Skocz do zawartości

LF, brak zasilania silników oraz problem z uruchomieniem


thomazz

Pomocna odpowiedź

Witam. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jest to mój pierwszy projekt. Bardzo staram się wykonać tego robota tak, żeby działał, a wiedza którą zdobędę przy jego budowie, zostanie z pewnością wykorzystana w dalszych konstrukcjach.

Zbudowałem robota w oparciu o ten link z naszego forum : https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Zbudowałem układ według schematu, wszystkie przewody poprowadzone, są według niego ale mimo to robot nie działa. Już nie mam pomysłów gdzie szukać błędu, być może to jakiś drobny błąd i przez to układ nie działa.

Płytka z czujnikami po podpięciu zasilania działa.

Płyta z mikroprocesorem : po sprawdzeniu wszystkich połączeń multimetrem, nie dochodzi napięcie do silników(na zasilaniu bateryjnym czy zasilaczu uniwersalnym multimetr pokazuje 0).

Teraz kwestia silników:

Wykorzystane silniki to serwa z ciągłą rotacją, którego parametry to:

• Wymiary: 41x38x20mm

• Waga: 38g

• Napięcie: 4.8 - 6V

• Prędkość obrotowa: 0.15sec / 60 stopni

• Moment 3.5Kg/cm @ 4.8V

Po podpięciu zasilania z baterii ( 4 paluszków) czy zasilacza minimalnie się poruszy silnik. Tak mi wygląda jak by to był silnik krokowy. Kolejnym kłopotem nad którym się zastanawiam to, że w układzie mam miejsce, na 2 pinową wtyczkę silnika, a z silnika wychodzą 3 przewody. Należy to przerobić, czy serwo z ciągłą rotacją już jest przerobione?

Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem w jaki sposób uruchomić tego robota. Dioda się świeci, program wgrany jest dobrze.

Schemat z którego korzystałem :

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ma trzy wyprowadzenia, możliwe jest, że została wykonana modyfikacja BoeBot. Została ona opisana w tym temacie:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/mechanika-serwa-modelarskie-w-robotyce-amatorskiej-kompendium-vt3902.htm

Nie wiemy jakie (i skąd) masz serwa, więc ciężko stwierdzić jak je ruszyć.

Ale prawdopodobnie czerwony to + zasilania, brązowy to -, a żółty/biały to sygnał. Takie serwo nie wymaga układu L293D i pochodnych. Podpinasz zasilanie na stałe, a kabel sygnałowy do atmegi. Więcej w temacie wyżej. No chyba, że jest jakaś "ukryta prawda".

Tak teraz spojrzałem, że sprawdziłeś multimetrem, iż jest 0. Ale zastanawiające, że na początku się ruszają. Więc może coś w programie? Spróbuj bez czujników program odpalić (na sztywno wpisz wartość jaką miałby czujnik dla danego stanu)

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj.

Serwa zamówione są z tego linku :

http://www.trobot.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=137&category_id=26&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=142

To serwo ma 3 kabelki biały, czerwony i czarny. Wczoraj próbowałem zmostkować te kabelki, wychodziło na to że dwa skrajne to minus. Nawet jak próbowałem podpiąć zasilacz bezpośrednio pod silnik to wykonywał delikatne przesuniecie, tak jak by wykonał krok. Więc tutaj nie wiem jak można ten problem rozwiązać. Program mam wgrany dobrze i jego składnia jest poprawna. W załączniku jest program który wgrałem.

Może jest ktoś z województwa śląskiego,kto chciałby pomóc z uruchomieniem tego robota.

LF.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Tymi serwami sterujesz bez mostka H. Biały przewód to sygnał, czerwony VCC, czarny GND. Jako sygnał podajesz standardowy sygnał sterujący serwem - impuls 1-2ms, 50Hz. Dla 1,5ms (pozycja neutralna w nieprzerobionym serwie) silnik będzie stał w miejscu, 1ms to pełna prędkość w tył, 2ms w przód.

Swoją drogą w przypadku problemów z naszymi produktami, zawsze można pisać bezpośrednio na info@trobot.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Napięcie 4 nowych paluszków to 7,2V, czyli dość duże by ten stabilizator działał i zasilał cały układ (więc udało ci się go zaprogramować). Ale teraz gdy program jest wgrany (i działa poprawnie) silniki startują pobierając taki prąd, że napięcie 4 paluszków spada poniżej +-6,7V (dolna granica Uin 7805) i cały układ się resetuje bo jest bez zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcie 4 nowych paluszków to 7,2V, czyli dość duże by ten stabilizator działał i zasilał cały układ (więc udało ci się go zaprogramować). Ale teraz gdy program jest wgrany (i działa poprawnie) silniki startują pobierając taki prąd, że napięcie 4 paluszków spada poniżej +-6,7V (dolna granica Uin 7805) i cały układ się resetuje bo jest bez zasilania.

W jaki sposób mogę sobie poradzić z rozwiązaniem tego problemu?

Link do komentarza
Share on other sites

Baterie są w do połowy zużyte, po multimetr pokazuje 3,66 V.

Nie wiem jak mogę sprawdzić ile pobierają serwa prądu na starcie, bo gdy układ jest zasilony i dotknę miernikiem wyjścia na silniki pokazuje mi 0.

Jak wczoraj zasiliłem silniki za pomocą zasilacza komputerowego który jest na 5V, to delikatnie się poruszył silnik (ale zachowywał się jak krokowy bo ruszył się o jakiś 1mm), tak jak by miał jakiś wielki opór.

Link do komentarza
Share on other sites

bo gdy układ jest zasilony i dotknę miernikiem wyjścia na silniki pokazuje mi 0

Chcesz powiedzieć, że mierzysz prąd równolegle? Podstawy panie, podstawy. Do mierzenia prądu wpinamy miernik szeregowo. Więcej info w googlach.

Ale skoro nie ruszył, to może coś źle podpinasz. Czarny -, czerwony +, a do białego musisz podawać sygnał PWM.

Link do komentarza
Share on other sites

Baterie są w do połowy zużyte, po multimetr pokazuje 3,66 V.

Na 4 paluszkach?

Nie wiem jak mogę sprawdzić ile pobierają serwa prądu na starcie

Multimetr w szereg ale teraz to sprawa drugorzędna bo

Tymi serwami sterujesz bez mostka H. Biały przewód to sygnał, czerwony VCC, czarny GND. Jako sygnał podajesz standardowy sygnał sterujący serwem - impuls 1-2ms, 50Hz. Dla 1,5ms (pozycja neutralna w nieprzerobionym serwie) silnik będzie stał w miejscu, 1ms to pełna prędkość w tył, 2ms w przód.
Link do komentarza
Share on other sites

na 4 paluszkach pokazuje 6,20 V. Faktycznie może coś źle podpinam. Zaraz dokładnie doczytam jak to powinno wyglądać i jak zmierzyć poprawnie szeregowo za pomocą multimetru.

Jeśli, zrobię tak jak mówi użytkownik mactro i będę sterował tymi serwami bez użycia mostka H, to według schematu, silnik podłączony zostanie tak :

Pierwsze serwo:

Kabel biały: sygnał PWM do pinu 15

Kabel czarny: minus do pinu 4

Kabel czerwony: plus do pinu 5

Drugie serwo:

Kabel biały: sygnał PWM do pinu 16

Kabel czarny: minus do pinu 2

Kabel czerwony: plus do pinu 3

Dobrze to zrozumiałem?

Jeśli tak, to w którym miejscu ma zostać doprowadzone napięcie do tego silnika ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.