Skocz do zawartości

Urządzenia 3v3 i 5V na jednej płytce


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Zalecałbym dać stabilizator (choćby LM317 ustawiony na ok. 3.3V, koszt jakieś 80gr), ale ew. możesz dać diodę Zenera na 1.8V zaporowo, ale przy wahającym się obciążeniu układy na 33V mogą działać niestabilnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nasuwa się pytanie co to za urządzenie ?

Na diodzie krzemowej masz spadek napięcia rzędu 0.7V więc musiałbyś tak ich kilka...

Wydaje mi się ,że lepiej dać stabilizator ...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To zależy jakie są te układy 5V? Bo np. jeżeli to jest procesor, czy nawet logika rodziny HC(T) to spokojnie można je zasilić 3,3V i też będą działać, przy czym spadnie im MAX. częstotliwość pracy.

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego projektu, i możliwości poszczególnych układów scalonych. Trudno tu coś napisać bez szczegółowego schematu urządzenia, lub przynajmniej wykazu elementów głównych.

Link do komentarza
Share on other sites

Układ już wykonałem z dwoma stabilizatorami 🙂

Dzięki za podpowiedzi.

Obrazek

Trochę offtop, ale jak już dałeś schemat, to mam uwagę: do czego jest podpięte D- i D+? Bo na schemacie tego chyba nie ma 😉 Do pinów mikrokontrolera? Bedziesz używać v-usb? do komunikacji z komputerem (debugowanie)? Do uploadu kodu (bootloader usbasp)?

A tak w ogole, to sprawdź sobie, czy napewno dobrze podpiąłeś piny do tej wtyczki USB, bo wg mnie GND z Supply pomyliłeś (pinologia: http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml). Już pomijam fakt, że zamiast Supply powinno być +5V 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat jeszcze nie jest skończony 🙂 i dlatego wkradło się parę błędów.

Co do USB to tak jak mówisz będę używał biblioteki V-USB, i rzeczywiście było na odwrót 🙂 Dzięki za podpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co widzę to tylko ATMEGA32 jest na 5V. Nie wiem czy bardziej ci by się nie opłacało całego tego zrobić na 3V3.

Na 3v3 o ile się nie mylę, maksymalne taktowanie atmegi32 to 8Mhz, a dla V-USB zalecane jest minimum 12Mhz (co zresztą jest najlepszą częstotliwością dla v-usb, bo np. przy 16Mhz, biblioteka robi delay w paru miejscach i ogólnie zdarzają się problemy ze stabilnym działaniem). Pomijam fakt, że w temperaturze pokojowej przy 12Mhz i 3v3 atmega32 pewnie by działała (w sumie zależy od konkretnego egzemplarza), ale to już "podkręcanie" procka i może działać niestabilnie, więc po co niepotrzebnie sobie komplikować życie (zapewne przestanie działać w dniu zawodów 😉)

Tak swoją drogą, po co Ci v-usb w robocie? ;> No i nie myślałeś o atmedze 32u4 (albo 32u2)? Bardzo podobna do atmegi32, ale posiada sprzętowe USB.. co prawda zamiast 10zł kosztuje 18/20zł, ale nie musisz się bawić w v-usb;)

Link do komentarza
Share on other sites

Cały układ będzie wykorzystywany do obracania kamerą zgodnie z ruchem głowy, zamontowaną na pojazdach.

A V-USB to taki dodatek 🙂 chciałem żeby układ umożliwiał poruszanie myszką na pc.

Link do komentarza
Share on other sites

Proszę zerknijcie na schemat czy niczego nie brakuje i czy wszystko jest ok 🙂 Bo chciałbym wysłać projekt do trawienia i najlepiej żebym nie musiał potem poprawiać błędów na płytce 😉

Zasilanie USB daję jako SUPPLY bo tak jest mi łatwiej i nie muszę 2 sygnałów na wejście stabilizatorów dawać.

I tak btw. wie ktoś może czy w eagle da się zrobić gotowe moduły. Chodzi mi o to żebym nie musiał zawsze od początku rysować stabilizatorów napięcia z kondziami, tylko narysować raz i potem wklejać w schemat ze wszystkim kondensatorami itp.

Oczywiście chodzi mi o coś wygodniejszego niż włączanie starego schematu kopiowanie włączanie aktualnego i wklejanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.