Skocz do zawartości

Narzędzie "Polygon plane" - zalety i wady


Decado

Pomocna odpowiedź

Witam,
przeglądając forum co rusz widzę konstrukcje w których pola masy czy wogóle pola miedzi są wykonane w sposób wyjątkowo nieprawidłowy i potem niektórzy się dziwią że coś im nie działa.

Dla większości osób narzędzie polygonplane służy tylko i wyłącznie oszczędzaniu wytrawiacza... no proszę ja was. Na prawdę B327 jest taki drogi?

Ładnie opisane zasady projektowania płytek są pod tym linkiem

Poradnik jak projektować płytki

Nie wiem kto jest autorem tego poradnika natomiast ja przez pewien czas też "zalewałem" płytki ogromnymi polami miedzi byle by ładnie wyglądało. Ale to było do momentu kiedy musiałem pracować z przetwornicami impulsowymi i okazało się po trzech próbach że to jednak płytka jest źle zaprojektowania a nie że mam błąd w schemacie. Nieumiejętne prowadzenie ścieżek i pól masy doprowadza do tragicznych skutków dlatego piszę ten temat dla potomnych. Nie mówię że nie można robić niepodpiętych do czegokolwiek pól masy. Po prostu należy odpowiednio je wtedy usytuować 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Co ma rozlewanie masy do projektowania płytki jako takiego? Jest to raczej dobry krok na koniec projektowania a nie coś co się robi na początku 😉

2. Przedstawiony dokument jest raczej zlepkiem zasłyszanych prawd a nie jakąś rozsądną całością. Przejrzałem go tylko pobieżnie i to co się rzuca w oczy to błędy ort/gram, które pogłębiają uczucie, że dokument był pisany na szybko przez kogoś, kto nie za bardzo rozumie temat.

Jak ktoś się będzie stosował do zaleceń tego dokumentu to wyjdzie na tym lepiej niż gdyby nie stosował się do żadnych zaleceń, ale dokument jest bardzo daleki od bycia sensowną pomocą.

3. Kilka przykładowych błędów merytorycznych:

- ścieżki sygnałowe min. 25mils? Naprawdę? W moich projektach 16milsów to zazwyczaj maks dla takiej ścieżki. Ogólnie wszystkie min. wartości ścieżek poza tabelkami ma z kosmosu, bo np. zasilanie zależy od prądu, a nie od jego widzimisie. Jak zasilamy wzm.op. pobierający 100uA to tam może być ścieżka zasilająca 10milsów i też będzie ok.

- w układach cyfrowych 100nF na każdą parę wyjść VCC/GND, a nie na układ

- Masy nie powinny tworzyć pętli gdyż sprzyja to zjawisku wielodrożności odpływającego prądu - i w czym tutaj problem? O ile jedna z dróg powrotnych prądu od układu cyfrowego nie prowadzi przez układ analogowy, który byłby zakłócany, to należy umożliwić jak najlepsze połączenie układu z masą.

- Każde pięć układów analogowych powinno być odsprzęganych dwoma równolegle połączonymi kondensatorami 220pF i 10nF - a jaki to ma sens? Jak te 5 układów jest rozrzuconych i oddalonych od siebie o 10cm? Każdy układ powinien mieć kondensatory wg. potrzeb - inne będzie potrzebował wzm.op. dużej mocy, a inne wzm.op. małej mocy itd.

4. Co do Twojego przypadku przetwornicy to może opisz jak wyglądał zły/dobry układ płytki i napisz dlaczego zrobiłeś zmiany, które zrobiłeś.

Swoją drogą datasheety układów wymagających starannego prowadzenia ścieżek na płytce przeważnie zawierają dobrze opisane gotowe rozwiązania, więc jak się nimi sugerujemy odpalenie przetwornicy idzie dosyć gładko.

