Skocz do zawartości

[Minisumo] Tygrys - worklog


Pomocna odpowiedź

Witam,

zapraszam do śledzenia mojego kolejnego workloga.

Tym razem (po doświadczeniach z Mammothem) ma być prosto i minimalistycznie.

Założenia:

- Plytka w SMD.

- Robot jak najniższy z klinem z przodu.

- Aku LiPol ZIPPY Flightmax 500mAh 3S1P 15C

- Dwa silniki Pololu HP 50:1 lub 30:1

- do silników dwa (jeden?) mostki TB6612

- 3 czujniki cyfrowe Sharp 40cm (może pięć?)

- 2 czujniki linii KTIR0711S

Pierwsza wersja schematu poniżej. Narazie wydaje mi sie, że trudno się mi bedzie zmieścić z płytką. Ale w założeniu ma być dwustronna wiec moze się uda.

Zastanawiam się czy przy tej konfiguracji wytrzymał by jeden mostek TB6612. Jeśli ktoś ma z tym jakieś doświadczenia to chętnie posłucham rady.

Pozdrawiam.

Maciek

tygrys_schemat.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli przez chwilę zablokowałbyś silniki (co w ms się często zdarza) mostek poszedłby z dymem.

Schemat wrzuć w formacie graficznym.

Przy tym co napisałeś ale przy 7 sharpach da się płytkę zamknąć w wymiarach 28x96mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześc,

dzięki za szybką odpowiedź 🙂

przesyłam schemat jako png:

>>Jeżeli przez chwilę zablokowałbyś silniki (co w ms się często zdarza) mostek poszedłby z dymem.

Ok. czyli rozumiem, że muszą zostać dwa :/

>>Przy tym co napisałeś ale przy 7 sharpach da się płytkę zamknąć w wymiarach 28x96mm.

Wow 🙂 ale to już chyba na prawdę się trzeba namęczyć.

Ja chce mieć płytkę w wymiarach ok 50mmx95mm wiec w takim razie powinno sie udać 🙂

Czy jakieś błędy na schemacie widać?

Pozdr. M.

Link do komentarza
Share on other sites

mcwo82, w tej wielkości płytce zamkniesz się bez najmniejszego problemu 😉

Na schemacie brakuje kropki przy R14 (reset). Ten stabilizator będzie ci się gotować, na twoim miejscu użyłbym np ST1S10 (tym bardziej, że sharpy lubią pociągnąć sobie prądu sporo w impulsie - 10uF nie wystarczy). Po co D2 i D3? D1 też nie rozumiem do końca. Poza tym wygląda ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Diody D2 i D3 użyłem aby zabezpieczyć mostki przed przypadkowym odwrotnym podłączeniem akumulatora. Podobnie zabezpieczony jest stabilizator.

Trochę mnie zmartwiłeś z z tym stabilizatorem.

Wydawało mi się że powinien wytrzymać ponieważ ma niby wytrzymać do 800mA. W poprzednim robocie miałem 9 sharpów i miałem ok 400mA poboru prądu, choć stabilizator też się mocno grzał to jakoś dawał radę (był LM7805).

Z tego co kojarzę to przetwornice wymagają duże ilości elementów, wiec wolałbym jej uniknąć, na ale jak się stabilizator ma spalić to oczywiscie wezme przetwornice.

Jesteś pewien że stabilizator nie wytrzyma?

Pozdr. Maciek

Link do komentarza
Share on other sites

>>Jeżeli przez chwilę zablokowałbyś silniki (co w ms się często zdarza) mostek poszedłby z dymem.

Ok. czyli rozumiem, że muszą zostać dwa :/

Tak.

>>Przy tym co napisałeś ale przy 7 sharpach da się płytkę zamknąć w wymiarach 28x96mm.

Wow ale to już chyba na prawdę się trzeba namęczyć.

Ja chce mieć płytkę w wymiarach ok 50mmx95mm wiec w takim razie powinno sie udać 😃

Nie więcej niż 10h siedzenia.

Bobby, nie przesadzasz trochę z tym stabilizatorem?

Link do komentarza
Share on other sites

Stabilizator owszem, wytrzyma, ale będziesz musiał co jakiś czas przerywać testy i dawać mu czas na ochłonięcie. Diody wywal, przez nie silniki dostaną mniejsze napięcie, a zastosuj wtyczkę uniemożliwiającą odwrotne podpięcie. ST1S10 wcale nie potrzebuje tak dużo komponentów zewnętrznych. Gdyby był to twój pierwszy robot to nawet nie wspominałbym o przetwornicy, ale już masz jakąś konstrukcję za sobą, więc może warto zdobyć nowe doświadczenia? Przydadzą się na przyszłość 😉 Jako zabezpieczenie przed odwrotnym podpięciem możesz też użyć mosfeta, tak jak jest to zrobione w breakboardach firmy pololu:

Link do komentarza
Share on other sites

Czy nie lepiej zastosować tylko jedną diodę na wejsciu stabilizatora i za diodą podać dalej napiecie do mostka, zamiast dawać ją do kazdego ukłau? Efekt będze dokładnie taki sam + mniejszy spadek napięcia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za uwagi 🙂

Poprawiłem schemat - takie zmiany:

- jedna dioda zabezpieczająca zaraz przy wtyczce

- większe kondensatory przy stabilizatorze (220uF)

Jak widać postanowiłem jednak zostać przy stabilizatorze, myślę wytrzyma, jakiś radiator mu założę dla pewności.

Czy taki schemat będzie ok? Jeśli nie macie uwag to zabieram się za płytkę...

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko 3 czujniki przeciwnika? Może warto by było dodać jeszcze ze 2, np dioda ir+tsop? Są tanie, a zwiększą pole widzenia robota, co może być dużym plusem. D2 jest odwrotnie. Nie widzę też żadnych przycisków, pasowałoby również wyprowadzić złącze do modułu startowego (sądzę, że będzie stawał się powoli standardem).

Link do komentarza
Share on other sites

Nad liczbą czujników się zastanawiałem własnie...

nie wiem czy dodatkowe 2 jakoś mocno poprawią osiągi robota, bo i tak większość walk wygląda tak, że się roboty namierzają na wprost i atakują prosto...

Jeśli bym dawał dodatkowe dwa to raczej sharpy bo są proste w obsłudze...

Myślisz że warto i dużo poprawi osiągi robota?

Link do komentarza
Share on other sites

>>Mosty TB6612 odradzam, nawet zmostkowane

Z obliczeń wynika, że po zmostkowaniu będzie 2,4A i w piku 6.2A? Producent coś źle podaje czy jak?

Z tego co widziałem w innych projektach MS, ludzie też stosowali te moduły.

Może miałeś coś źle podłączone?

Czy ktoś jeszcze miał z tymi mostkami problemy?

ps19 - co ewentualnei polecasz w zamian? Zależy mi zeby były małe, z małą ilością elemntów i SMD...

Pozdr. M.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Korzystam z mostków TB6612 w mojej konstrukcji. Są zmostkowane po jednym na mikrosilnik pololu 50:1.

Miałem z tymi układami ogromne problemy i spaliłem dwa przy pierwszym podejściu, praktycznie ich nie obciążając. Okazało się, że konieczne jest użycie kondensatorów 100nF bezpośrednio przy zasilaniu części logicznej i z baterii, oraz równolegle z nimi kondensatorów elektrolitycznych.

Po zmontowaniu układu ponownie z tymi kondensatorami mostki nie palą się nawet przy silnym obciążeniu.

Podejrzewam, że podobny problem miał kolega ps19 😉

Powodzenia w konstrukcji!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.