Skocz do zawartości

[LineFollower] ESPERANZA - BEAM Ver. 1.0


Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałbym przedstawić Wam mojego pierwszego w stu procentach sprawnego i ukończonego robota. Jest to LineFollower którego nazwałem "ESPERANZA", czyli "nadzieja" na kolejne lepsze konstrukcje. Wcześniej wykonałem 2 robociki ale w obu przypadkach zawiodła przekładnia. W tym przypadku przekładnia się sprawdziła, choć nie ukrywam że samą przekładnie budowałem najdłużej. No więc może przejdę do rzeczy...

ELEKTRONIKA

"Sercem" robota jest układ scalony ULN 2803, czyli po prostu kilka tranzystorów złączonych w jednej obudowie. Oprócz układu ULN robot posiada podwójny regulator obrotów silnika (PWM) na timerku NE555. Jako czujniki wykorzystałem najzwyklejsze fototranzystory i diody IR. Odległość IR <-> Fototranzystor mogę sobie dowolnie regulować dzięki zamontowaniu fototranzystora na sprężynie. Esperanza zasilana jest z dwóch baterii od Nokii o parametrach 7,4V 1200mA.

NAPĘD

Do napędu wykorzystałem miniaturowe silniczki od aparatu cyfrowego, jednak nie mają one takich samych obrotów, przez co musiałem dołożyć regulator PWM. Przekładnia została wykonana ze śmieci, głównie z mechanizmów magnetofonów. Zębatki jak można zauważyć skleiłem jedne z drugimi, w celu otrzymania jakiegoś sensownego momentu obrotowego.

OBUDOWA

Obudowa wykonana została z najzwyklejszej pleksi, ponieważ jest twarda, lekka, tania i dobra w obróbce. Jako opony i wał wtórny zastosowałem ośke z kawałkami gumy z drukarki (ten element był odpowiedzialny za posuwanie kartek papieru) Ku mojemu zdziwieniu robocik był za lekki i koła ślizgały się po papierze, więc musiałem Esperanzę dociążyć kawałkami żelaznych blaszek. Po tej czynności stała się o wiele cięższa i o wiele lepiej trzyma się podłoża. Trzecie kółko wyciągnąłem również z mechanizmu magnetofonu i można powiedzieć że idealnie spełnia swe zadanie. Jest gumowe oraz bez żadnych problemów obraca się wokół własnej osi.

INNE

Podczas budowy robota postawiłem sobie warunek że robot musi działać jak i zarówno być estetyczny. Oba założenia zostały spełnione. Według mnie przyłożyłem się do tej konstrukcji. Esperanzę budowałem dość długo, tak długo, długo, ale w sumie opłacało się, bo nabrałem doświadczenia. Wiem już na co zwracać uwagę oraz że najważniejszą rzeczą jest przekładnia, której nie opłaca się budować samemu bo zajmie to bardzo dużo czasu a efekty mogą być różne. Lepiej kupić gotowe silniczki z wbudowanymi przekładniami.

Na filmiku który umieszczam poniżej ustawiłem najniższe możliwe obroty, ponieważ trasa jest dość kręta a takie prowizoryczne czujniki raczej nie dałyby sobie rady z taką trasą. Gdybym miał oryginalne transoptory odbiciowe takie jakie stosuje się w robotyce to na pewno mógłbym zwiększyć obroty bez ryzyka odmowy posłuszeństwa, co nie oznacza że teraz nie mogę ustawić większych obrotów bo mogę, tylko trasa nie może być z tak ostrymi zakrętami rzecz jasna. Zauważyłem także, że na te czujniki każde światło oddziałuje m.in. przy zgaszonym oświetleniu pokoju robocik jeździ sobie bardzo ładnie, ale kiedy zaświecę światło to momentalnie robocik dostaje większych obrotów i wypada prawie na każdym zakręcie, więc oryginalne czujniki odbiciowe są koniecznością.

Zapraszam również do obejrzenia filmu pokazującego pierwszy przejazd ESPERANZY:

Ogólnie jestem zadowolony z robocika. Spełnia moje oczekiwania a dzięki estetyce może się nawet podobać 😃 Według mnie ten robocik jest inny od pozostałych, może dlatego że ta przekładnia i napęd jest taki nietypowy.

Co dalej? Jaka będzie kolejna konstrukcja? Jeśli ktoś miałby chęć zapytania właśnie o to, to już odpowiadam. Wywnioskowałem że szkoda czasu na budowanie robotów BEAM, bo na analogach nie da się zbudować jakiegoś przyzwoitego robocika, jedynie takie "zabawki" jak ESPERANZA. Dlatego poczekam sobie jeszcze kilka miesięcy, żeby razem z podstawą programową nauczyć się w szkole programowania uC i ogólnych podstawowych wiadomość związanych z uC. A w między czasie zbuduję sobie terenówkę RC 8 kanałów na modułach radiowych 433MHz, silnikach z wkrętarki MAKITY, zasilaniu żelowym, kołach od modelu (15cm średnica).

I to chyba na tyle. Jakbyście mieli jakieś pytania, sugestie, opinie to śmiało 🙂

PS. Co trzeba zrobić, aby np moja konstrukcja została przeniesiona na stronę główną katalogu Robotów do działu "BEAM" ?

Pozdrawiam, Tomasz

[ Dodano: 30-11-2013, 21:13 ]

...Aha, fotki w za dużej rozdzielczości. Postaram się jak najszybciej to poprawić

[ Dodano: 30-11-2013, 21:19 ]

Wie ktoś może jak można szybko i łatwo zmniejszyć rozdzielczość zdjęć?

4.thumb.jpg.df0edde2928192203f2a937ccce48625.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem układ zdjęć bo bardzo poszerzały stronę, link do filmu zamieniłem na okienko.

Powiem szczerze, że jak na tak cudaczną 😉 konstrukcję to jeździ bardzo ładnie. Troszkę przekombinowałeś z tą przekładnią, ale jak się nie ma co się lubi.... Plus za to, że działa to naprawdę nieźle. Widać, że zrobiłeś to z głową i poradziłeś sobie w prosty sposób z PWMem bez użycia mikrokontrolera (kolejny plus). Wstaw może schemat, myślę, że wielu początkujących skorzysta i może nauczy się czegoś 🙂.

A co do zdjęć, to osobiście korzystam z bardzo starej wersji IrfanView (3.97) jeszcze sprzed epoki wodotrysków.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam jeszcze jeden pomysł na baaardzo szybkie zmniejszanie zdjęć. Posiadam program scr.hu do robienia zrzutów ekranu. Ale można też przeciągnąć jakikolwiek plik graficzny w okienku programu scr.hu, a program opublikuje go w necie, zarazem zmniejszając jego rozdzielczość 😉 Następnie wyciągam z okienka opublikowany obrazek, i ląduje on na pulpicie skompresowany 😋 .

Czyli wszystko co muszę zrobić to wrzucić plik do programu, a następnie go wyciągnąć, i plik już jest na tyle mały, że można go wrzucić na serwer 😉

A co do robota, to naprawdę, szacun za przekładnię, bo coś takiego to spasować nie jest łatwo...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem układ zdjęć

Hmm, u mnie na komputerze nadal jak otwieram zdjęcia to pojawiają się w rzeczywistej rozdzielczości, czyli w bardzo dużej, ale to może tylko na moim komputerze.

Dzięki za porady odnośnie tych programów i cieszę się że robocik się podoba.

Fakt, przekładnie było najgorzej zrobić, zwłaszcza żeby skleić jedną zębatkę z drugą aby nie miały one "bicia", ale w miarę możliwości udało się 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.