Skocz do zawartości

Atmega8, powolny odczyt.


w1941srobot

Pomocna odpowiedź

1. Witam mam problem z powolnym odczytem podczas programowania ISP (paręnaście sekund) w atmedze8. Programator jest pod rs232 standardowy najprostszy, atmega podczas programowania jest wpięta w własnej roboty płytkę testową. Dodam jeszcze, że często podczas wgrywania programu pony progiem mam błąd (problem z weryfikacja), jeśli ścisnę jednym palcem ścieżkę gnd a drugim vcc, nie ma błędów z weryfikacją wgranego programu ale problem z długim odczytem zostaje :/.

Co mam zrobić jakieś rezystory podciągające co może być przyczyną.

2. Jeszcze jedno, analizatorem stanów logicznych sprawdzam transmisje i2c, pierwsze bajty idą normalnie. Start,bajt,bajt i na końcu brak STOP tylko error że niby problem z długością bajtu. Dodam że jak wgrywam z atmegi do pamięci atmel 24c04 to elegancko idzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdzałeś, czy przez avrdude też tak kiepawo odczytuje? Popraw luty, zaciśnij lepiej taśmę, dociśnij uC do podsttawki to problem z błędami weryfikacji powinien zniknąć, pozostanie dłuuga weryfikacja.

Link do komentarza
Share on other sites

Czasem jest problem z weryfikacja a czasem nie ma, dokonywałem odczytu przy pomocy programu do ustawiania fuse bitow i tak samo powoli. uC jest wciśnięty w podstawkę, dzisiaj go wyjmę i sprawdzę czy wtedy będzie to samo.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurde, podawaj konkrety, a nie "program do ustawiania fusebitów". Ja np. znam z takich programów te: "czysty" avrdude, Bascom AVR, avrdude-gui, avr8 burn-o-mat, SinaProg, PonyProg... Wywróżę sobie z fusów, z którego korzystałeś, ok? Już raz zwróciłem ci uwagę, żebyś wyrażał się konkretniej.

Problem z weryfikacją (raz działa, raz nie) to na 99% błąd sprzętowy - "przedzwoń" miernikiem wszystkie połączenia (sprawdź czy każde przewodzi bez najdrobniejszych problemów przy ruszaniu taśmą/programatorem/płytką).

Link do komentarza
Share on other sites

Ok będę wyrażał się jaśniej 🙂, ale co za różnica jakim programem ważne że innym 😋. Tak wyciągnąłem atmege z płytki rozwojowej i wsadziłem do stykowej (ta co nie trzeba lutować), nawet zasiliłem napięciem z usb a nie z stabilizatora. Problem z powolnym odczytem pozostał a z weryfikacją wgranego programu znikł. Dziwi mnie tylko jedno że kiedyś jak programowałem atmege programatorem pod lpt (pare rezystorów i kable) odczyt trwał może z sekundę (to była atmega8L teraz mam atmega8).

Link do komentarza
Share on other sites

A nie jest to po prostu bolączka tego programatora? Masz jeszcze ten pod LPT? Sprawdź, czy działa szybko.

BTW. "Będę wyrażał się jaśniej" i w dalszym ciągu nie dostrzegłem nazwy programu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.