Skocz do zawartości

Czujnik podczerwieni


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Chcę zastosować scalony czujnik podczerwieni reagujący na sygnał modulowany. Problem w tym, że nie jestem pewien czy taki czujnik daje na wyjściu + czy masę kiedy widzi wiązkę ir. Ktoś na chacie napisał mi że gdy widzi ir to na wyjściu jest masa a gdy nie widzi to vcc. Czy to poprawna odpowiedź , czy tak jest we wszystkich (większości) tego typu scalonych czujników?

Musze to wiedzieć bo chcę już wykonać płytkę PCB a czujnik wlutować jak jakiś mi się uda kupić dopiero potem.

To jest raczej oczywiste ale wolę się upewnić - kiedy na czujnik działa sygnał o modulacji np. 40kHz przez 10 s. to on przez te 10s będzie miał cały czas na wyjściu stan 0 - tzn nie będzie się to zmieniać w rytmie modulacji czyli w tym wypadku przez 10s to by było 400 000 razy.

Poza tym jakieś elementy pomocnicze do tego czujnika? Np. jakieś kondensatory muszę dać?

Jeśli nie kupię u siebie w mieście w elektronicznym to kupie taki czujnik przez internet:

http://pdf1.alldatasheet.net/datasheet-pdf/view/252292/VISHAY/TSOP32156.html

Tylko jak sobie patrzę na schemat to jest taka strzałka zatytułowana Vo skierowana od lini OUT do GND co ona oznacza?

Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek, powiedz mi, w jakim celu koledzy z forum mieliby podawać Ci nieprawdziwe informacje? 😋 Większość scalonych odbiorników podczerwieni daje stan 0, gdy coś wykryje. Normalnie (tzn. gdy nic nie wykrywa) na jego wyjściu jest stan 1.

Jeśli chodzi o osprzęt odbiornika, to chyba nie problem zajrzeć do DS? 😋 Na pewno powinieneś mieć filtr RC na zasilaniu odbiornika. Sprzętowe podciągnięcie jego wyjścia, zależy już tylko od Ciebie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy rolę tego filtra RC spełnia kondensator? Nie chodziło mi że ze złośliwości nieprawdziwe informacje tylko z pomyłki / niewiedzy więc jak więcej osób to potwierdziło to jestem spokojny.

I mógłby ktoś zajrzeć do linku (datasheet mojego czujnika) i sprawdzić czy na pewno daje masę na wyjściu gdy odbiera ir?

I czy modulacje sygnału do pilota mogę wykonać na NE555 czy lepie zastosować jakieś Attiny13 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Rolę filtra RC pełni jak sama nazwa wskazuje Rezystor i Condensator 😋 Masz to zresztą pięknie rozrysowane w DS jako "application circuit". Tuż obok jest schemat budowy czujnika, z którego widać od razu co jest na wyjściu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"..Condensator" ? Raczej Capacitor 🙂

Niestety nie jest tak, że ten czujnik będzie podawał stan niski przez dowolnie długi czas. Producent w ogóle do takiego zastosowania go nie przeznaczył. Zobacz proszę tabelkę na str. 95. Piszą tam, że po każdej paczce impulsów IR dłuższej niż 70/35 cykli (zależy od typu czujnika) spodziewa się on "odpoczynku" przez jakiś podany czas. Oznacza to, że już paczuszki kilkudziesięciocyklowe są uznawane za długie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wbudowany układ ARW, który musi mieć szansę "nauczyć się" stanu ciszy po to, by mógł prawidłowo ustawić swoje wzmocnienie na chwilę gdy fala IR nadejdzie. Oczywiście może tak się zdarzyć, że stała wiązka IR spowoduje długie zero na wyjściu ale nie ma na to żadnej gwarancji. Żaden standard przesyłania informacji podczerwienią nie ma tak długich nadawań jak Twoje 10 sekund więc nikt tego czujnika do tego nie przygotował. W czasie odbioru tak długiej paczki impulsów ARW może tak zmniejszyć wzmocnienie, że detektor przestanie "widzieć" sygnał i wyjście powróci do stanu wysokiego. Jeśli chcesz mieć to zrobione w sposób pewny to albo nadawaj krótkie paczki co jakiś czas (np. 2xNE555 lub procesorek) albo znajdź inny czujnik. A co to za aplikacja?

