Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_elektroniki_4_kondensatory_ceramiczne_elektrolity.thumb.png.8a9524db30b988be10b4334ecef2470e.png

Ta część kursu poświęcona jest następnej grupie elementów biernych, które pojawiają się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Mowa o kondensatorach, które mogą działać jak małe akumulatory gromadzące energię na zapas. Dzięki temu sprawdzają się świetnie w roli filtrów zasilania i niwelują zakłócenia.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Z obserwacji przeze mnie przeprowadzonych wynika,że nawet 5 kondensatorów ceramicznych nie spowodowało, że dioda świeciła po odłączeniu zasilania 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Synergia, prawidłowy wniosek. Tak jak napisano w kursie - są one znacznie, znacznie mniejsze (pod względem pojemności). Po drugie dedykowane są do eliminacji zakłóceń innego typu.

A jak poszły testy z łączniem kondensatorów elektrolitycznych?

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż, oprócz oczywistych obserwacji, że im więcej równolegle połączonych kondensatorów, tym dłużej diody świecą, to jedna rzecz mnie zaciekawiła. Łącząc trzy diody LED (czerwoną, zieloną i niebieską) równolegle, oczywiście z wykorzystaniem kondensatorów elektrolitycznych i po ich odłączeniu, dioda czerwona świeci dłużej niż dwie pozostałe, chociaż może świeci to zbyt dużo powiedziane, bardziej tli się, ale stosunkowo wyraźnie

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Synergia, każdy kolor świecenia uzyskiwany jest dzięki innym materiałom, z których zbudowana jest dioda. Dzięki temu, różne kolory wymagają do pracy innego napięcia oraz innego prądu minimalnego. Zapoznałeś się już z najnowszą częścią kursu o diodach LED? Myślę, że to może rozjaśnić więcej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czy powolny zanik świecenia diody jest faktycznie zauważalny kiedy mamy podłączony równolegle kondensator ? Niestety nie widzę różnicy w gaśnięciu diody z i bez kondensatora. Mowa o kondensatorze 1000 uF.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry, za jakoś zdjęcia, niestety nie mam nic lepszego pod ręką. Diodę podłączyłem przez rezystor, kondensator również podłączyłem zgodnie z polaryzacją (wszystko zmieniłem tak jak na zdjęciu dodanym do przykładu). Sprawdzałem już wszystkie kondensatory elektrolityczne oraz diodę każdego koloru.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadza się teraz, mój wielki błąd. Źle zrozumiałem czytając. Zamiast odłączać zasilanie (bezpośrednio przy źródle), przerywałem tylko układ za diodą gdzie idzie do masy co powodowało bezpośrednie, natychmiastowe gaszenie diody. Wielkie dzięki za pomoc. Gratulacje również za napisanie tak przejrzystego i ciekawego kursu. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tomaszx, tak podejrzewałem 🙂 Rozumiesz dlaczego takie działanie nie powodowało wygaszanie diody?

Gratulacje również za napisanie tak przejrzystego i ciekawego kursu.

Dziękuję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Domyślam się, że pewnie dlatego że przerywałem układ z kondensatorem. A przy odłączaniu samego zasilania (baterii) układ kondensator - rezystor - dioda nie był przerywany i ładunki mogły tak długo krążyć, aż kondensator nie został rozładowany przez obciążenie czyli diodę. Można powiedzieć, że układ przez pewien czas jest wtedy zasilany przez kondensator.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.