Skocz do zawartości

Zasilanie +/- serwa z innego źródła niż sygnał sterujący


greebqmaster

Pomocna odpowiedź

Witam,

Właśnie zauważyłem, że zakupionego ostatnio Arduino nie mogę zasilić 5V - taka opcja istnieje tylko przez USB, a przez zewnętrzne gniazdo zasilania napięcie powinno zaczynać się od 7V. Problem polega na tym, że do mojej pracy dyplomowej zakupiłem już zasilacz 5V/16A. Mam jeszcze możliwość oddania go, jednakże pomyślałem, że może nie będzie to konieczne.

Czy mogę sterować (żółty przewód) serwem z Arduino (zasilanie Arduino - USB), a zasilanie (czerwony i brązowy) dać z powyższego zasilacza?

Pozdrawiam,
greebqmaster

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wiem, że to teoretyzowanie i w ogóle, ale... Co jak potencjały obydwu mas się różnią między sobą? No bo jak wiadomo- napięcie to różnica potencjałów - jeśli zasilacz ma 5V napięcia nie znaczy to (chyba?), że potencjał na + musi być równy 5V, a potencjał na masie 0V 😃 I pomyślałem, że jak te masy zasilacz-arduino różnią się między sobą to mogę stracić albo jedno 100zł, albo drugie 100zł 😃

[ Dodano: 23-11-2014, 13:34 ]

W sumie mogę to sprawdzić miernikiem (zaraz to zrobię).

Przy okazji wpadłem na pewien pomysł - mogę podpiąć 5V zasilacza do przetwornica step up XL6009 z 3V na 35V (sprzedający: bajszczyk) i zasilić Arduino np. 7V, a nieprzetworzone 5V dać na serwa? Wtedy wszystkie masy są zwarte i nie ma żadnych obaw (o ile w ogóle są 😃).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co tam pomyślałeś (bo teoretyzowania to tu nie widzę wcale), ale Piotrek już napisał: masy mają być połączone. Wszystkich źródeł jakie masz w systemie, bez wyjątku: komputera (przez USB lub port COM), akumulatora czy zasilacza oraz wszystkich odbiorników (Arduino, serwa, czujniki itd). Stosuj się do tego bezwzględnie zanim zaczniesz wymyślać jakieś swoje "teorie". Dopiero względem wspólnej masy możesz mierzyć jakieś napięcia w układzie. Inaczej pomiar nie ma żadnego sensu.

Przykład? Proszę bardzo: postaw obok siebie na biurku dwie niepołączone baterie. Podłącz woltomierz np. do minusów obu z nich. Wynik? 0V, fajnie. A teraz podłącz do minusa jednej i plusa drugiej. Jakieś pytania?

BTW: Zasilacz sieciowy z niepodłączoną masą jest naprawdę bardzo dla układu niebezpieczny - wierz mi.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W takich układach, gdzie nie potrzebujesz rozróżniania mas analogowych od cyfrowych, jeśli nie projektujesz urządzenia komercyjnego, bawisz się w amatorską cyfrówkę, to nawet się nie zastanawiaj głębiej tylko łącz masy. Oczywiście dochodzą kwestie izolacji galwanicznych i podobnych, ale to już inna bajka. Napięcie jest różnicą potencjałów, dlatego musisz mieć wspólny punkt odniesienia dla obu - wspólną masę.

Ten filmik ci to jeszcze lepiej wyjaśni:

EDIT: marek1707, już mnie wyprzedził 😋

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za Waszą, jak zwykle (😃) nieocenioną pomoc. Zwłaszcza Tobie, marek1707. Nie zliczę ile razy pomogłeś mi w rozwiązaniu moich problemów. Mam nadzieję, że nie skończy Ci się do mnie cierpliwość 😃 Wcześniej serwo nie chciało mi działać, jak bym go nie podłączył. Po spięciu ze sobą masy zasilacza i Arduino wszystko śmiga jak ta lala 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.