Skocz do zawartości

Dobór fotorezystorów dla "Kanapki"


Asmox

Pomocna odpowiedź

Hej,
swojego pierwszego robota postanowiłem zbudować w oparciu o książkę:

Cook D., "Budowa robotów dla początkujących", Helion 2012

(Autor nazywa tego robota Kanapką, więc celowo użyłem jego nazwy)

Mam jednak kłopot ze znalezieniem zalecanych przez autora fotorezystorów. W książce jest napisane, że powinny mieć zakres "w przybliżeniu od 100 Ω w jasnym świetle do 450kΩ w ciemności". Zastanawiam się, czy mogę użyć innych, nawet jeżeli dość mocno odbiegają od zakresu. Spójrzcie jednak najpierw na schemat z książki:

Skan z książki wyłącznie na potrzeby rozwiązania problemu, nie mam praw autorskich do tego obrazu

Według mnie nie powinno być problemu, ponieważ jeżeli wszystkie fotorezystory będą takie same, to różnice napięć proporcjonalne. Muszę tylko zadbać, aby minimalne i maksymalne natężenia prądu w sekcji CZUJNIKI były takie same jak w książce, tak? Chciałbym się po prostu dowiedzieć, czy nie pominąłem w tej kwestii czegoś ważnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, możesz tu użyć dowolnych fotorezystorów, bo i tak ich rezystancja zmienia się w bardzo szerokich granicach a tutaj wystarczą zmiany na poziomie pojedynczych procentów by czuły komparator wykrył nierównowagę. Oczywiście ważna jest symetria więc jeśli masz np. dwa jakieś i dwa jakieś inne, to trzeba je rozrzucić stronami.

Martwi mnie trochę sam schemat, bo (już pomijam fakt braku histerezy w komparatorze i wychodzenia poza zakres jego napięć wejściowych) wartości oporników napisane tekstem są niezgodne z tym co opisano kolorami pasków. Zaczynając od "Reflektorów", gdzie mamy opornik szeregowy 150k(!) i do tego potencjometr 20k. Co prawda gdy spojrzysz na paski (brązowy, zielony, brązowy) to wyjdzie, że to ma być jednak 150Ω, ale przy potencjometrze już pasków nie ma a przez 20k to żadna dioda z 9V nie poszaleje. A już na pewno nie nazwałbym tego "Reflektorem". Jasne, można skręcić go do zera, ale jaki sens ma regulacja w kącie obrotu 0-1°?

Rozumiem, że przełącznik na środku służy do odwracania reakcji układu na oświetlenie, ale po co mamy aż trzy diody LED szeregowo? Do sygnalizacji wystarczyłaby jedna. Tutaj znów mamy opornik 150k zamiast "poprawnych" 150Ω, a szczerze mówiąc dzisiejsze diody LED będą bardzo dobrze świeciły z 9V już przy oporniku 1...5k, więc te 150Ω to delikatna przesada.

Taka sama rozbieżność tekst-kolory jest przy dzielniku wejściowym (czyżby słynne ctrl/C-ctrl/V?). Tutaj celowałbym jednak w 150k do plusa zasilania (choć osobiście dałbym mniej), ale tutaj wiele zależy od samych fotooporników i poziomu oświetlenia "Reflektorów".

Czy w tej książce jest więcej takich schematów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, rzuciłem okiem na inne schematy. Okazało się, że są błędy w tym, który zamieściłem.

Dla reflektorów, w pierwszym schemacie jest tylko rezystor 470Ω (żół-fiol-brąz). Wygląda na to, że potencjometr jest dużo za duży...

Kupiłem fotorezystory. Mimo że miały mieć zakres do 340 kΩ, po zasłonięciu ręką wieczorną porą miernik pokazuje 10 razy tyle. Ale rozumiem, że dzięki reflektorom oświetlającym trasę nie muszę się bać o to, że będzie na nich zbyt wysokie napięcie i komparator nie zdoła ich porównać?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.