Skocz do zawartości

[Line Follower] Default


Pomocna odpowiedź

Witam !

Chciałbym w tym temacie opisać powolną drogę powstawania mojego nowego robota. Nie wymyśliłem jeszcze nazwy ale tym może zajmę się na koniec .

Założenia Konstrukcyjne .

Robot ma być :

➡️ Tani

➡️ Prosty

➡️ Szybki

➡️ W miarę ładny 😋

A więc tak :

➡️ Procesor ATmega 8 / 88

➡️ Napęd SILNIK HL149 x 2

➡️ Czujniki KTIR0711S x7 / x 10

➡️ komparaktor 74HC14 x 2

➡️ Sterownik silników Jakieś mosfety x 2

➡️ Zasilanie li-pol 2s

➡️ Do tego jakieś dwie diodki i przycisk

Schemat

Schemat wygląda tak :

Czyli w miarę standardowo ATmega 8 taktowana kwarce 12mhz zasilana z 7805 do tego złącze programatora oraz kilka kondzirków i rezystorków. Jedyną nowością jest sterowanie silnikami zrezygnowałem bowiem z standardowego mostka H i zastąpiłem go dwoma tranzystorami polowymi ,wychodzę z założenia ,że nie będę musiał jeździć do tyłu 😋

Ale z związku z tym mam parę pytań :

➡️ Jakich mosfetów użyć ?

➡️ Jak rozmieścić Czyjniki ?

Link do komentarza
Share on other sites

Napęd SILNIK HL149 x 2
➡️ Szybki

Zależy co rozumiesz przez "szybki" ale to raczej nawzajem się wyklucza.

[ Dodano: 14-05-2012, 19:07 ]

Jakich mosfetów użyć ?

Nie lepiej jakiegoś scalaka?

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, ze w Twoim układzie dobrze sprawdzi się kosteczka IRF7303. Jest to podwójny N-MOSFET z Rds = 0,05R, Idmax = 4,9A, Vmax = 30V, a na dodatek w obudowie SO8 🙂 Cena również bardzo przyzwoita - 1,80zł w lispolu.

A powiedz mi, gdzie ten TSOP ma wymagany przez notę katalogową filtr RC? 😋

W Twojej aplikacji Aref i Avcc również powinny mieć kondensator filtrujący. Tym bardziej wtedy, kiedy korzystasz z dławika (zrobi się ładny filtr LC) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zależy co rozumiesz przez "szybki" ale to raczej nawzajem się wyklucza.

Czemu uważasz ,że robot będzie wolny ? Przecież mają nieduże przełożenie.Po za tym w tym przedziale cenowym i tak nie mam wyboru ...

A nie wystarczy ci mostek L293D? Te silniki mają pobór 200mA, to strasznie mało.

Niby tak ale chciałbym spróbować czegoś innego. 😅

Myślę, ze w Twoim układzie dobrze sprawdzi się kosteczka IRF7303. Jest to podwójny N-MOSFET z Rds = 0,05R, Idmax = 4,9A, Vmax = 30V, a na dodatek w obudowie SO8 Cena również bardzo przyzwoita - 1,80zł w lispolu.

A powiedz mi, gdzie ten TSOP ma wymagany przez notę katalogową filtr RC?

W Twojej aplikacji Aref i Avcc również powinny mieć kondensator filtrujący. Tym bardziej wtedy, kiedy korzystasz z dławika (zrobi się ładny filtr LC)

No tak ale ten schemat robiłem na szybko jeszcze go poprawie i dam wartości elementów 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Czemu uważasz ,że robot będzie wolny ? Przecież mają nieduże przełożenie.Po za tym w tym przedziale cenowym i tak nie mam wyboru ...

Ja uznaję LF'a jako szybkiego przy ~1m/s. Nie wiem czy na tych silnikach to zdołasz zrobić, pozostaje kwestia wielkości kół.

Link do komentarza
Share on other sites

A nie wystarczy ci mostek L293D? Te silniki mają pobór 200mA, to strasznie mało.

Tylko że na L293d jest duży spadek napięcia.

Ale z drugiej strony te silniki są na 6V. Przy zastosowanym akumulatorze nie będą tak przeciążone.

Choć nie wiem czy tak często będzie 100% wypełnienie na PWMie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak ale do mostka potrzebuje 4 pinów a przy konfiguracji przedstawionej w schemacie po prosty mi ich nie starczy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak ale do mostka potrzebuje 4 pinów a przy konfiguracji przedstawionej w schemacie po prosty mi ich nie starczy 🙂

Przecież masz wolne piny.

Eagle ma funkcję eksportu schematu do pliku - nie wrzucaj screenów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra zamówiłem potrzebne rzeczy z botlandu paczuszka powinna za kilka dni dojść ...

Tymczasem poprawiłem schemat :

Myślałem również nad wstępnym wyglądem konstrukcjii ...

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo pisałem coś o filtrze RC zalecanym przez producenta TSOP'a 😋 Poza tym dałbym nieco większą wartość rezystorów na bramkach MOS'ów. Przydałoby się też ściągnąć sprzętowo bramki MOS'ów do źródła (w tym przypadku GND). Za stabilizatorem daj jeszcze jakiegoś elektrolita/tantala.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam !

Doszła do mnie dzisiaj wesoła paczuszka z botlandu zawierająca moje silniczki oraz 10szt KTIR0711S i mam pytanie o tuż te silniki mają z tyłu wystający kawałek wału pomyślałem więc ,że fajnie by było zastosować Enkodery mam tylko pytanie gdzie można kupić tarczki z otworkami lub z czego je wyciągnąć ???

Dodałem kondensator przy TSOP ...

A dzisiaj zrobię pomiary ile prądu ciągną te silniki i zadecyduje o tym czy nie zastosować L293DNE ...

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo popatrz jeszcze raz w DS TSOP'a, a szczególnie na podane wartości peryferiów. Przeczytaj mojego poprzedniego posta. Jak na razie dużo nowości nie wprowadziłeś...

Tarczki wraz z odpowiednim osprzętem (fototranzystory + diody IR) zdobędziesz w myszkach kulkowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.