Skocz do zawartości

Sensory jak w prawdziwej skórze


Treker

Pomocna odpowiedź

Wiele już było o automatycznych rękach, ale tym razem pora na coś innego. Naukowcy z Georgia Tech stworzyli zupełnie nowy rodzaj tranzystora, który zrewolucjonizuje nie tylko protezy, ale również wszelkiego rodzaju urządzenia dotykowe.

Nadchodzi nowa era urządzeń dotykowych

Grupa inżynierów pod kierownictwem doktora Zhong Lin Wanga postanowiła wykorzystać efekt piezoelektryczny do skonstruowania nowego tranzystora. Zamienia on siłę mechaniczną na elektryczną - dzięki przewodom zrobionym z tlenku cynku. Pod wpływem siły, przewody się odkształcają, a kiedy wracają do pierwotnego kształtu wytwarzają potencjał elektryczny rzędu kilku miliwoltów.

Polepszy się również życie osób z protezami

Dzięki temu odkryciu, możliwe stało się zwiększenie gęstości upakowania i poprawienie jakości czujników. Odpowiada to ilości sensorów jakie człowiek ma na palcu u ręki. Dzięki temu możliwa jest nie tylko produkcja doskonalszej sztucznej skóry. Naukowcy przewidują, że znacznie polepszy to również jakość urządzeń dotykowych, przyda się także robotom, które manewrują różnymi obiektami.

Jednak do tego jeszcze daleka droga. A Wy macie jakieś pomysły gdzie jeszcze można wykorzystać tego typu tranzystory i czujniki?

Źródło: http://singularityhub.com/category/robot-robotics/

Link do komentarza
Share on other sites

Tu na forbocie czy na elektrodzie non stop słyszy się o tym samym: grafen,materiał piezoelektryczny,wydajniejsza bateria,grafen,nowy typ procesora z grafenem,szybszy transfer danych dzięki... itp. Ja się tylko pytam który z rewolucyjnych wynalazków prezentowanych tu i na elektrodzie wszedł w życie lub przynajmniej spełnił połowę oczekiwań naukowców??? Fakt są wyjątki ale brakuje realizacji tych że projektów i wykorzystania ich w użytku konsumenckim.

Link do komentarza
Share on other sites

"Dobrze poinformowane osoby wiedza, ze jest niemożliwym przesyłanie głosu przez przewody elektryczne; nawet jeśli by to było możliwe, nie miałoby to jakiegokolwiek praktycznego zastosowania" -- artykuł redakcyjny "Boston Post", 1865 r.

A teraz odpowiedz na pytanie, masz telefon komórkowy? 😉 Dążę do tego, że badania nad grafenem są naprawdę na zaawansowanym poziomie i cały czas testowane są jego możliwości. I fakt, nie posuwa się to w tempie jaki byśmy tego chcieli, ale może to i lepiej? Ludzie nie mogą mieć zbyt wielu rzeczy na raz, bo się zachłysną technologią i możliwościami. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zuba1 to o czym się pisze to teorie, eksperymenty, prototypy, badania. Niestety to wszystko trwa długo, zazwyczaj latami, więc zanim wejdzie coś do masowej produkcji mija trochę czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dążę do tego, że badania nad grafenem są naprawdę na zaawansowanym poziomie i cały czas testowane są jego możliwości. I fakt, nie posuwa się to w tempie jaki byśmy tego chcieli, ale może to i lepiej? Ludzie nie mogą mieć zbyt wielu rzeczy na raz, bo się zachłysną technologią i możliwościami. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Nie wiadomo jak się posuwają te badania. Chociażby na przykładzie takiego Intela widać, że więcej pieniędzy się zarobi wprowadzając zmiany stopniowo, powoli, a nie rewolucyjnie jak tylko pojawi się dana technologia.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy to nie śledzę rynku i nie wiem co miałeś na myśli to mówiąc, ale moja wypowiedź nawiązywała do badań, które są prowadzone na moim wydziale (prof. Jakubowska MCHTR PW). Nawiązywałem do badań akademickich 🙂

A z wprowadzaniem zmian to różnie to bywa. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale kto wie, czy nie jest wynalezione genialne źródło energii, ale szejkowie naftowi go nie blokują? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Co do wprowadzania nowych technologii to czasem niektórych nie opłaca wprowadzać się

i stanowią stopień pośredni rozwoju.

Zdarza się, że dwa lub więcej wynalazków pojawia się w bardzo krótkim czasie po sobie

i zanim "zwróci" się inwestycja inna firma wprowadzi nowszą technologię, więc

firma produkcyjna jest w plecy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.