z tym aby każdy podał w opisie w czym się czuje mocny też dobre.

Tym bardziej, że z artykułami masz racje nie wiem czy nagle pojawiało by się ich na tyle aby móc zweryfikować kto tak naprawdę jest dobry. A po za tym z glosowaniami bywa różnie 😅 i nie zawsze najlepszy byłby najlepszy 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł hungrydevil uważam za delikatnie przebajerowany. Plebiscyty, głosowania - to wszystko przedstawiło by tylko najbardziej aktywnych i najpopularniejszych użytkowników, natomiast często ludzie, którzy naprawdę posiadają sporą wiedzę nie mają czasu pomagać i publikować dziesiątek artykułów miesięcznie. Tak samo wygląda niestety pomysł rezolut gdyż wiadomo że piwa to wyznacznik jak kto innym pomaga (chociaż i to nie do końca jest tak), a nie jest to wyznacznik posiadanej wiedzy.

Ja proponuje dodanie nowej zakładki w profilu, na wzór obecnych: "Programuje w:" czy "Moje roboty:" i określenie tam Specjalności danego użytkownika, w taki sposób będzie można zawęzić zakres do faktycznych umiejętności i wiedzy danego użytkownika, gdyż nie będzie on specem od elektroniki, mechaniki, czy programowania, a np. konkretnie: sterowania bezprzewodowego, mostków H, czy procesorów ARM, lub szerzej, np.: elektronika analogowa.

Aby serio traktować tą rubrykę proponuje edycje jej zarezerwować jedynie adminowi - nie dodawać jej do ustawień profilu, aby nikt nie mógł jej sam sobie edytować.

Przydały by się też jakieś udogodnienia dla wyróżnionych, aby mieli motywację i chęć niesienia pomocy innym. W ten sposób co raz więcej początkujących będzie się rozwijać i z przekonaniem iż w potrzebie dostaną pomoc na forum - częściej będą tu zaglądać.

Chociaż zdarza się także tak, że "eksperci" poruszają tematy na które nie mają wystarczającej wiedzy, a traktowani są jak wyrocznia, bo w końcu to "ekspert". Również przystaje za usunięciem rang i traktowaniu pomocy wszystkich na równi, oczywiście niektórzy mają na dany temat więcej do powiedzenia i miło z ich strony, że chcą się tym dzielić.

Link do komentarza
Share on other sites

Na Elektroda.pl stosowane są tylko i wyłącznie POMÓGŁ i załatwiają sprawę bardzo poprawnie, ponieważ tylko i wyłącznie człowiek pytający ocenia udzielone mu odpowiedzi. Jednak nie może dać POMÓGŁ więcej niż bodajże 5x tej samej osobie w jednym temacie.

To prosty i skuteczny system. Jednocześnie administratorzy zwalczają wszelkie żebractwo wśród odpowiadających którzy próbują wymuszać na pytających klikanie POMÓGŁ.

Dla przykładu:

Mirekk36 (autor książki o AVR) postów: 8073, pomógł: 781, skuteczność: 9,7%

TMF (także autor książki o AVR) postów: 4264, pomógł: 663, skuteczność: 15,5%

dla porównania moja skromna osoba:

dondu (autor, ale tylko bloga) postów: 3189, pomógł: 333, skuteczność: 10,4%

oraz osoba, która dużo pisze, ale mało pomaga:

Urgon postów:2407, pomógł: 42, skuteczność: 1,7%

Moim zdaniem w zupełności wystarcza wyżej opisany system,

a rangi są całkowicie zbędne dlatego, że:

... zdarza się także tak, że "eksperci" poruszają tematy na które nie mają wystarczającej wiedzy, a traktowani są jak wyrocznia, bo w końcu to "ekspert".
Link do komentarza
Share on other sites

Dla minie obliczanie skuteczności jest zbędne, są piwa, są punkty za pomoc, wystarczy.

Poza tym, kto jest bardziej skuteczny: ktoś, kto pomoże pisząc jednego posta, czy ktoś, kto pomoże pisząc ich 5? Takie "raporty skuteczności" stwarzają tylko podejście typu:

oraz osoba, która dużo pisze, ale mało pomaga

a wg mnie jeśli w ogóle pomaga, to dobrze. Może ma więcej pytań, niż zna odpowiedzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Zostańmy może przy systemie pomógł i piwo i tyle. z uwagą że piwo może wystawić każda osoba prócz autora tematu. Autor tematu jako jedyny mógłby kliknąć pomógł, i powinno być gites 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Autor tematu jako jedyny mógłby kliknąć pomógł, i powinno być gites 🙂

Czemu, czasem pojawia się jakaś ciekawa informacja, ale nie jest ona pomocna dla autora, w takiej sytuacji "piwo" spisuje się idealnie.

Po co zmieniać "piwno-pomocny" system który się sprawdza od lat?

Link do komentarza
Share on other sites

z uwagą że piwo może wystawić każda osoba prócz autora tematu. Autor tematu jako jedyny mógłby kliknąć pomógł, i powinno być gites

Dokładnie tak to działa od zawsze. Jednak nie ukrywam, że w przyszłości będzie trzeba to scalić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

z uwagą że piwo może wystawić każda osoba prócz autora tematu. Autor tematu jako jedyny mógłby kliknąć pomógł, i powinno być gites

Dokładnie tak to działa od zawsze. Jednak nie ukrywam, że w przyszłości będzie trzeba to scalić 🙂

Piwa i Pomógł jednocześnie wprowadzają zamieszanie, sugeruję zlikwidować piwa zostawić pomógł.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, że w działach np "Na luzie" jak podoba ci się czyjaś sugestia to nie będziesz dawał pomógł, bo nie można, a też to nie jest pomocne dla ciebie. Dodasz post typu "Podzielam zdanie poprzednika" co będzie jednoznaczne ze spamem.

Piwa i pomógł powinny pozostać i pomysł Treker-a odnośnie tego pola tekstowego gdzie każdy będzie mógł napisać w czym czuje się mocny jest jak najbardziej trafny 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.