Skocz do zawartości

Przetwornica ST1S10 Problem!


emtstudio

Pomocna odpowiedź

Jestem początkującym i nie potrafię uporać się z problemem. Otóż mam przetwornicę ST1S10 podłączoną według mojego prowizorycznego schematu bazującego na dokumentacji owej przetwornicy. Jak podłączam zasilacz serwisowy z napięciem 7,4V to napięcie na wyświetlaczu zasilacza spada do 1,6 a natężenie graniczne na zasilaczu mam ustawione na 700mA i wtedy zamiast 5V na wyjściu układu mam 1,61V. Jak zaczyna zwiększać na zasilaczu natężenie to układ mocno się nagrzewa napięcie rośnie na wyjściu ale nie chcę sobie spalić układu dlatego nie kręciłem za dużo tym natężeniem ale wygląda na to że układ potrzebuje sporej ilości prądu. Proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy post.

Zastosowane u mnie elementy to:

R1 - 107 kOm

R2 - 20 kOm

C1 - 4,7uF (elektrolit)

C2 - 22uF (elektrolit)

C3 - 100nF (ceramiczny)

L1 - 3,3uH

Link do komentarza
Share on other sites

Twój schemat odbiega w szczegółach od proponowanej aplikacji producenta, więc:

1. Pokaż gdzie u Ciebie jest pin nr 1 (domyślam się, ale chcę potwierdzenia).

2. Co zrobiłeś z PowerPadem umieszczonym pod brzuszkiem scalaka?

3. Ta przetwornica działa na 900kHz i nie będzie dobrze pracować z elektrolitem na wyjściu.

4. Co to za cewka - to krytyczny element, potrzebne jej parametry i/lub zdjęcie.

5. Pokaż zdjęcie zmontowanego układu - przetwornice impulsowe to nie zabawki i trzeba zachować pewne reguły ułożenia elementów i sposobów łączenia.

Zapodając prowizoryczny schemat dostaniesz zwykle prowizoryczną odpowiedź. Traktujmy się poważnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedz, wiem że moja wiedza jest marna ale uczę się:

1. Pin nr 1 jest u góry po prawej stronie na wejście podawane jest +7,4V

2. PowerPad nie został podłączony do niczego, nie zwiera się z żadną ścieżką

4. Dławik 3,3uH 210mA 10%

5. Wiem że płytka pozostawia sobie dużo do życzenia

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładam, że nie zrobiłeś żadnych zwarć na tej płytce, wszystko "przepikałeś" miernikiem i układ nie ma żadnych ukrytych wad np. dziwnych rzeczy po drugiej stronie płytki. To tak:

1. Nie wiem jak liczysz nóżki w tym scalaku, ale w obudowy SO pokazywane są zarówno w dokumentacji producentów jak i na płytkach drukowanych od góry. Jeżeli ST nie odwróciło napisów na swojej przetwornicy, to moim zdaniem pin nr 1 jest na Twoim zdjęciu w lewym górnym rogu. Jeżeli to prawda, to podłączenie dzielnika napięcia wchodzi na pin 2 zamiast na 3 i dalej wszystko już jest źle.

2. Dławik którego użyłeś jest w ogóle nie do tego. To marnej jakości dławik RF używany raczej do robienia filtrów sygnałowych niż do jakiejkolwiek przetwornicy mocy. Nie dość, że ma masakrycznie dużą rezystancję (czyli niską dobroć) to jeszcze otwarty obwód magnetyczny siejący polem naokoło. Nie wiem jakiego prądu wyjściowego oczekiwałeś, ale jeżeli tam przetwornica w ogóle stabilnie z nim ruszy, to nie stawiałbym więcej jak 100mA. Tu musisz użyć dławika klasy "Power inductor", o prądzie min. 1.5 raza większym niż oczekiwany wyjściowy, umiejącego pracować na 1MHz i najlepiej na toroidzie lub chociaż na zamkniętym (magnetycznie) kubku lub szpulce. Zanim coś kupisz nowego, pokaż zdjęcie lub zapodaj typ.

3. Kondensator wyjściowy musi być ceramiczny i to min 22uF. Najlepiej na napięcie 2 razy większe niż Uwyj. Trudno, musisz taki kupić. Mogą być oczywiście 2x10uF równolegle. Pamiętaj: ceramiczny MLCC, plus ew. dobry i szybki elektrolit.

4. Kondensator wejściowy przetwornicy step-down jest równie ważny. Kilkadziesiąt uF bardzo szybkiego ceramicznego typu MLCC to minimum. Wiesz, szybkie przetwornice to i szybkie kondensatory. O zwykłych elektrolitach kupowanych w sklepie elektronicznym za rogiem możesz w takich aplikacjach zapomnieć.

5. Power pad powinien być podłączony do masy - trudno, ten układ powinien być montowany w piecu do lutowania rozpływowego SMD, bo lutownicą raczej się nie da. Tak zaawansowane układy i obudowy mają swoje wymagania.

Mógłbym tu przytaczać odpowiednie cytaty z danych katalogowych ST, ale wiem, że sam to wszystko jeszcze raz przejrzysz. Polecam szczególnie rozdział o doborze elementów. To nie są wyssane z palca bajdy tylko uwagi ludzi, którzy ten układ projektowali. Stosuj się do nich albo będziesz zaliczał porażki i nikt nie będzie Ci w stanie pomóc, bo problemy będą w Twoje układy wbudowane już na etapie schematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.