Skocz do zawartości

Szwajcarski robot sterowany ...myślami!


Usharn

Pomocna odpowiedź

Jednym z częściej poruszanych sposobów wykorzystania robotów jest pomoc niepełnosprawnym. Zwykle mówiąc jednak o takiej pomocy mamy na myśli raczej robota - kamerdynera, a nie robota, którym niepełnosprawny może kierować. Oczywiście, kierowanie czymkolwiek jest dla pewnej części inwalidów niemożliwe. Szwajcarscy naukowcy przychodzą im jednak z pomocą, projektując robota sterowanego myślami.

Zespół naukowy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne zaprezentował swój system w zeszłym tygodniu. Na pokazie sparaliżowany mężczyzna poruszał niewielkim robotem na kołach wyłącznie za pomocą myśli, przekazywanych dzięki czepkowi, rejestrującym jego myśli. Technologia ta pozwoliłaby pacjentom przykutym do łóżka choćby obserwować otoczenie, ale ma ona jeszcze parę wad. Największa z nich to fakt, że do poprawnego działania użytkownik musi w pełni skoncentrować się na robocie - jakiekolwiek rozproszenie powoduje zakłócenia sygnału sterującego. Naukowcy mają nadzieję wyeliminować ten problem, sprawiając, by system działał w sposób zbliżony do ludzkiego mózgu, np. po wydaniu polecenia ruchu do przodu robot jechałby do przodu dopóki nie natrafi na przeszkodę, lub dopóki nie dostanie polecenia "stój".

Według twórców, wersja "domowa" powinna pojawić się na rynku już za parę lat.

Źródło : theverge.com

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.