Skocz do zawartości

Geckskin - nowa jakość przyczepności


Domol

Pomocna odpowiedź

Wiecie czym charakteryzują się gekony? Potrafią przykleić się do każdej powierzchni poprzez oddziaływania van der Waalsa, które występują między włóknami w ich palcach, a jakąkolwiek powierzchnią. Może ktoś z Was używał kiedyś specjalnych podkładek antypoślizgowych, które działają na podobnej zasadzie? Teraz ten sam mechanizm zostanie może zostać wykorzystany w robotyce.

Robot gekon, jego nogi mają podobne właściwości jak u żywego odpowiednika

Na University of Massachusetts Amherst trwają prace nad Geckskin, która działa podobnie jak tkanka na placach gekonów, ale nie do końca tak samo. Geckskin wykorzystuje szersze włókna do przyczepienia się do powierzchni, w odróżnieniu od cienkich włosków, które znajdziemy na palcach zwierzaków. Materiał jest zdolny przeczepić się do każdej gładkiej powierzchni takiej jak szkło, metal czy drewno a także do lekko pofalowanych przestrzeni.

Zobaczcie, gdzie ludzie potrafią przykleić Geckskin

Aby Geckskin przywarł do czegokolwiek, trzeba nałożyć go w odpowiednim kierunku. Ruch „pod włos” odrywa go od powierzchni. Z wykorzystaniem takiego materiału można by stworzyć nowe konkurencje na zawodach – np. line follower czy micro mouse na ścianie. DARPA pracuje nad nieco poważniejszym projektem, który zaopatrzy żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt do wspinaczki.

To wszystko są dość oczywiste wykorzystania Geckskin. Może Wy macie jakieś ciekawe, niestandardowe pomysły na zastosowanie tego materiału?

Źródło: IEEE

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.