Skocz do zawartości

Algorytm lub pseudokod dla robota


katrin17

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów! Ostatnio zainteresowałam sie robotyką i chciałabym spróbowac zrobic wraz z kolegami robota (takiego, który walczyłby z innym , czyli tzw. sumo). Czy ktoś mógłby mi pomóc i napisac pseudokod lub schemat żeby robot nie wykraczał poza białą lub czarną linie? Ogólnie programuje w bascom i nie wiem od czego zacząc 🙄 . Mój robot bedzie miał 4 czujniki 😉 . Z góry dziękuję .

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio zainteresowałam sie robotyką

To znaczy umiesz pisać takie najprostsze programy w bascomie ? Może na początek coś prostszego jak światłolub?

Wszystko zależy od wiedzy jaką posiadasz 😉 ale nie sądzę żeby ktoś napisał za Ciebie program i zaprojektował schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej poprzyglądaj się konstrukcjom opublikowanym na forum. Większość z nich to naprawdę dobrze zaprojektowane roboty, więc jeśli postarasz się zrozumieć, dlaczego ich schemat wygląda tak a nie inaczej, to będziesz w stanie i sam coś zrobić. Wystarczy poszukać.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy 4 czujniki ci starczą, ale może i tak. Musisz tak umieć wykryć krawędz ringu i przeciwnika, Jak zrobić algorytm ?

Przede wszystkim na jakimś Timerze zrób sobie czasomierz, bo po sygnale startu trzeba odczekać 5 sek, a nim robot wystartuje. Co do czujników, no cóż jak wykryjesz przeciwnika to jedziesz w jego kierunku,. Jak go wykryć, można się obracać w miejscu, ale nie wiem czy to dobra strategia. ogólnie to musisz sobie nakreślić jakiś plan działania po naciśnięciu przycisku START, i odczekaniu 5 Sek

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem czy 4 czujniki ci starczą, ale może i tak.

Jeśli tylko do wykrywania przeciwnika to w zupełności wystarczy. Jeśli 2 linii i 2 dalmierze z przodu, to też da radę.

Przede wszystkim na jakimś Timerze zrób sobie czasomierz, bo po sygnale startu trzeba odczekać 5 sek, a nim robot wystartuje.

W zupełności wystarczą gotowe rozwiązania w stylu wait czy _delay_ms. Nie przesadzajmy znowu, 0.1 czy 0.2s błędy są praktycznie nie mierzalne przy normalnej walce (gdzie sędziowie mierzą stoperami), co nie oznacza, że nie mogą wpłynąć na jej wynik. Ja miałem na Bascomowym wait 5, a na zawodach w Sosnowcu sędziowie mierzyli około 5.3s

Jeśli jest wolny timer natomiast to jak najbardziej można go użyć od tego celu, mnie natomiast brakło do tego timerów, dlatego stosuję delay'e i nie odczuwam z tego powodu dyskomfortu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.