Skocz do zawartości

Saper


nes86

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Czujniki lini to GP2S24 (Napisałem to w pierwszym poście). Ciężko je dostać ale jest sporo zamienników. Zamontowałem 2 takie czujniki z przodu za płytką czołową.

Akumulator starcza na kilkanaście minut bo robot wciąga do 0,5 A. Łatwo zepsuć taki akumulatorek rozładowując go zbyt mocno. Sam "zajechałem" 5 takich akumulatorków.

Ile ma Ncm w kołach to nie wiem. Zastosowałem mikro serwa które miały 0,9Ncm ale wywaliłem połowę przekładni żeby był szybszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest jedna runda walki w filmiku z zawodów:

Mój robot jest w ostatnich 10 sekundach filmu 😋 ten z mrugającą diodą 😋

Mam jeszcze filmik który sam nakręciłem na zawodach ale niewiele na nim widać.

Postaram się coś wrzucić w poniedziałek

Link do komentarza
Share on other sites

Szacunek dla autora, robot jest "full wypas", jak się ogląda fotki to wydaje się większy 😃

Ile czasu robiłeś tego robota?

Jakie zastosowałeś sterowniki silników?

Ile to pochłonęło pieniędzy?

Link do komentarza
Share on other sites

Sterowniki silników to Si9986CY. Są małe i mają "niezłą" wydajność prądową ale PWMa się na nich nie zrobi.

Koszt części składających się na robota to około 150zł. Natomiast cały proces powstawania robata pochłonoł około 3 razy tyle. Jak już napisałem zepsułem 5 akumulatorów (26zł sztuka). Zepsułem dwa serwa plus kilka nietrafionych pomysłów i koszta rosną 😋

Za robota zabrałem się w czerwcu a skończyłem go w listopadzie więc zajeło to sporo czasu. Najwięcej czasu zajeło znalezienie i dopasowanie części.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam ten sam mostek Si9986CY i zamierzam go użyć w moim nowym robocie do sterowania 2 silniczkami. Nie jest prawdą, że nie da się go użyć do sterowania PWMem, da się tyle, że maksymalna częstotliwość sygnału wynosi 200kHz. W Psotku2 użyłem TC4424 a tam częstotliwość przełączania może dojść do nawet 1MHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz rację z tym PWMem. SI9986 ma jedną przewagę nad TC4424 może być zasilany z napięcia niższego od 4 volt, co umożliwia zasilanie robota z jednego ogniwa li-pol 3,7V. Według noty katalogowej minimalne napięcie zasilania to 3,8V ale jak pokazała praktyka działa również przy napięciu 3,5Volta 😋

A tu jeszcze jedno zdjęcie które da lepsze wyobrażenie o rozmiarach robota.

Saper obok robota minisumo:

Link do komentarza
Share on other sites

no no no 🙂 robocik jest dobry wiem bo stał koło mnie we Wrocławiu 🙂 piękny tag na płycie czołowej konstrukcja zwarta i wytrzymała ,i co mnie najbardziej zdziwiło zasuwa z taka prędkością ze masakra gratuluje 🙂 :)

Foty pokazujące skale maszynki 🙂 (o ile właściciel nie ma nic przeciwko) 🙂 :) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję konstrukcji, pomimo tak małych wymiarów, zadbałeś nawet o ozdobniki 🙂

Chciałbym kiedyś zrobić coś równie małego a zarazem wielkiego, ale to jednak poza moim zasięgiem.

Z tego co widzę, to płyta czołowa (pług) również zawiera elektronikę ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.