Skocz do zawartości

Przetwornica step-up i step-down


Dragas

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym poprosić o radę:

1. na czym zrobić przetwornicę step-up, gdzie Vin wynosi 3.6V (lecz wolałbym mieć chociaż trochę zapasu - działała np od 3V), a na wyjściu dawała około 8-10V. Wydajność prądowa wystarczy bardzo mała - zasilanie LM358. Głównie chodzi mi o to, aby układ był ogólnodostępny, a nie jakiś wymyślny.

2. Czy lepsza będzie przetwornica step-down czy stabilizator liniowy. Całość o wydajności prądowej max 200mA (min 100mA), Vin=5V, Vout = ok. 3v6.

Pozdrawiam Dragas

Link do komentarza
Share on other sites

Te Vin = 5V w przetwornicy typu step-down to jest z USB.

Napięcie 3v6 będzie służyło zależnie od przypadku do ładowania lub zasilania układów, a źródłem będzie akumulatorek.

To wystarczy?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak na szybko: LT1307. Do kupienia w TME w obudowie SO8 - czy to jest dla Ciebie wystarczająco "ogólnodostępny".

2. Zdefiniuj słowo "lepsza". Prostsza? Tańsza? Mniejsza? Mniej zakłócająca? Jak chcesz ładować ten akumulator? Właśnie przez ten stabilizator?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hey

1) Skoro dysponujesz ponad 3V to dlaczego chcesz je pobijać do LM358 która gwarantuje parametry przy 3V ?

Co do podwyższenia U. 358 pobiera tylko 2mA więc tu powinno wystarczyć powielanie na C i np. LM7660. Nie wiem gdzie się zaopatrujesz ale w TME optymalny pod względem ceny byłby LM2703.

2) daj stabilizator linowy low-drop. Uzasadnienie dla zastosowania step-down jest przy dużej różnicy Uwe / Uwy i średnich prądach, tu nie ma sensu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. A czy jest coś podobnego do LT1307, lecz tańszego w swojej kategorii, myślałem o czymś podobnym do MC34063A, lecz ono działa dopiero od 5V.

A no dlatego potrzebuję większego napięcia zasilającego do LM'a, ponieważ na wejściu będzie zakres od 0-5V, a nie mam LM'a typu rail to rail.

2.

@marek1707

Stabilizator jest prostym rozwiązaniem, lecz wydziela trochę ciepła, ma małą sprawność, zajmuje mniej miejsca, jest tańszy. Przetwornica - więcej miejsca, mogą występować zakłócenia, lepsza sprawność.

W takim razie zastosuję lm317 lub coś podobnego.

Link do komentarza
Share on other sites

1. A czy jest coś podobnego do LT1307, lecz tańszego w swojej kategorii, myślałem o czymś podobnym do MC34063A, lecz ono działa dopiero od 5V.

Podałem Ci link do wyszukiwarki Farnell'a - możesz wybrać co potrzebujesz.

(rzadko się zdarza żeby coś było w TME, a nie było w Farnell).

tu masz link do działu DC-DC: http://pl.farnell.com/dc-dc-converters-pompy-ladunku

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj testowałem układ fizycznie (nie w żadnych symulatorach), po podaniu 5V, na wyjściu miałem jedynie 3.9V (niezależnie od wzmocnienia).

Rail-to-rail jest LM358V, a ja mam LM358N, dlatego potrzebuję napięcia wejściowego większego o około 2V od maksymalnego napięcia wejściowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Marek1707, sam sobie przeczysz. Podajesz że In 358 działa do 0V a następnie, że żaden pin nie jest rail-to-rali.

To napisz dokładnie, co chcesz robić. Ideałem byłyby wzmacniacze ze wszystkimi In i Out typu rail-to-rali ale z tym spory problem. Popularny LM358 ma tylko takie wejście "do 0", TL ( ogólnie, praktycznie wszystkie J-FET ) mają odwrotnie "do +Uz". Natomiast Out tego typu mają C-MOS-owe wzmacniacze operacyjne.

Link do komentarza
Share on other sites

Ma to służyć do czegoś takiego:

Napięcie z przedziału od -5V do 5V na wejściu, a na wyjściu 0-5V (V out2 na wykresie jest podzielone przez 2). Na symulatorze wychodzi to ładnie, lecz tu wszystkie wzmacniacze są rail-to-rail.

3363658600_1333795051_thumb.jpg 5022231800_1333795052_thumb.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat namalowany makabrycznie. Z tego co przeanalizowałem wynika, nie jest potrzebne In R2R tylko Out. Z w miarę tanich znalazłem w TME np. AD8031. Na pewno się nada, w DS stoi że ma wszystko R2R.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.