Skocz do zawartości

[Programowanie] Mikrokontrolery Microchip PIC. Część 3.


Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Knight Ridera nie King Rider

Dzięki już poprawiłem. 🙂

Co do książek to jest jeszcze:

Autorzy: Tomasz Jabłoński, Krzysztof Pławsiuk

Nie miałem okazji jej mieć w ręku, ale po spisie treści jakiś rewelacji nie wróżę, jeżeli chodzi o omówienie języka C i jego podstaw.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny i pomocny artykuł. Właśnie próbuję uruchomić ten projekt pod nowym środowiskiem MPLAB X. Mam problem z wgraniem wsadu do mikroprocesora. BlackJack, może opiszesz krótko, jak przejść z MPLABa do MPLAB X?

Pojawiają mi się takie błędy:

make[2]: *** No rule to make target `x86)\HI-TECH Software\PICC\9.83\include\pic.h)', needed by `build/default/production/main.p1'. Stop.

make[1]: *** [.build-conf] Error 2

make: *** [.build-impl] Error 2

Link do komentarza
Share on other sites

Tomasz Jabłoński - "Mikrokontrolery PIC16F. Przykłady w C dla początkujących" 
Tutaj trochę się rozpisze bardziej, ponieważ posiłkowałem się właśnie tą książką pisząc artykuł. Tak źle napisanej książki "dla początkujących", jeszcze w życiu w rękach nie miałem. Dla czego tak piszę. Otóż dla mnie książka dla początkujących, powinna zawierać w sobie choćby jeden, jedyny program którego listing jest w całości, oraz którego stworzenie jest pokazane krok po kroku od zera. Tutaj nic takiego nie ma. Co prawda jest pokazane w project wizard, jak zrobić szablon, projektu, ale też jest zrobione nie do końca czytelnie. Przedstawione programy, to tak naprawdę tylko wyrwane z całego kontekstu funkcje, które trzeba sobie samemu odpowiednio przyporządkować. Autor pisząc książkę z podtytułem "dla początkujących", zakłada w domyśle że początkujący zna podstawy C, nie zobaczymy tu żadnego wprowadzenia do zmiennych, opisu podstawowych typów, czy zasad deklarowania funkcji., poza funkcją obsługi przerwań. Moja ocena 2/6 w skali szkolnej. Nie polecam jak ktoś nie zna C, choćby tego z PCta.

pare rzeczy

1. dla poczatkujacyh nie oznacza dla poczatkujacych w jezyku C. Zostało to wyraźnie napisane we wstępie dostepnym w formacie pdf na stronach wydawnictwa. Mozna przeczytac i ocenić przed kupieniem - tak samo jak spis treści.

To zreszta jeden z podstawowych zarzutów dla wszsytkich ksiązek o programowaniu uC z języku C - dlaczego nie ma opisu języka. Nie ma bo dokładny opis to druga spora ksiąka, a opis po łebkach - to nowy zarzut, że po łebkach. Ale Ok tytuł nie jest zbyt szczęśliwy - miła byc inny - wydawnictwo zadecydowało.

2. zarzut podstawowy - brak kompletnych listingów. Tego zupełnie nie rozumiem. Wszsytkie opisane w ksziążce projekty zostały umiesczone w formie kompletnych projektów dla MPLAB IDE V.8 na stronie wydawnictwa. Dla leniwych link http://www.btc.pl/index.php?ukey=product&productID=177288

Drukowanie kompletnych listingów to kompletny bezsens, chyba, ze ktoś nie ma dostepu do komputera - sa tacy? . Chyba łatwiej jest pracowac z gotowym projektem, tym bardziej ze wszsytko co konieczne jest za legalnie i darmochę do pobrania z sieci. Fragmenty listingów umiesczone na papierze są tylko obrazowaniem własnie opisywanych problemów.

Autorowi kursu sie nie chciało?

3. cała para została skierowana na konkretne działające projekty z dokładnym opisaniem co jak działa. Jezyk C jest tylko narzędziem, które ma zmusić uC do tego działania i tak został potraktowany - ksiązka nie jest i nie miąła byc przewodnikiem po porogramowaniu w C. O tego sa inne bardzo dobre pozycje.

4. Oczywiście można mieć o książce zdecydowanie złe zdanie - o polskich książkach technicznych ma się zazwyczaj u nas złe zdanie, ale drogi Autorze - pisanie że listingi sa wyrwane z kontekstu, skoro masz do dyspozycji cały gotowy projekt dla MPLAB IDE jest jednak naduzyciem.

Pozdawiam

Tomasz Jabłoński

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.