Skocz do zawartości

Czy taki układ zadziała? - sterowanie silnikami


andiks

Pomocna odpowiedź

nie chce innych pomysłow 😋

Szkoda 😋

Wrzucając coś takiego z takim dopiskiem na forum albo dowodzisz swojego własnego lenistwa albo braku szacunku do osób, które prosisz o pomoc. Narysuj czytelny schemat bo od prób odczytania tego aż bolą oczy. I napisz jakich elementów sterujących użyłeś bo twój symbol sugeruje przycisk z przewodzącej deski na zawiasie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Próbowałem to rozszyfrować, ale uwierz mi i kolegom, nie da rady, a próba domyślania się może źle skończyć się dla twoich silników. Popieram w 100% propozycję sosnus, użyj programu Eagle, a Twój schemat zyska na czytelności, a kiedyś być może nawet pokusisz się o wykonanie/wytrawienie płytki pcb Twojego schematu. Gdybyś nie wiedział jak tworzyć schematy to polecam kurs Eagle (przynajmniej ten odnośnie schematu) pana Mirosława Kardaś.

Pozdrawiam, Pasjonat. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

myślę że teraz czytelny 😋 oczywiście wiem że jest wiele innych programów a może źle to napisałem że innych projektów nie chcę ale akurat taki przyszedł mi na myśl a jestem początkujący i napewno jakbym czegoś nie napisał to już by było wiel odp i niewaidomo jakich elektro sterownikach itp, zrozumcie chodzi mi tylko o to czy zadziała

Link do komentarza
Share on other sites

Użyj programu Eagle. Prędzej czy później i tak będziesz musiał się go nauczyć, więc chyba lepiej prędzej. :->

Uwierz, że na prawdę nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie odczytać.

Z tego co wiedzę to tak: popularne silniki DC z przekładniami, bo zgaduję, że takich chcesz użyć nie mają polaryzacji, więc plus i minus nie powinny się tam znajdować.

No i czemu właściwie przełączniki kołyskowe?

Link do komentarza
Share on other sites

a serwa nie zmieniaja kierunku obrotów? nie msuzą to być akurat te co nie zmieniają 😋

przełącznik włacz wyłącz ? mało takich np kołyskowy czy inny xd? psotaram się zrobić w tym całym waszym programie, ale już ostatni schemat nwm czy dobry jak nie to spróbuje tam zrobić

Link do komentarza
Share on other sites

Silnik DC nie mają polaryzacji więc nie "maluj" tam + i -.

psotaram się zrobić w tym całym waszym programie

Co tak mówisz. Prędzej czy później i tak będziesz zmuszony obcować z tym programem... To nie jest nasz wymysł, tylko lepiej by się sprawdzało...

A tak z innej beczki. Po co takie coś robisz? Nie lepiej użyć uC? Lub może zrobić najpierw jakiegoś robota z kursu, jak jesteś początkujący? Masz 3 do wyboru.

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej, ale i tak naucz się Eagle. Podpisuję się pod tym co napisał kolega wyżej, czyli wykonaj któregoś robota z kursu. Nawet światłoluba, ale robota.

Układ, który proponujesz nie ma żadnej konkretnej wartości merytorycznej. Budując go nauczysz się bardzo mało. Lepiej żebyś zabrał się za coś z uC, no ale skoro się uparłeś...

Twój układ nie zadziała bo obydwa wyprowadzenia każdego z silników są stale zwarte z baterii.

Kolejnym błędem jest użycie przełączników kołyskowych w układzie mobilnym, bo nie wiem jak chcesz tym sterować.

Link do komentarza
Share on other sites

dzisiaj próbowałem ale na malutkich silniczkach od zabawek tylko na 2 włączniki że można właczyć oba wyłączyć jeden lub drugi wyłączyć oba, ale to mi daje tylko jazde w przód i skręcanie w miejscu w wybraną stronę, a jak z mostakmi H przy dwóch silnikach i zatrzymywaniu jednego lub drugiego? oczywisćie daje jazde w tył więc trzeba po jednym mostku na każdy silnik?

Link do komentarza
Share on other sites

No bez przesady. Treker, podał Ci link do artykułu na temat mostków H, więc może wysil się trochę i go przeczytaj. Znajdziesz tam odpowiedzi na powyższe pytania i nie tylko...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.