Skocz do zawartości

Automatyczne ładowanie z gniazdka


jeszcze-zielony

Pomocna odpowiedź

Na tej stronie jest robot Beast - zwierze.

http://cyberneticzoo.com/tag/autonomous-robot/page/3/

http://cyberneticzoo.com/tag/autonomous-robot/page/3/

on się ładuje z gniazdka (zdjęcia i filmik) . I to samo chcę wdrożyć, więc zastanawia mnie ogólny algorytm.

Narazie mam 2 pomysły

1. dowolne gniazdko w domu - ale że mam u siebie różne i na rożnej wysokości to jest problem jak je lokalizować ?

2. gniazdko umieszczone na specjalnej płytce (w pionie na płycie mdf), nad nim nalepka kontrolna , i czujnik optyczny - taki jak w line follower . Robot zna mniej więcej lokalizację swojego gniazdka, a dalej to już w miarę łatwo - wysięgnik i sobie ssie prąd.

Oba rozwiązania mają wady i zalety, więc co ogólnie o tym myślicie ?

Link do komentarza
Share on other sites

A gdybyś tak dał kamerę internetową a na robocie diodę IR a następnie wykorzystał komputerek RPI albo jakąś starą stacjonarkę do analiz współrzędnych robota. Gdy robot będzie głodny wyśle przez BT do komputera komende a on odeśle informacje o położeniu i nakieruje go-rozwiązanie dla jednego pokoju.

Drugi pomysł jaki mi przychodzi na myśl to latarnia optyczna tak jak jest to stosowane w tych małych robotach odkurzających. Robot musiał by być wyposażony w jakiś czujnik przemieszczenia. Najlepiej cały pakiet Żyroskop,Akcelerometr,czujnik przemieszczenia z myszki(jeśli będzie to tylko równa powierzchnia). Robot miał by w pamięci swoje współrzędne na podstawie 4 bodźców a to już coś. A stację dokującą mógł byś zrobić w taki sposób że na metalowej planszy z jednej strony jest + z drugiej - na planie koła z przeciętą przez środek linią oddzielającą bieguny a pod robotem wysuwane serwem styki. Do planszy wykonanej z metalu doprowadzał byś bezpieczne napięcie z zasilacza a nie bezpośrednio 230v

trzeci pomysł to umieścić na gniazdku cały moduł ładujący z modułem BT ,uc i diodą IR (plus jest taki że robota mógł byś ładować wszędzie a nawet tworzyć kilka takich modułów o różnych adresach i dowolnie je przepinać na module musiał by się znaleźć odpowiedni wtyk dla robota). W robocie dał byś jakiś komputerek jak RPI i kamerę. Schemat działania był by taki że robot coś sobie robi a następnie stwierdza że jest głodny. Wysyła informację do modułu 1 . On zapala diodę IR (np miga z określoną częstotliwością dla ułatwienia identyfikacji-reszta się nie świeci) a robot okręca się wokół własnej osi i jeśli znajdzie-jedzie w jej kierunku a potem to już z górki. Jeśli nie znajdzie szuka dalej wysyłając dane do następnego modułu - tamten się wyłącza i sytuacja się powtarza. Takie zastosowanie daje ci możliwość instalacji układu w wielu pomieszczeniach. Mógł byś zrobić bazę danych dotycząca w którym pokoju jest jaki moduł żeby usprawnić poszukiwania. W tym celu robot musiał by na sam początek pracy po zainstalowaniu całego systemu objechać całe terytorium pracy wysyłając informacje do modułów.

Mam nadzieję że pomogłem w tej sprawie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.