Skocz do zawartości

Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach


Bulek1989

Pomocna odpowiedź

Witam!

To mój pierwszy post na forum, więc od razu chciałem zaznaczyć, że dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką.

Mostek ma za zadanie sterowanie silniczkiem z mechanizmu podnoszenia szyb, zasilanie z akumulatora 12V, sygnał sterujący pochodzi z płytki Arduino. Proszę o sprawdzenie czy dobrałem odpowiedni rezystor i tranzystor.

Zastanawiałem się też nad dwoma rzeczami:

1. Czy pomiędzy emiterem, a uziemieniem powinien znajdować się rezystor?

2. Czy pomiędzy zasileniem cewki, a kolektorem dioda?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tu widzę kilka sprzeczności:

Napisałeś, że z wyjścia procesora(?) dostaniesz 5V i oczekujesz(?) prądu wypływającego na poziomie 40mA. Pomijam fakt, że 40mA to bardzo dużo jak na port procesora a przy takiej wartości to dostaniesz nie więcej jak 2-3V. Z drugiej jednak strony wstawiłeś po drodze oporniki po 3.5k (to nie jest wartość z szeregu E24), które nawet przy 5V ograniczą prąd do (5V-0.7V)/3.5k=1.2mA. To czywiście nic złego i taki prąd bazy wystarczy do wysterowania tranzystora napędzającego mały przekaźnik ale może zdecyduj się na coś i niech schemat będzie spójny bo teraz to jedno przeczy drugiemu.

Parametr przy przekażniku to raczej moc pobierana przez cewkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Jezeli chodzi o parametr przy przekaźniku to jest to moc cewki. Założyłem 5V i 40mA, bo tak wyczytałem z dokumentacji Arduino, ale pewnie coś źle zrozumiałem.. Silnik bez obciążenia pobiera 1,2A, więc l293d odpada.

Jeżeli chodzi o napięcie i prąd z wyjścia z Arduino, to można założyć jakieś konkretne wartości napięcia i prądu, czy muszę to pomierzyć?

A co do tej diody, to jakiś konkretny model czy nie ma to znaczenia?

Rozumiem, że pewnie dla większości to banalne pytania, ale proszę o wyrozumiałość🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

OK, 5V i 40mA to możliwe ale nie jednocześnie. Jeśli nie ma tam żadnego buforowania wyjść to albo 5V (przy praktycznie zerowym poborze prądu z wyjścia) albo 40mA ale wtedy napięcie spada/rośnie (zależy w jakim stanie) i to znacznie. Ja bym to traktował bardziej jak prąd zwarciowy (czyli gdy napięcie spadnie już do ok. 0V).

To ja źle zrozumiałem Twój opis parametrów wyjść jako to, czego spodziewasz się w drucie prowadzącym do bazy a nie jako potencjalne możliwości wyjść Arduino. Niemniej jednak wartości oporników są dobre. Może nie kupisz dokładnie takich tylko troszkę inne, ale to wszystko jedno. Będzie działać z 1k i 2.2k i z większymi. Oczywiście moc tych oporników jest bez znaczenia bo będą się na nich wydzielać jakieś setne Wata. Dioda taka, by wytrzymała prąd cewki bo tyle przez nią popłynie przez chwilę gdy wyłączysz przekaźnik a napięcie takie jak zasilające plus jakiś margines np. 50%. Słowem każda, nawet mała typu 1N4148 będzie OK. Diod jest tyle rodzajów, że nie ma sensu podawać konkretnej, bo potem będziesz jej szukał bez sensu po sklepach. Powiedz co masz albo gdzie chcesz kupić, to coś wybierzemy. Niektórzy wstawiają tam nawet prostownicze typu 1N4001 ale one są koszmarnie wolne i stosowanie ich jako zabezpieczeń trochę mija się z celem.

Link do komentarza
Share on other sites

Póki co nie mam jeszcze żadnych komponentów, na razie robię schemat, żeby kupić wszystko za jednym razem. Jeżeli chodzi o sklep to może być nowyelektronik, mam do niego blisko i mają dosyć duży asortyment.

Poprawiłem schemat i wygląda teraz tak:

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc przy budowie mostka na przekaźnikach, zbudowałem układ i działał jak należy:) Jednak pojawił się kolejny problem, prędkość silników okazała się zbyt duża, więc postanowiłem zrobić schemat mostka H na mosfetach BUZ11, żeby sterować PWM. Tranzystory sterujące to BC337. Mostek budowałem na podstawie kilku różnych znalezionych w sieci, więc zakładam, że pewnie coś źle połączyłem, mógłby ktoś rzucić okiem na ten mostek?

