Skocz do zawartości

Urządzenia 3v3 i 5V na jednej płytce


Mateusz

Pomocna odpowiedź

I tak btw. wie ktoś może czy w eagle da się zrobić gotowe moduły. Chodzi mi o to żebym nie musiał zawsze od początku rysować stabilizatorów napięcia z kondziami, tylko narysować raz i potem wklejać w schemat ze wszystkim kondensatorami itp.

Oczywiście chodzi mi o coś wygodniejszego niż włączanie starego schematu kopiowanie włączanie aktualnego i wklejanie 😉

możesz zrobić sobie własną bibliotekę:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-cadsoft-eagle-czesc-3-biblioteki-vt6452.htm

🙂

P.S: Z gniazda USB +5V masz podpięte pod etykietę "supply" która jest wejściem dla regulatora 7805 - po co? regulator jest niepotrzebny, chyba, że nie będziesz układu zasilał z USB, ale wtedy po prostu nie podłączasz +5V w USB.

P.S2: Skoro w USART (JP3) nie potrzebujesz napięcia, to po co Ci GND?

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie o to chodzi, że zasilany będzie z usb tylko w przypadku kiedy będzie używany jako mysz komputerowa w innym przypadku zasilany będzie z innego źródła i wydawało mi się, że jeżeli na wejście stabilizatora dam 5V to na wyjściu będę też miał 5 ale po wykresach widzę jednak, że będzie trochę mniej więc to zmienię 🙂

P.S2: Skoro w USART (JP3) nie potrzebujesz napięcia, to po co Ci GND?

Wydaje mi się, że aby sygnały były odbierane i nadawane bez zakłóceń niezbędna jest wspólna masa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, masa jest potrzebna. Ale stabilizator zawsze wprowadza spadek napiecia.

W dodatku akurat 7805 wprowadza bardzo duży spadek, no ale właściwie obojętnie jaki byś dał i tak na wyjściu nie będziesz mieć 5V, więc po prostu ze złącza USB do +5V daj syngał a nie do "supply".

A co do masy, to faktycznie, teoretycznie powinno się łączyć masy, bo są mniejsze zakłocenia, ale ja tak nie robię nigdy (właściwie to nie zwracałem na to uwagi wcześniej) i UART działa bez problemu w taki sposób w 3 moich projektach. Zarówno komunikacja z terminalem jak i programowanie po UART (bootloader arduino) działa i nie miałem z tym żadnych problemów. Np. w moim robocie Bunio, atmega328p jest zasilana zawsze z akumulatora, a programowana jest przez ft232rl (do atmegi podłączam wyłącznie tx/rx oraz CTS do resetu) bez łączenia mas i działa. Ale ok, zwracam honor - jest dobrze! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A co do masy, to faktycznie, teoretycznie powinno się łączyć masy, bo są mniejsze zakłocenia, ale ja tak nie robię nigdy

Niestety, ale albo jednak robisz, tylko nie wiesz, albo nie działa. A to z tego względu, że w przypadku niepodłączenia mas, sygnały mają poziom wysoki na jakimś napięciu pomiędzy 0 i Vcc, a masę o Vcc niżej (ze względu na filtr tworzony przez pojemności i izolacje ścieżek i układów. )

Link do komentarza
Share on other sites

A co do masy, to faktycznie, teoretycznie powinno się łączyć masy, bo są mniejsze zakłocenia, ale ja tak nie robię nigdy (właściwie to nie zwracałem na to uwagi wcześniej) i UART działa bez problemu w taki sposób w 3 moich projektach. Zarówno komunikacja z terminalem jak i programowanie po UART (bootloader arduino) działa i nie miałem z tym żadnych problemów. Np. w moim robocie Bunio, atmega328p jest zasilana zawsze z akumulatora, a programowana jest przez ft232rl (do atmegi podłączam wyłącznie tx/rx oraz CTS do resetu) bez łączenia mas i działa. Ale ok, zwracam honor - jest dobrze! 🙂

No, to całkiem interesujące, bo efekt jaki uzyskujesz to coś jakby podłączyć tylko jeden przewód do żarówki i spowodować jej zaświecenie 🙂 Zapewne działa to dlatego, że prądy jakie płyną w UART są tak małe, że hmmm... nie wiem, wracają poprzez pozostałe wejścia (np. z tx do rx albo cts)?

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie przez obwody resetu i diody zabezpieczające piny w procku płyną jakieś prądy powodujące mniej więcej wyrównanie się potencjałów zasilania.