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie to aż 10 sekund mi nie będzie potrzebne. Wystarczy ułamek sekundy czyli tyle ile człowiek trzyma mniej więcej przyciśnięty przycisk podczas wciskania. Z doświadczenia przy programach z przyciskami wiem że trwa to przynajmniej 0,02 sekundy ale może być i nawet 0,1 sekundy.

więc z proporcji:

40 000 cykli - 1 sekunda

4000 cykli - 0,1 sekundy

To za dużo ,ale myślę że to nie będzie wielki problem oprogramować to tak żeby było 35 cykli a potem pilot by milczał. Dopiero by był odblokowany po zwolnieniu i ponownym naciśnięciu.

Z drugiej jednak strony w moim przypadku kiedy już załączy raz do masy , to potem może robić co chce --> albo dalej trzymać masę na wyjściu do póki sygnał z pilota nie milknie albo przełączyć wyjście na Vcc (byle tylko nie robił tak żeby nie przeskakiwał na vcc a potem znów na masę itd).

Więc napisz mi dokładnie jak ten czujnik będzie reagował pod wpływem zbyt długiego sygnału a ja zdecyduje czy opłaca się kombinować z wyłączaniem sygnału po tych 35 cyklach.

Co to za aplikacja? Po prostu wpisałem datasheet (nazwa czujnika) w google i znalazłem to.

I jeszcze proszę jednoznacznie powiedzieć co daje na wyjściu kiedy widzi sygnał ir? GND? Dobrze widzę po tranzystorze?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma sensu omawiać całości. Po prostu teraz głownie potrzebuję informacji jak będzie zachowywał się czujnik gdy będzie traktowany zbyt długo trwającym sygnałem modulowanym. Są 3 możliwości:

a) Zewrze do masy przez cały czas trwania sygnału

b) Zewrze do masy a po chwili do Vcc już do końca

c) Zewrze do masy a potem "zgłupieje" (będzie raz zwracał na wyjściu vcc a raz na gnd)

W zasadzie jeśli któraś z 2 pierwszych odpowiedzi jest poprawna to nie muszę się zbytnio martwić. Jeśli jednak sprawa wyglądała by jak w 3 możliwości to musiałbym napisać specjalny program do pilota -> dam sobie z tym radę sam tylko pytam się bo nie chcę się niepotrzebnie wysilać.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie zrozumiałeś co napisałem, więc powtórzę jeszcze raz: "Oczywiście może tak się zdarzyć, że stała wiązka IR spowoduje długie zero na wyjściu ale nie ma na to żadnej gwarancji". Dotarło? Producent wyraźnie pisze, że serie impulsów IR 36kHz muszą być rozdzielane przerwami. Przykro mi, jeśli chcesz wiedzieć co będzie robiła konkretnie dana sztuka czujnika w takiej sytuacji, kup i sprawdź. Żadna rada i wyniki pomiarów kogoś innego nie zagwarantują, że jakakolwiek inna sztuka będzie robić to samo. Możesz też napisac do producenta - jego zdanie będzie tu wiążące.

"Więc napisz mi dokładnie jak ten czujnik będzie reagował pod wpływem zbyt długiego sygnału a ja zdecyduje.."

Musisz zdecydować samodzielnie, taki jest los, hm, odkrywców..

"Co to za aplikacja? Po prostu wpisałem datasheet (nazwa czujnika) w google i znalazłem to."

Aplikacja to nie jest kawałek kartki tylko sposób zastosowania. Innymi słowy pytałem o to, co budujesz albo do czego konkretnie będzie ten czujnik potrzebny. Odkrywając rąbek tajemnicy umożliwiłbyś nam (być może) poszukanie rozwizań alternatywnych. Teraz domyślam, się, że chcesz przesłać stan przycisku (włączenie z długością wciśnięcia) do innego urządzenia. Dokładnie o samo robią zwykłe piloty IR. Zauważ, że taka funkcja jest wykorzystywana np. przy zmianie głośności. Nie wystarczy pojedyńcze przyciśnięcie ale odbiornik musi wiedzieć jak długo dusisz przycisk. Pilot co jakiś czas (ale dość często) wysyła ten sam wielobitowy kod. Dopóki wysyła - klawisz jest wciśnięty, przestanie - puściłeś. Pomiar długości wciśnięcia odbywa się z małą rozdzielczością (np 100ms) ale do takich zastosowań to wystarcza. Czy Twoja aplikacja wymaga większej? Gdybyś napisał coś więcej, nie musiałbym zadawać takich pytań.