Link do komentarza
Share on other sites

Przetwornice to zagadnienie na osobną dyskusję, bo nie jest to wbrew pozorom prosty temat. Mimo prawidłowego połączenia elektrycznego potrafią działać nieprawidłowo lub ulegać uszkodzeniu. Producent nie bez powodu rysuje w datasheet masę kluczowych elementów spiętą do jednego punktu a elementy połączone w odpowiedniej kolejności...

Link do komentarza
Share on other sites

Pomijając już fakt mojej przetwornicy, może stworzymy tutaj stosowny poradnik odnośnie projektowania płytek drukowanych? Niedawno była przecież dyskusja na temat tego jak mają być prowadzone ścieżki pod układami drukowanymi i końcem końców osoby początkujące mogły mieć problem z stwierdzeniem która metoda jest właściwa. Sam muszę przyznać że nie jestem osobą stosownie doinformowaną w tym temacie dlatego z chęcią bym taki poradnik przeczytał.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawe (pomijając błędy ortograficzne 😉 ).

Moje wątpliwosci:

- siatka: często siatka musi być dużo mniejsza jeżeli chcemy połączyć się z układami o małym rastrze albo łatwiej wycelować pomiędzy przelotkami

- niektórych czynnosci w Eagle nie da sie wykonać - np. nie da się zrobić "łezki", albo wygładzic połączeń T, chyba, ze poprzez ręczne dodawanie na każdym takim połączeniu dwóch prostokatów obróconych o 45* i 135* - czy to oznacza, ze jest to program nieprofesjonalny?

O co chodzi z tymi skrętkami na końcu? W kazdej skrętce maja być skręcone Vcc-GND czy ma być jedna skrętka z Vcc, jedna z GND i one równolegle?

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, należało się tego spodziewać że na forum wielu geniuszy a żaden w momencie kiedy jest nowa ciekawa propozycja czy pytanie się nie kwapi do odpowiedzi.

Ogólnie obserwuję tu na forbocie to samo co zaczęło się w pewnym momencie dziać z elektrodą.

Mimo szczerych chęci i przyznania się do mojej niewiedzy z tego zakresy niema nikogo kto by posiadał stosowną wiedzę na temat polygonów i chciał mi pomóc? Ok. Tylko błagam nie piszcie w innych tematach na temat tych pól bo skoro mi nie umiecie wytłumaczyć kiedy je tworzyć to jak możecie innym doradzać w tym temacie?

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, nie odbieraj mojego poprzedniego postu osobiście. Napisałem go specjalnie w ten sposób, ponieważ zauważyłem że na forum ostatnimi czasy jeśli jest hmm, specyficzny temat to jeśli niema ostrych słów to niema odpowiedzi. Tym bardziej że obserwuję na forum że pomagasz początkującym i wiem że akurat Tobie i nie tylko tobie, nie mam nic do zarzucenia.

Jako początkujący w tej działce - tak wnioskuję z Twojego podpisu

🙂 Co prawda 9 lat w elektronice to jakiś początek ale owszem, uważam się za początkującego bo jeszcze bardzo, bardzo, ale to bardzo dużo mi brakuje do ideału jaki sobie nakreśliłem 🙂 Nie posiadam jeszcze stosownego wykształcenia(kończę teraz technikum mechatroniczne w którym nie nauczyli mnie prawie nic ponadto co już sam sobie przyswoiłem;() i praktyki.

Chcesz się porwać na poradnik? A co ma w nim być? Nauka obsługi jakiegoś programu CAD? Chyba nie. To może zbiór reguł? Czyich? Moich? Moich kolegów z firmy? MirkaCz? Grabo? Twoich? Zaręczam Ci, że do każdej płytki jaką zobaczę, jestem w stanie się przyczepić i wytknąć rzeczy, które zrobiłbym inaczej. I nie wykluczam tu moich projektów.

Masz rację, każdy z nas inaczej projektuje płytki, stosuje inne reguły rozmieszczania elementów, prowadzenia ścieżek itd. Chodziło mi bardziej, w tym przypadku o zasady tworzenia "polygonów", wiem powtarzam się, ale chodzi mi o zasady tego w jakich przypadkach się je umieszcza, jakie jest ich zadanie itd. I ubiegając Twoją, bądź czyjąkolwiek reakcję, wiem że każdy ma inne zasady ale są pewne uniwersalne prawdy odnośnie prowadzenia ścieżek i myślę że tak samo jest z tego typu polami.

