Skocz do zawartości

Hexapod - pare pytań z nim zwiazanych


Deadelus

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich użytkowników forum!

Długo czytam wasze forum i proste LF mam dawno za sobą lecz brak czasu uniemożliwił mi działania praktyczne w dziedzinie robotyki lecz powrót musiał kiedyś nastąpić. Moja córka zapragneła zrobić ze mna robota (jest młoda i ciesze się bo wszystko przed nią a niechce gasić tej iskierki) więc prosze was o paczke informacji.

Zaplecze techniczne (mechanika) jest w stopniu dobrym, pare maszynek w piwnicy , praca na hucie otwiera bogaty warsztat mechaniczny i troche materiałów.

Reszta do nauki dla mojej córki no i troche dla mnie.

Więc wracając do tematu planowana jest budowa pająka (hexapod jeśli się niemyle). Z tego co czytałem to niejest to dobry pomysł na początek ale myśle że powoli i wspólnymi siłami uda nam sie, nieukrywam że czasem będe tu poszukiwał odpowiedzi na pytania na które niebedziemy znać odpowiedzi.

Wiec tu nasuwa sie pierwsze pytanie: na jakim uC zaczac budowe? Czy tylko 1 uC bedzie potrzebny jesli z czasem robot będzie udokonalany w dodatki takie jak czujniki?

Na poczatku by nauka jakoś szła planuje "zrobić noge" i nia zasterowac, stopniowo tworząc kolejne konczyny uczyć sie razem sterowania wszystkich części i w końcu by pająk zrobił swoje pierwsze kroki, a dalej to czujniki bedą dodawane ale to długa przyszłość.

Jakie silniczki,serwa oraz inne cześci będą sie nadawać do tego projektu?

Z góry dziękuje za wyrozumiałość i pomoc, wiem że to bardzo "prymitywne"pytania ale nieznalazłem podobnego tematu.

Pozdrawiamy

Patryk i Ewa

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Robot prawdopodobnie będzie miał sześć nóg (są też takie o czterech nogach, ale trudniej się nimi steruje. Chodzi o położenie środka ciężkości gdy robot stoi na trzech nogach.) Więc pewnie trzeba będzie 18 serw modelarskich (po trzy na nogę). Można samemu zrobić sterownik do tylu serw, ale wymaga to pewnej wiedzy z programowania. O wiele łatwiej jest kupić gotowy sterownik np. Pololu Maestro. Można go kupić np. tu: http://botland.com.pl/serw/157-sterownik-serw-usb-18-kanalowy.html lub tu: http://robodudes.com/sterowniki/114-mini-maestro-18-kanalow-serwokontroler.html

Wtedy Twój mikro kontroler będzie wysyłał do niego komendy i mówił mu jak ma ustawić poszczególne serwa.

Co do samych serw to prawdopodobnie największy wybór będzie wśród serw analogowych o rozmiarze standard. Np Tower Pro MG995 które można kupić np. na znanym portalu aukcyjnym. Zobaczyć je w akcji można w mojej platformie: https://www.forbot.pl/forum/topics7/manipulator-platforma-stewarta-vt7761.htm One są dosyć mocne. U mnie dostawały porządnie w kość i dlatego się trochę przycinały.

Przydatne może być też wykonanie jakiegoś projektu konstrukcji mechanicznej w jakimś programie CAD lub choćby na papierze milimetrowym. Pozwala to czasem uniknąć różnych błędów.

Powodzenia

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.