Skocz do zawartości

Jakie kupić narzędzia? + Parę pytań od Początkującego.


VerseR

Pomocna odpowiedź

Witam, jako startujący przyszły amator robotyki mam parę pytań:

1 Jakie narzędzia kupić? Powołując się na ten artykuł wybrałem już parę, jednak nie wiem czy na pewno te będą odpowiednie (Link) Z góry dziękuję za podanie linków (najlepiej z jednego sklepu i w miarę tanio)

2 Wiem że mikrokontrolery można zaprogramować w C, ale czy da się też w C++?

3 Czy jednym programatorem zaprogramuje każde uC?

Jeśli odpowiedzi udzieliły się w jakimś innym temacie prosiłbym po prostu o podanie linku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1. Kup sobie jakąś stacje lutowniczą. Nie musi być droga ale dłużej ci posłuży. Do tego rolkę cyny lub pojemnik, kalafonię, odsysacz i plecionkę. Polecam także kupić dobrą pincetę. Zamiast zworek które kosztują ponad 80 zł kup sobie kilka metrów skrętki komputerowej.

2. Na pewno tak.

3. Nie. Zaprogramujesz tylko niektóre które posiadają ten sam interfejs programowania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. W zasadzie chyba masz wszystko jedyne co bym zmienił to nie kupował bym tych zworek straszenie to drogie ,a przecież samemu można coś takiego zrobić ze sztywnego przewodu w izolacji ...

3. Każde raczej nie ale są programatory które obsługują całkiem dużo modeli ...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Pozostał tylko jeszcze problem narzędzi. Mówicie że raczej wszystko mam, ale to ja wiem że to nie wszystko np: jaki programator, pistolet do kleju - w domu nie mam praktycznie żadnych narzędzi i chcę kupić raz wszystkie niż czekać pojedynczo na każdy nowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Zworki dużo taniej mieli w Botlandzie/Electroparku.

3. Wyprzedzę tu twoje pytanie o programator. Na początku na pewno weźmiesz się za AVRki. Wiele osób poleca programator STK200 (jeżeli masz złącze LPT w kompie) jak nie to STK500v2 na USB.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2. Tak, ale prostsze mikrokontrolery posiadają raczej słabe kompilatory C++. Ponadto nie wszystkie funkcjonalności C++ są wspierane. Ale skoro znasz C++ to nie będzie przecież problemu z napisaniem programu w C.

3. W zasadzie to wystarczy po jednym programatorze na rodzinę procesów. Pewnie są kombajny co programują AVR, ARM i PIC ale tanie to nie będzie;)

#edit

1. Strasznie drogo mają w tym sklepie. Taką mini wiertarkę też widziałem w electroparku dużo taniej. 'Trzecia ręka' to samo. Lepiej zaoszczędzić i kupić trochę lepszy miernik.

Mini wiertartka

Trzecia ręka

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę robić jakiejś reklamy, ale ja zawsze wszystko kupuje w electroparku. Jak robisz zakupy za jakąś większą np. 200+ kwotę to napisz czy nie dadzą rabatu albo darmowej wysyłki.

Mają tam programator USBasp który pracuje z większością AVR-ek, swoja drogą osiwiałem przez niego, a rozwiązanie okazało się banalne. (miałem pecha natrafić na wadliwą sztukę bo kupiłem samoróbkę na allegro)

O lutownicach się nie wypowiem bo sam mam tylko transformatorową. Na pewno taką praktycznie nie da się lutować smd, dlatego chcę kupić coś z kolcem.

Nawiewno ucinaczki, ja mam takie http://electropark.pl/szczypce-imadla-i-zaciskarki/833-szczypce-boczne-110mm.html

Szczypce płaskie albo wygięte (http://electropark.pl/szczypce-imadla-i-zaciskarki/1459-szczypce-wygiete-125mm-.html)

Alternatywą dla 3 ręki może być imadełko, jak dla mnie bardziej praktyczne ale tańsze odradzam, najlepiej z obrotową głowicą ale takie w cenie 50-80 zł. Warto kupić jak zaczynasz tworzyć z kątowników itp.