Może i racja, że mimo tego że pisałem tamten post specjalnie w takim tonie przesadziłem, ale widziałem nieraz tutaj na forum uwagi pewnych osób, żeby zrobić polygon bo szkoda wytrawiacza. No w takich momentach to akurat w moim przypadku skacze mi ciśnienie. Bo uważam to za delikatną przesadę. To narzędzie powinno czemuś służyć i właśnie dlatego jest ten temat, żeby się dowiedzieć czemu dokładnie ono służy. 😉

Także jeszcze raz proszę Ciebie i pozostałe osoby które w tym temacie się wypowiadały o nie branie poprzedniego mojego postu do siebie, ponieważ moim celem nie było obrażenie kogokolwiek lecz wywołanie dyskusji. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo podoba mi się post marek1707. Mimo braku dużego doświadczenia, podobnie patrzę na projektowanie płytek PCB, jako kombinację wyczucia i pewnych inżynierskich standardów oraz jako pewnego rodzaju sztukę.

Osobiście jestem samoukiem, nikt mnie nie gdy nie uczył tego, a cała moja wiedza pochodzi z forum, tego czy innego...

Co do polygonów, to trochę mnie martwi stwierdzenie MirekCz, że polygony kładzie się na koniec :/. Ja kładę je prawie na początku, tak, żeby układy "łapały" masę i nie trzeba było jej ścieżkami prowadzić. Gdy czasem ścieżki odcinają jakiś fragment łącze go z resztą dodatkową ścieżką. Jeżeli wiem, że jakiś układ analogowy powinien być odseparowany od układów cyfrowych prowadzę do niego ścieżkę analogowej masy którą łącze z główną masą przy zasilaniu.

Początkowo, ktoś polecił mi polygony właśnie jako oszczędność wytrawiacza/przyspieszenie trawienia.

Mam nadzieję, że ktoś w tym miejscu poprawi moją "metodę".

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie do wylewania: maja ogromne znaczenie w przypadku płytek wielowarstwowych. W takim przypadku powinno się wszelkie możliwe sygnały (szczególnie wysokiej częstotliwości) kłaść do środka, a od góry i od dołu (w środku też) oblewać. Tworzy się wtedy coś na kształt klatki Faradaya/przewodu koaksjalnego, która zatrzymuje zakłócenia z zewnątrz. Podobnie można robić z antenami.

Oczywiście taka metoda ma kilka wad i o kilku rzeczach trzeba pamietać:

- warto "szyć" masę przelotkami, aby było jak najwięcej połączeń między warstwami, dzięki czemu lokalnie indukowane napięcia szybciej się rozładowują

- co ciekawe jeśli taki sygnał tak otoczymy i ekran będzie "wisiał", to efekt ochronny zostaje, a pojemność nie rośnie zbyt mocno, bo działa to tak jakby był szeregowo połączone pojemności sygnał-ekran i ekran-masa

- wzrost pojemności niestety następuje, ale jeśli jedną z wylanych warstw jest Vcc, to mamy zysk, bo dodatkowa pojemność na zasilaniu jest zawsze dobra

- niestety w płytki wielowarstwowe są kosztowne - np. Technoservice wykonuje prototypy w cenie (netto) 120zł za start + 100zł za każdy 1dm^2

- domowymi sposobami aby uzyskać podany efekt najlepiej zrobić płytkę na której absolutnie wszystkie elementy są na jednej warstwie, a na drugiej jest większość sygnałów - wtedy dokładamy drugą (nawet cienką) płytkę i lutujemy ja do polygona wylanego na pierwszej

Warto również uważać, aby nie było niepołączonych do niczego polygonów. Eagle przed tym chroni, Protel 99 chyba nie, nie wiem jak Altium.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.