Skocz do zawartości

Gumiak


nes86

Pomocna odpowiedź

heh, to na studiach na kierunku automatyka i robotyka można powiedzieć, że "niczego nie uczą". W praktyce na początku do wszystkiego musiałem dojść sam (jedno wielkie piwo dla całego forum forbot.pl 😉 ), przydała się jedynie wiedza nabyta z dziedziny elektroniki, ew. podstawy programowania mikrokontrolerów (ale to dopiero na trzecim roku).. Z całej diablo-matematyki którą nam wpajają nie korzystałem na początku wcale, choć w miarę komplikowania się projektów zaczyna się dostrzegać jej przydatność w praktyce. Piszę to nie żeby zniechęcać do mojego kierunku, ale by ostrzec, że bez własnych chęci i zapału nic się nie zdziała...

Wybaczcie OT

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem na trzeciem roku elektroniki i telekomunikacji i technikum elektroniczne skończyłem. Na zajęciach oczywiście nic nie uczą na temat robotów itp. Ale w technikum miałem jednego bardzo fajnego nauczyciela pana Krystiana który "zarażał elektronką" 🙂

Później na studiach wkręciłem się do kółka naukowego CybAiR i dalej to już poszło z górki i tak jak napisał nawyk, po pewnym czasie z tych wszystkich "czarno magicznych" wzorów zaczyna wyłaniać się przydatna w praktyce wiedza.

krystianeeek, jeśli chcesz do czegoś dojść, zdobyć jakąś wiedzę w tej dziedzinie to niestety musisz to zrobić sam, szkoła/uczelnia tylko ci w tym pomoże (w pewnym stopniu) a nie zrobi tego za ciebie

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciężko powiedzieć, robotyka to bardzo kompleksowa dziedzina, trzeba umieć programować, czytać dokumentacje techniczną, posługiwać się programami wspomagającymi projektowanie, itd.

Nie chcem cię zniechęcać ale na początek polecam ci coś prostrzego.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że pytanie nie było skierowane do mnie, ale....

krystianeeek - Jest o tym sporo na forum. Poczytaj przyklejone tematy w dziale dla początkujących, a na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂

A co do języka programowania, to ja proponowałbym najpierw nauczyć się ogólnie programowania komputerów (chociaż trochę, chyba że już umiesz) a później wziąć się za BASCOMA 🙂

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Kółka z wobitu mają już w piaście otwór gwintowany i śrubkę do mocowania na wale silnika. Trzeba tylko dokupić kluczyk imbusowy.

ja mam 310 rpm a i tak nie jeżdżę na pełnej prędkości bo robocik nie był w stanie wychamować przed końcem ringu. Ale jeśli chcesz to możesz zastosować silniki 530rpm tylko musiałbyś mieć odpowiednio wysunięte czujniki linii aby robot miał zapewnioną odpowiednią drogę chamowania

farmazon3000 widzę że nie do końca wiesz co to jest PWM, ja zailałem silniki napięciem 7,4 Volta prosto z akumulatora. A jak chcesz wiedzieć jakie miałem wypełnienie PWMa to przenalizuj program (mi się nie chce tego sprawdzać)

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze takie pytania. Czy może brak mocy Twojego minisumo nie był spowodowany tym, że wykorzystujesz akuu od telefonu, a one mają dość małą wydajność prądową, a silniki pewnie do 2A pobierały w zwarciu i jak długo Gumiak mógł walczyć na naładowanych akuu?

A do tego jak napisałeś w poprzednim poście nie wykorzystałeś ich pełnej mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam 4 ogniwa z baterii nokii połączone w ten sposób:

Więc mam dwa razy większą wydajność prądową. Powód dla którego zastosowałem takie ogniwa a nie modelarskie był tylko taki że są mniejsze i mogłem je upchnąć między silniki.

Nie wiem ile robocik mógł walczyć na naładowanym akumulatorze bo w trakcie zawodów podładowywałem go między walkami.

A co do tych silników to nie widać tego na zdjęciu ale to są takie same silniki jak w cd-romach, tylko z dołożoną przekładnią. Nie są to silniki zbyt mocne ani dobrej jakości. Nie można zasilać ich napięciem dużo większym niż nominalne 6V bo bardzo szybko upalają się szczotki które wykonane są z bardzo cieniutkiej blaszki. Silnikom brakowało mocy dopiero wtedy gdy zaparł się o innego robota i przednie koła odrywały się od podłoża, a dwa silniki ledwo dawały radę się kręcić.

Link do komentarza
Share on other sites

A jak mój robot zajedzie drogę przeciwnikowi i zablokuje w ten sposób jego ruch, to co, dyskwalifikacja? 😋

Nie wiem co autor miał tutaj na myśli, ale pługi, kolce i tarany to powszechne rozwiązanie w sumo i bez tego wiele nie zdziałasz.

A przy okazji gratuluję wskrzeszenia tematu po półtora roku... 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.