Skocz do zawartości

[LineFollower] Bez nazwy


Pomocna odpowiedź

Zakładam ten temat z prośbą o sprawdzenie mojego projektu, oraz o rady co zmienić/poprawić.

Mechanika

Robot będzie napędzany przez dwa silniki POLOLU HP 30:1

Płytki PCB (płytka z czujnikami i płytka główna) zostaną użyte jako podwozie robota.

Trzecim kołem podporowym będzie plastikowy ball caster Pololu 3/8".

Pytanie 1: Jakie polecacie koła? Na razie nie chcę się bawić w odlewanie własnych opon,

ale dobrze by było zastosować coś lepszego od zwykłych kół Pololu 32x7.

Czy koła Solarbotics RW2I będą lepsze? Czy ich wysoka masa nie wpłynie negatywnie na jazdę?

Li-Pol KOKAM 7,4V 350MAH 20C będzie zamocowany z tyłu robota za pomocą rzepu.

Elektronika

Jeden stabilizator impulsowy ST1S10PHR będzie odpowiadał za napięcie na silnikach, a drugi za całą resztę elektroniki. Robot będzie sterowany przez procesor ATMEGA8A-AU, na podstawie danych z 9 czujników linii KTIR0711S. Sygnał z 8 czujników będzie przechodził przez komparatory LM339, a pozostały jeden czujnik będzie podpięty bezpośrednio do wejścia ADC (zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ponieważ nie chciałem za bardzo komplikować sobie płytki dodając trzeci komparator). Na płytce będzie również miejsce na cyfrowy dalmierz Sharp 40cm GP2Y0D340K.

Pytanie 2: Czy schematy są poprawne?

Pytanie 3: Czy płytki PCB są poprawne (tu może być sporo błędów, ponieważ jest to moja pierwsza płytka PCB)? - zostaną wykonane w firmie Satland Prototype - proszę uwzględnić, że grubość miedzi to 70, a nie 35 um.

Pytanie 4: Nigdy nie lutowałem elementów SMD. Dam radę to wszystko polutować, czy rzucam się na zbyt głęboką wodę?

Link do komentarza
Share on other sites

Sygnał z 8 czujników będzie przechodził przez komparatory LM339, a pozostały jeden czujnik będzie podpięty bezpośrednio do wejścia ADC

Dodaj lepiej 3 komparator bo najprawdopodobniej będziesz miał różną szybkość odczytów.

Na AVCC filtr LC, a AREF przez 100nF do masy.

Pytanie 1: Jakie polecacie koła? Na razie nie chcę się bawić w odlewanie własnych opon

Czemu wszyscy tak panicze boją się odlewania opon. Sam się przekonałem, że to bułka z masłem, a przyczepność o niebo lepsza od kupnych opon.

Masz mnóstwo zwarć na płytce:

I gdzieniegdzie dziwnie poprowadzone ścieżki.

[ Dodano: 20-05-2012, 19:37 ]

I przy okazji, nie chcesz kupić właśnie tych silników?

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz jak ta przetwornica ułożona jest w dokumentacji. Musisz się wzorować na tamtym rozłożeniu elementów i prowadzeniu ścieżek, przetwornica jest na to wrażliwa i inaczej może Ci się szybko spalić.

Link do komentarza
Share on other sites

Na AVCC filtr LC, a AREF przez 100nF do masy.

Autor nie wykorzystuje części analogowej więc filtr LC jest zbędny (wystarczy C), ale dobrze że zwracasz mu uwagę, bo kombinacja C9 i C8 na AVcc i AREF jest niewłaściwa (łączenie równoległe kondensatorów). Oczywiście działać będzie, ale trzymać się zaleceń producenta zawsze warto: ADC - Dokładność vs podłączanie

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

czujnik będzie podpięty bezpośrednio do wejścia ADC

Póki co ma to w planach.

Faktycznie nie doczytałem, tym bardziej powinien zrobić prawidłowo, czyli tak jak mu sugerujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do pytania 4 to może ci się udać ale nie musi - Zależy od doświadczenia i nie mogą ci drgać ręce.

Co do mostka to polecam zastosować moduł chyba, że masz hotair`a dobrą pastę.Grotem też można, ale trzeba dosyć mocno uważać (Grot 0,4mm wystarczy)

Link do komentarza
Share on other sites

Co do pytania 4 to może ci się udać ale nie musi - Zależy od doświadczenia i nie mogą ci drgać ręce.

Co do mostka to polecam zastosować moduł chyba, że masz hotair`a dobrą pastę.Grotem też można, ale trzeba dosyć mocno uważać (Grot 0,4mm wystarczy)

Kolega trochę przesadza.

Jak bez problemu lutujesz elementy THT to z lutowaniem prostych SMD (a takie masz w projekcie) też sobie spokojnie poradzisz. Warto tylko zaopatrzyć się w dwie rzeczy:

- dobry flux

- plecionkę miedzianą do rozlutowywania ( solder wick )

no i pooglądać filmiki na youtube / popróbować kilka razy na takich elementach z jakąś płytką drukowaną.

To naprawdę nie jest magia i zwykła lutownica w zupełności wystarczy.

PS. elementy SMD z nóżkami zazwyczaj trudniej polutować hot-air niż zwykłą kolbówką.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz mnóstwo zwarć na płytce:

Właśnie nie wiedziałem jak to jest z tymi przelotkami. Jak będę zamawiać płytkę dwustronną to w miejscu przejścia między warstwami nie muszę chyba nic lutować?

W przypadku płytki dwustronnej też będzie tam poszerzenie ścieżki o te kwadratowe pole lutownicze?

Trzeciego komparatora nie dołożę. Ten robot nie ma jeszcze wygrywać zawodów, wolę znacznie uprościć płytkę pozbywając się tego komparatora 😉

Nad filtracją zasilania przy uC i rozłożeniu elementów przy przetwornicy popracuję jutro.

Czemu wszyscy tak panicze boją się odlewania opon. Sam się przekonałem, że to bułka z masłem, a przyczepność o niebo lepsza od kupnych opon.

Ok, jeszcze się nad tym zastanowię. Ale jakby wybierać pomiędzy tymi dwoma, które podałem to co byś proponował?

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ten robot nie ma jeszcze wygrywać zawodów, wolę znacznie uprościć płytkę pozbywając się tego komparatora 😉

To w ogóle zrezygnuj z komparatorów i wykorzystaj ADC mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie nie wiedziałem jak to jest z tymi przelotkami. Jak będę zamawiać płytkę dwustronną to w miejscu przejścia między warstwami nie muszę chyba nic lutować?

Przy zamawianiu płytek dwustronnych masz opcję metalizacji otworów, czyli połączenia jednej warstwy z drugą.

W przypadku płytki dwustronnej też będzie tam poszerzenie ścieżki o te kwadratowe pole lutownicze?

Wszystko będzie dokładnie tak jak na projekcie, firma nie wywali ci przelotki (pada) łącząc w tym miejscy warstw.

Zwarć także ci nie poprawią tylko zrobią tak jak masz.

Link do komentarza
Share on other sites

lukix, ADC forumowicze już multipleksowali 🙂

Pytanie 1. W LF zupełnie wystarczające są proponowane koła Pololu. Jakbyś chciał odlewać, to wzoruj się na tych z Tsubame.

Pytanie 4. Jaka tam głęboka woda? Sam tak myślałem, a jak zacząłem lutować TQFP to pomyślałem, że koniec z THT 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.