Wg mnie każda z przedstawionych 3 możlwości jest równie prawdopodobna. Co więcej, jej wystąpienie może zależeć od mocy sygnału docierającego do czujnika i jej wahań, niestety.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odbiornik nie będzie zapisywał ani zwracał uwagi na długość sygnału. Będzie to działało wedle poniższego schematu (nic odkrywczego ,zawsze się stosuje taką / podobną procedurę przy obsłudze przycisków):

1) Badaj stan na wyjściu czujnika

Jeśli masa : sprawdź stan zmiennej blokującej

Jeśli stan zmiennej blokującej to 0 : Odwróć stan zmiennej wykonawczej , ustaw zmienną blokującą na 1

jeśli vcc ustaw zmienną blokującą na 0

Nie potrzebuje już więcej pomocy - dowiedziałem się już tego co potrzebowałem. Jeśli jednak koś stosował taki czujnik w praktyce i wie jak on będzie zachowywał się (patrz mój 1 post wyżej) to proszę o napisanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Na schematach związanych z tymi czujnikami widzę że zawsze wyraźnie narysowany jest uC. Ja chcę jednak sterować nogę uC za pośrednictwem tranzystora (z przyczyn nad którymi nie chcę się tu rozwodzić) --> Oczywiście zadziała to bez problemu?

Nigdy nie używam rezystora przy bazie tranzystora. Wiem że to błąd ale czasem boje się że sygnał będzie zbyt słaby. Teraz gdy baza tranzystora połączona jest z wyjściem czujnika może to doprowadzić do uszkodzenia? Czy lepiej zastosować ten rezystor i jaką rezystancje dobrać?Pomóżcie mi to wyliczyć bo moja wiedza z elektro-fizyki kończy się narazie na prawie Ohma i Kirhoffa

Na schemacie do czujnika TFMS 5560 (bo taki akurat udali mi się dostać u mnie w Kielcach) oprócz standardowo rezytsora i kondensatora filtrujących umieszczono jeszcze rezystor (>10K). Znajduje się on bezpośrednio przy uC i łączy Vcc z OUT . Napisano że jest opcjonalny. Za co może odpowiadać bo nie wiem czy go wstawiać?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od układu, który zbudujesz. Mi przychodzą do głowy conajmniej dwie możliwości podłączenia tranzystora między czyjnik a.. coś, np. wejście procesora ale podobnie jak Ty, nie bedę się tutaj nad nimi rozwodził. Narysuj schemat, to pogadamy o szczegółach. W jednym przypadku opornik w bazie nie jest konieczny, w drugim obowiązkowy.

Opornik który widziałeś na schemacie zasila wyjście czujnika. Ono samo z siebie może dać tylko stan niski lub.. nic. Możesz myśleć o takim wyjściu jak o przełączniku mechanicznym podłączonym jednym końcem do masy a drugim do wyjścia czujnika. Żeby tam pokazało się jakieś napięcie, musisz je dostarczyć z zewnątrz - to właśnie robi ten opornik. W przypadku procesorów AVR jest on opcjonalny bo można tak programowo skonfigurować wejście, by procesor włączył swój własny, wewnętrzny opornik "podciągający" wejście do plusa zasilania.

Oba prawa o których wspomniałeś będą tu jak znalazł, niczego więcej nie potrzebujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że może to doprowadzić do uszkodzenia. Skoro nie dajesz rezystora, to nie ograniczasz płynącego prądu. Gdybyś zajrzał do noty, w tabelce Absolute Maximum Ratings ujrzałbyś parametr: Output Current i jego maksymalną wartość - 5mA. W takim razie musisz dobrać rezystor tak, aby prąd wyjściowy nie przekraczał tych maksymalnych 5mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Z prawa Ohma:

R = U / I

R = 5V / 0,005 A

R = 1000 Ohm = 1KOhm

Dobrze to policzyłem?

Bo jak patrzyłem na elektrodzie to liczył to ktoś dużo bardziej skomplikowanie.

A co do mojego projektu to proszę wyobrazić sobie taką sytuacje: Jest wejście procka odciągnięte do masy przez przycisk. Obydwie nóżki przycisku podłączone są odpowiednio do kolektora i emitera tranzystora PNP a jego baza do wyjścia czujnika za pośrednictwem (lub nie?) rezystora.

Efekt jaki chcę uzyskać to możliwość odciągania wejścia do masy za pośrednictwem przycisku lub sygnału z czujnika.

Co do rezystora > 10kOHm to pisałem wczoraj do mirkka36 z elektrody który odpowiedział że według niego jest ten rezystor niezbędny i odpowiada za eliminowanie zakłóceń.

A w procesorze wewnętrzne rezystory odciągające są chyba domyślnie ustawione?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.