Jak zaczynasz to kup hotglue później wszystko się robi na śrubach aby konstrukcje wyglądały bardziej profesjonalnie, ale jeżeli światłolub to pierwszy LF lub prosty Mini sumo to te 15-20 zł warto wydać. Oczywiście sprzęt za takom kasę jest chiński w 100% i mi np. zlatuje spust i trzeba go ciągle naprawiać.

Jakbyś kupował dremela albo jesli masz wkrętarkę to od razu kup sobie wiertła:

-2 albo 3 mm na przewody, śruby (dopasuj do śrub jakie masz albo zamawiasz)

-1mm do wiercenia otworów jakbyś robił pcb. Potrafią pęknąć jak naciśniesz za mocno, dlatego ja zawsze zamawiam kilka.

- 0,7mm lub podobne na mniejsze otwory. STRASZNIE SIĘ ŁAMIĄ - DELIKATNIE najlepiej zamów 2-3.

Dremela najbardziej się opłaca kupić w promocjach z mega zestawem części bo kupując pojedynczo jeden kamień kosztuje 10-15zł, a cały zestaw 150 - w biedronce teraz jest za 100 😃

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Listę zakupów ci wyczyściło więc na podstawie niej się nie wypowiem.

Odnośnie narzędzi to powiem tak. Stacja lutownicza z kontrolą temperatury - fajna, ale na początku wystarczy ci zwykła grotówka za 15zł. Dremel(miniszlifierka) większość uważa, że to narzędzie podstawowe, jest w sumie w tym trochę racji, ale z chinczykami mam złe doświadczenie, (lepsze są strasznie drogie) a używałem jej na tyle rzadko, że przejście na piłki, pilniki i zwykłą wiertarkę jakoś mnie szczególnie nie zabolało. Myślę, że w tej kwestii wszystko zależy co będziesz robił.

Narzędzia ręczne typu cążki, klucze, śrubokręty... szczególnie na tych pierwszych nie radzę oszczędzać miałem identyczne jak podwał kolega z linku wyżej. Przy pracach czysto elektronicznych tępią się po miesiącu. Po przerobieniu kilku z zakresu 10-15 zł kupiłem bahco, od dwóch lat tną idealnie. Nie mówię, żebyś od razu wydawał 150zł, ale te najtańsze nie są warte złotówki.

Odnośnie wierteł. jeśli masz wiertarkę ze statywem nie połamiesz ich. Od razu odradzam zwykłe HSS za 1zł - kilkadziesiąt otworów w pcb i do kosza. Nie pamiętam dokładnie jakie, ale kosztowały ok 2-3zł/sztuka, takie 0,6mm powierciło już 5, czy 6 płytek, więc w gruncie rzeczy wyszło taniej. 😉

Miernik()multimetr tu polecam znany serwis aukcyjny. Sam mam średniej klasy miernik kupiony okazyjnie za 20, czy 30zł kiedy w sklepach poniżej 80 nie schodzi.

Z rzeczy bardziej elektronicznych:

Programator - tak jak koledzy wyżej powiedzieli raczej pod avr. Może być to stk500v2, usbasp wbrew temu co niektórzy piszą działa równie dobrze. Stk200 też może być, ale w przypadku modernizacji zestawu komputerowego bardzo prawdopodobne, że nowa płyta główna nie będzie miała lpt.

Płytka stykowa - do testów. Najtaniej wyjdzie kupić pojedynczą bez podstawki.

Drobnicy moim zdaniem nie warto kupować od razu na zapas. Robiąc jakiś projekt poszczególne elementy lepiej dokupić niż zrobić zapasy elementów, których być może przez następne 10lat nie użyjemy.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.