Skocz do zawartości

Czy taki układ zadziała? - sterowanie silnikami


andiks

Pomocna odpowiedź

andiks, rozumiem, że chcesz wykonać układ zgodnie ze swoimi założeniami - bez scalaków i uC. Dlaczego jednak nie chcesz ich użyć? Są tanie, dokładnie udokumentowane, a w przypadku L293D (i innych mostków, ale przypuszczam, że na Twoje serwa spokojnie starczy) jest opisane co i jak. Mostek H umożliwia "jazdę", jak to nazwałeś, w przód i tył, kontrolę prędkości obrotowej wału silnika, m.in. dzięki sterowaniem szerokością impulsu (tutaj również musisz użyć uC, scalaka lub... potencjometru w układzie dzielnika napięcia? Nie próbowałem...). Sam jestem początkującym, ale jak nie chcesz wierzyć mi, to uwierz bardziej doświadczonym kolegom... Program Eagle przyda ci się, chyba, że robotyka to przygoda na jeden układ, ale nie sądzę by tak było, jeżeli trafiłeś na tą stronę. 😉

Poczytaj na temat "światłoluba" dla początkujących, prosty i cieszy oko. Pamiętaj, że każdy udany projekt zrobiony na własną rękę doda ci pewności i zachęci do działania, a uC + język programowania (nawet "podstawy podstaw") umożliwi ci kontrolę wielu aspektów Twojego układu.

Co do schematu - to nie jest tylko dla nas, jako forumowiczów, ale również dla Ciebie. 🙂

Jeśli nauczysz się porządnie tworzyć schematy, to czy będzie to oglądać Twój nauczyciel, Ty, czy ktokolwiek inny znający podstawy elektroniki to natychmiast dowie się o co ci chodziło, bez zbędnych pomyłek i komentarzy (schemat w Paincie i tak pewnie zajął Tobie więcej czasu niż by to trwało w Eagle... uwierz). 😃

Pozdrawiam, Pasjonat.

Link do komentarza
Share on other sites

Abstrahując (za przeproszeniem) od wypowiedzi na temat Eagle'a - którego oczywiście również polecam, jako autor kursu 😋 - to zauważ, że Twój "schemat" można też narysować w taki sposób:

>-------->> >-------->>

To, że prowadzisz równolegle kilka kabli nie zmienia faktu, że są one połączone w dwóch miejscach i równie dobrze mogą być traktowane jako jeden. Teraz spójrz na moją przeróbkę rysunku i sam sobie odpowiedz co się stanie po załączeniu któregokolwiek przełącznika. I nie próbuj tego w domu, bo ryzykujesz pożarem albo przynajmniej poparzeniami.

edit:

Tak mi się jeszcze przypomniał jeden "patent" stosowany w jednej zabawce - w oryginalny sposób projektanci rozwiązali problem włączania/wyłączania i zmiany kierunku obrotów silnika przy pomocy tylko jednego przełącznika trzystanowego. I na co komu mostek? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym proponował autorowi poszukać, w bibliotece, lub antykwariacie, a nóż się jakimś cudem ostały stare książki rodem z PRLu. Były takie tytuły, jak Mały Majsterkowicz (chyba tak sie to nazywało), czy coś w tym stylu, gdzie opisywano jak zrobić takie proste modele, zabawki, bez elektroniki, a jak była tam jakaś elektronika to szczytem, posiadania w tamtych czasach i tak był tranzystor BD138, lub BC 105.

O proszę nawet znalazłem Młody Konstruktor nawet do kupienia.

http://tablica.pl/oferta/mlody-konstruktor-jan-k-janowski-ID2cw67.html

65052299_2_644x461_mlody-konstruktor-jan-k-janowski-zdjecia.jpg

Te książki to naprawdę czasami, fajna i pouczająca lektura. A tłumaczą podstawy naprawdę lepiej niż nie jedna współczesna encyklika fizyki kwantowej uniwersytetu tysiąclecia.

Na Allegro jest tych książek pełno nawet za mniejsze pieniądze niż w linku co podałem.

PS. Osobiście też zbieram takie stare poczciwe książki, naprawdę skarbnica wiedzy, nie tylko czysto teoretycznej.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

mam te książki są naprawdę super jutro poszukam czegoś co zainteresuje autora tematu i wrzuce skany 😉

ok tak jak obiecałem przejrzałem "Młodego konstruktora" autor podaje tam co prawda sposoby sterowania samochodzikami na "kablu" ale wykorzystuje on silniki z uzwojonym stojanem a takie silniki są dzisiaj żadko spotykane na szczęścia miałem również pod ręką książki papcia Słodowego 😉 I skany jego koncepcji przesyłam

Pictures.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.