Link do komentarza
Share on other sites

Górne mosfety nie mają jak się otworzyć - potrzebują na bramkach napięcia wyższego od napięcia na źródłach o Vgs(th) - znajdziesz tą wartość w datasheecie. Masz dwie możliwości - albo zamienić je na P, albo zrobić driver, który takie napięcie na nie poda.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie, zamieniłem górne mosfety na typ P. Czy wartości rezystorów są w porządku?

EDIT: a tak trochę z innej beczki.. Widzę, że Bobby jesteś z Katowic, wiesz może czy jest u nas jakiś dobry sklep elektroniczny? Aktualnie kupuję w nowymelektroniku, ale trochę drogo tam mają..

Link do komentarza
Share on other sites

Bramki mosfetów P podciągnij do plusa, bo teraz są normalnie otwarte - teraz na ich bramkach względem źródeł jest -12V, powinno być 0. W ogóle zamiast tego drivera na tranzystorach zastosowałbym coś scalonego, np TC4427 (taniutki układ, łatwodostępny na miejscu).

Jeśli robię zakupy stacjonarnie, to najczęściej w nikompie na 3. Maja lub w BNSie na tysiącleciu, jeśli mam czas na dojazd. Nikomp jest dużo tańszy od nowego elektronika, niewiele droższy niż BNS, ale za to ma świetnie skatalogowaną ofertę w internecie (www.nikomp.com.pl). Normalnie był też otwarty do 18, ale widzę, że teraz zmienili godzinę zamknięcia na 17. Obsługa raczej mało przyjazna. Zupełnie odwrotnie jest w BNSie - wszyscy są tam weseli, ale otwarte jest do 16 (bns.com.pl).

Link do komentarza
Share on other sites

No faktycznie te drivery są tanie, jednak nie mam zielonego pojęcia jak je podłączyć.. w takim razie czeka mnie jakaś lektura i będę kombinował ze schematem. Nie do końca rozumiem o co chodzi z podłączeniem bramki pod 12V, jeżeli podłącze bramke pod 12V, to w jaki sposób będę sterował tym mosfetem? Od razu mówie, że nie do końca wiem na jakiej zasadzie działa mosfet typu p, czytałem kilka artykułów na ten temat, ale nie potrafie do końca tego zrozumieć..😋

Link do komentarza
Share on other sites

Posiedziałem trochę nad tymi tranzystorami i driverami i powstał mi oto taki układ:

W związku z tym układem pojawiło się kilka pytań..

1. Jeżeli na IN A mam 0 to na OUT A też 0, natomiast gdy na IN A jest 1, to na OUT A też 1?

2. W takim razie gdy na OUT A mam 0, to Q1 jest otwarty, a Q3 zamknięty, a na OUT B mam 1, wtedy zamyka się Q2, i otwiera Q4, włączają się lewe obroty, analogicznie włączamy obroty prawe, OUT A ustawiamy 1, natomiast OUT B 0. Czy moja teoria jest słuszna?

3. Czy rezystory przed driverem nie są zbyt słabe?

To tyle z moich wywodów:) fajnie jakby ktoś je zweryfikował i wytłumaczył ewentualne błędy:)

Link do komentarza
Share on other sites

Najbezpieczniej byłoby użyć dwóch driverów, po jednym wyjściu na jedną bramkę i połączyć ich wejścia (wypadałoby też jakoś hardware'owo-logicznie zabronić wystąpienia stanów zabronionych, tj Q1 i Q3 otwarte lub Q2 i Q4 otwarte). Jak już chcesz dawać rezystory podciągające na bramkach tranzystorów (choć chyba nie jest to konieczne, korzystając z tych driverów), to podciągnij P do plusa (są wtedy zatkane). Niestety, moja wiedza praktyczna jeśli chodzi o mostki na mosfetach jest raczej znikoma, więc dobrze by było, gdyby ktoś jeszcze zweryfikował to co napisałem.

A teraz odpowiedzi na pytania:

1. Tak

2. Tak

3. W ogóle nie ma potrzeby ich stosowania - wejścia TC4427 to wejścia logiczne, maksymalny prąd jaki pobierają to 1uA (patrz DS).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.