Gdybyś zastosował to do łączności 1 kablem (1-wire) na pewno by nie działało 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bo chciałbym wysłać projekt do trawienia i najlepiej żebym nie musiał potem poprawiać błędów na płytce 😉

Wysłałeś już? Jeżeli nie, to pokaż aktualny schemat i dodaj PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, ale albo jednak robisz, tylko nie wiesz, albo nie działa. A to z tego względu, że w przypadku niepodłączenia mas, sygnały mają poziom wysoki na jakimś napięciu pomiędzy 0 i Vcc, a masę o Vcc niżej (ze względu na filtr tworzony przez pojemności i izolacje ścieżek i układów. )

Nie robię i działa. Zresztą nawet na schemacie Bunia przy złączu "prog" nie mam wyprowadzonych 5V i GND, a wyłącznie TX, RX i reset:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4f8f0aa065e3d4536.png

Mam nagrywać filmik, by pokazać, że działa, czy wierzycie? 😉

Programuję tak też 2 inne układy i nigdy nie zdarzyło mi się, by komunikacja/programowanie się nie udało.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo chciałbym wysłać projekt do trawienia i najlepiej żebym nie musiał potem poprawiać błędów na płytce 😉

Wysłałeś już? Jeżeli nie, to pokaż aktualny schemat i dodaj PCB.

Jeszcze nie wysłałem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1. Daj na stabilizatory coś większego. In - 470uF + 100nF, Out - 220uF +100nF.

2. AREF ściągnij przez ceramika do masy.

3. Masz jakieś inne wejścia od programatora. Chyba, że ja mam jakieś dziwne.

Na płytce zwiększ sobie trochę Isolate. Nie wiem jak wolisz ale ja zawsze wyłączam Thermals(?) w opcjach masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze nie wysłałem 🙂

To dobrze 🙂, ponieważ naniesiesz uwagi, które podał przedmówca dot 7805, z małą poprawka dot. kondensatora na AREF, którego nie musisz dodawać, jeżeli nie używasz ADC, a tak chyba jest?

1. PCB - kwarc i jego kondensatory odwrotnie na PCB - kwarc bliżej uC a kondensatory z drugiej strony, ale TXD poprowadź jak najdalej od kwarcu u jego kondensatorów. Niestety tutaj musi być kompromis, więc jeżeli nie dasz rady, zmienić położenia kwarcu, to chociaż ścieżkę i przelotkę TXD odsuń od kwarcu i jego kondensatorów.

2. SCHEMAT + PCB: C1, C3 i C6 mają nieodpowiednie wartości. Powinny mieć 100nF i być jak najbliżej pinów zasilających uC (osobno dodaj te przy 7805 jak napisał przedmówca).

3. Dodaj kondensatory filrujące zasilanie pozostałych układów scalonych i podobnie jak z 7805 zrób regulator na 3,3V.

Do tych punktów przeczytaj odpowiednie fragmenty, w tym artykule: Dla początkujących - Zakłócenia w pracy mikrokontrolerów - poradnik praktyczny dla robotyków.

I uwaga istotna z punktu widzenia Twojej rutyny oraz zagapienia się tych którzy z Twojego schematu skorzystają w przyszłości.

Nigdy nie definiuj tak gniazda ISP jakie masz na tym schemacie. To pierwszy stopień do pomyłek, gdy gniazdo jest narysowane prawie tak jak wygląda w rzeczywistości, ale ma przestawione piny. Kiedyś na innym forum właśnie taki przypadek widziałem i ktoś kupę czasu stracił, zanim zorientował się, że ma źle podłączone sygnały programatora.

Ty masz je podłączone prawidłowo, chodzi mi tylko o rutynę.

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, a jednak robisz 😉 wejścia AVRów mają wbudowane 2 diody, przez co napięcie nie spadnie poniżej -0.5V. Efekt jest taki, że twoja "masa" lata od (około)-0.5V do 0.5V (o ile sygnał wysoki jest równy Vcc, bo np. jeśli jest równy 3.3V, to lata Ci od -0.5 do 2.2V), a do tego możesz się spodziewać problemów przy wyższych prędkościach i odległościach. Ale takie podejście jest bardzo nierozsądne, bo wiele (myślę, że większość) układów nie jest tak zabezpieczona jak AVRy (a te są naprawdę wytrzymałe).

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, a jednak robisz 😉 wejścia AVRów mają wbudowane 2 diody, przez co napięcie nie spadnie poniżej -0.5V. Efekt jest taki, że twoja "masa" lata od (około)-0.5V do 0.5V (o ile sygnał wysoki jest równy Vcc, bo np. jeśli jest równy 3.3V, to lata Ci od -0.5 do 2.2V), a do tego możesz się spodziewać problemów przy wyższych prędkościach i odległościach. Ale takie podejście jest bardzo nierozsądne, bo wiele (myślę, że większość) układów nie jest tak zabezpieczona jak AVRy (a te są naprawdę wytrzymałe).

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie - przyda się na przyszłość i przy kolejnych konstrukcjach z pewnością będę łączył masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.