Skocz do zawartości

Użycie uC jako rozszerzenia możliwości RaspberryPi


decoo

Pomocna odpowiedź

Z mojej perspektywy z Nettigo można bardzo sympatycznie współpracować. Nie ma tam jeszcze jakiejś wielkiej biurokracji, więc można pogadać, dogadać się. Nie to, bym robił reklamę, bo nie mam w tym żadnego pożytku, ale jeśli ktoś chce rozmawiać o jakichś zniżkach/rabatach, to o wiele lepiej z Nettigo niż przykładowo TME. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Haha, przybyła przesyłka od Nettigo a w niej poza elektroniką i fakturą.. dwa cukierki

Chyba się robi jakaś moda. Z Wurth Elektronik w paczce przysłali nam paczuszkę żelków, a ostatnio z TME... kamizelkę odblaskową 🙂

Daj znać jak się sprawuje, jak szybko można aktualizować wartości itp. Nie spodziewam się działania jak MiniMaestro, ale cena jest ponad 2x niższa więc... Powiedziałbym, że dla zamówień jednostkowych jest wręcz bardzo przystępna zważywszy na dostępność i cenę układu PCA9685.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Głównie chodzi mi o to czy jakby sterować wszystkimi na raz, to czy idzie się wyrobić w 20ms, a co więcej, czy jest opcja, aby wypełnienie najpierw wysyłać, a potem dawać komendę, aby zaktualizował - czyli żeby serwa rozpoczynały ruch do nowej pozycji równocześnie. Ile mniej więcej czasu potrzeba między początkami wysyłania dwóch kolejnych komend?

Link do komentarza
Share on other sites

Szperam po sieci, ale nie mogę znaleźć póki co info by najpierw przesłać dane a potem jedną komendą przestawić serwa.

Podpiąłem 10 serw i pomiędzy 1 a 16 widać gołym okiem pewne opóźnienie - może nieduże, ale widać. Wg mnie akceptowalne do większości projektów, o jakich teraz mogę pomyśleć.

[po czasie szperania]

Z datasheet:

The active LOW Output Enable input pin (OE) allows asynchronous control of the LED

outputs and can be used to set all the outputs to a defined I2C-bus programmable logic

state. The OE can also be used to externally ‘pulse width modulate’ the outputs, which is

useful when multiple devices need to be dimmed or blinked together using software

control.

Czyli można używając zewnętrznego sygnału: wyłączyć enable, przesłać dane, włączyć enable.
Software programmable LED All Call and three Sub Call I2C-bus addresses allow all or

defined groups of PCA9685 devices to respond to a common I2C-bus address, allowing

for example, all red LEDs to be turned on or off at the same time or marquee chasing

effect, thus minimizing I2C-bus

To z kolei podpowiada, że można to samo zrobić programowo.

[po czasie szperania]

Yup, i to bardzo prosto. Dodałem sobie funkcję do tej biblioteki i teraz jednym poleceniem ustawiam wszystkie na raz, bez pętli. Można też - jak można wyczytać w datasheet - ustawić sobie 3 podgrupy i sterować na raz daną podgrupą.

PS, wątek zrobił się nieco offtopowy - może wydzielić część dotyczącą PCA9685?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. Pytałem się, ponieważ gdyby użyć go do sterowania robotem kroczącym, trzeba nadążać (w sensie aby nie było opóźnień w sterowaniu) i w dodatku wysyłać na bieżąco, jak najczęściej. Trochę mnie martwi to, że widzisz gołym okiem opóźnienia, to sugeruje, że nie jesteś w stanie wysłać danyc do wszystkich serw w 20ms :/ Czy może się mylę? Masz jakiś oscyloskop, żeby sprawdzić opóźnienia pomiędzy kanałami?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, mój oscyloskop pamięta radziecki zabór i ma jeden kanał.

Ale jeśli chcesz, to mogę Ci płytkę udostępnić do testów - będziesz jutro na Cyberbocie? Mogę zabrać ze sobą.

(w sumie szczegóły na prv, bo ostatnio jestem największym offtopiarzem w okolicy)

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojej perspektywy z Nettigo można bardzo sympatycznie współpracować. Nie ma tam jeszcze jakiejś wielkiej biurokracji, więc można pogadać, dogadać się. Nie to, bym robił reklamę, bo nie mam w tym żadnego pożytku, ale jeśli ktoś chce rozmawiać o jakichś zniżkach/rabatach, to o wiele lepiej z Nettigo niż przykładowo TME. 🙂

Mały offtopic. Z wszystkimi firmami się da, przynajmniej dzięki Forbotowi 🙂 Już jutro, kod rabatowy dla wszystkich użytkowników Forbota ważny w TME!

Do tego mały przeciek z konkursu wakacyjnego... Firma Nettigo, została jednym z nowych sponsorów!

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, mój oscyloskop pamięta radziecki zabór i ma jeden kanał.

Ale jeśli chcesz, to mogę Ci płytkę udostępnić do testów - będziesz jutro na Cyberbocie? Mogę zabrać ze sobą.

(w sumie szczegóły na prv, bo ostatnio jestem największym offtopiarzem w okolicy)

No patrz. Szkoda, że nie przeczytałem wcześniej, bo byłem.

Link do komentarza
Share on other sites

No patrz. Szkoda, że nie przeczytałem wcześniej, bo byłem.
Krążyłem i pytałem kilku organizatorów i zawodników, czy widzieli Trekkera i OldSkulla, ale albo nie znali albo nie widzieli 😉

A znając tylko nick trudno namierzyć osobę.

Płytkę miałem ze sobą 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.