Skocz do zawartości

Linefollower


karol_j

Pomocna odpowiedź

No pięknie... Masz książkę od "podstaw miernictwa miernikiem cyfrowym" i robisz tak jak jest w niej napisane? To chyba autor nie umie mierzyć (nie ubliżając autorowi) albo ty. Rezystancję mierzymy w omach, a nie na zakresie woltów. Musisz zjechać na dolną część miernika, tam gdzie masz zakres od 2000k do 200R (czyli ohm).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, to już wiemy co masz. Miernik powoli opanowujesz - to dobrze, bo wkrótce będzie Ci bardzo potrzebny. Napisz teraz w kilku zdaniach co umiesz. Co już zrobiłeś, w jaki sposób to zbudowałeś i jakie były wyniki. Czy było to budowane wg czyjegoś schematu, czy działało od razu, czy musiałeś coś zmieniać lub regulować no i jak to zrobiłeś. Płytka stykowa czy laminat uniwersalny a może jakieś trawienie ścieżek lub kabelki na tekturce (sam tak zaczynałem) a może jeszcze jakaś inna technologia?

Potem napisz co chcesz zbudować. Z tego co masz nie wiele się da zrobić, ale zawsze coś można.

Tak czy tak, na pewno musisz zbudować podwozie z dwoma silnikami napędzającymi dwa kółka. To zawsze się przyda jako niezależna od elektroniki baza. Czy kółka pasują wprost do silników? Czy możesz zrobić jakąś płytę nośną, do niej zamocować silniki i do nich koła? Całość nie musi być duża, możesz wzorować się na konstrukcjach tego typu:

http://botland.com.pl/podwozia-robotow/2733-turtle-2wd-dwukolowe-podwozie-robota-dfrobot.html

http://botland.com.pl/redbot-kit/1637-magician-chassis-podwozie-robota.html

http://botland.com.pl/pololu-3pi-linefollower/142-robot-line-follower-pololu-3pi.html

Nawiasem mówiąc za kilkadziesiąt złotych (czyli cena jednego Twojego silnika) masz tam kompletne podwozia z napędami. Może nie rewelacyjnymi, ale są zmontowane, jeżdżą i wystarczy tylko dodać sterowanie. No nic, trudno, czeka Cię budowa pojazdu. Przemyśl z czego możesz zrobić płytę nośną (plastikowa tacka, kawałek sklejki itp), jak zamocujesz do niej silniki (plastikowe opaski, pętle z drutu, kawałki blaszek itp) i pamiętaj o miejscu na przyszłą elektronikę i na baterię. Musisz też zrobić jakieś śliskie podpory lub kulkę z przodu lub z przodu i z tyłu żeby robot nie kiwał się w przód i w tył.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, najlepiej narysuj to wszystko ołówkiem, podaj najważniejsze wymiary i pokaż nam tutaj. Ocenimy, pogadamy. Powodzenia.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie zbudowałem jeszcze żadnego robota.Próbowałem robić schematy,np. regulowana jasność diody,co mi nawet wychodziło.Z zestawu kiedyś zrobiłem jeżdżące auto.Myślę,że dół mojego robota(linefollowera) będzie wykonany z plastikowego pojemnika,w którym będą też części elektroniczne.Będzie trzeba wtedy zrobić otwory i jakoś wszystko przymocować.Mój ojciec ma RPi i w przyszłości może mi coś zaprogramować.A co do upraszczania,to ma ktoś pomysł na pominięcie jednego tranzystora?Możliwe,że z innymi częściami dam sobie radę.

[ Dodano: 30-01-2015, 21:42 ]

Aha.Jeszcze koła.Muszę je jakoś przymocować do silnika, bo dokładnie to one nie pasują.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, to teraz zrób o co prosiłem. Znajdź nadający się pojemnik, obmyśl jak i gdzie ułożysz napędy, zmierz wszystko linijką, narysuj i pokaż na Forum. Możesz też robić zdjęcia ale widzę, że wprawy wielkiej w tym nie masz więc tylko w ostateczności, jako prezentacja konkretnych rzeczy. Jak zrozumiałem - choć tego ostatnio nie napisałeś - planowałeś robić robota jeżdżącego po linii. Czy tak? Każdy taki projekt wymaga planu. Proponuję:

1. Znajdujesz plastikowy pojemnik, podstawkę od kwiatków, cienką deseczkę do mięsa (bambusową?), kawałek sklejki grubości 3-5mm lub nawet kawałek bardzo sztywnego styropianu (grubość min 1cm).

2. Przymierzasz "na sucho" silniki tak, by zostało miejsce na elektronikę. Z przodu będą gdzieś czujniki linii. Na środku bateria i jakoś zmontowana elektronika - jeszcze nie wiem jak, ale Ty też się na razie tym nie przejmuj. Wszystko po kolei.

3. Rysujesz podwozie ołówkiem na kartce lub myszą w komputerze tak jakbyś je widział z góry. W kształt podwozia wrysowujesz silniki i wszystko co tam będzie, nanosisz najważniejsze wymiary i wysyłasz na Forum pytając co o tym myślimy.

Wtedy zobaczymy co dalej.

W sprawie tranzystora: ten element służy do sterowania silnikiem. Jeden silnik - jeden tranzystor. Chcesz mieć dwa kółka i dwa silniki - musisz mieć dwa tranzystory. Jestem w stanie wyobrazić sobie układ podążający za linią z dwoma silnikami i tylko jednym tranzystorem, ale nie chciałbyś go zrobić. Jest naprawdę kiepski.

Szkoda, że nie kupiłeś kółek pasujących wprost do silników. Nie było takich? Trudno. Jaki masz pomysł na ich zamocowanie? Pokaż zdjęcia tych kółek a w szczególności miejsca mocowania do osi silnika (sam środek piasty), bo na stronie Conrada nie ma nawet ich zdjęcia. Skąd wiedziałeś jak wyglądają??

Link do komentarza
Share on other sites

Gdy je kupowałem, to chyba było zdjęcie.By kupić pasujące koła, musiałbym dużo szukać lub kupić jakiś zestaw z klocków.Na zrobienie reszty chwilowo mam mało czasu.

[ Dodano: 31-01-2015, 14:23 ]

Aha.Z tym rezystorem to była moja pomyłka(nie skupiłem się wystarczająco na tym,co pisało w książce).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.