Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dodałbym jeszcze informację, że przy łączeniu równoległym czy szeregowym kondesatorów zmienia się ich dopuszczalne napięcie pracy. Przy połączeniu szeregowym napięcie pracy się zwiększa a przy równoległym zmniejsza. Dlatego trzeba uważać żeby nie łączyć zbyt wiele równolegle.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Faktycznie tak to jest. Nie wiem skąd w mojej głowie wzięła się taka bzdura. Z tym połączeniem szeregowym to był skrót myślowy, ale z tym równoległym byłem przekonany, że tak jest, chyba kiedyś coś takiego wydedukowałem i musiało mi to zostać w głowie :/.

Także przepraszam za wprowadzanie w błąd.

Człowiek jednak się uczy całe życie...

[ Dodano: 17-10-2015, 12:36 ]

Oczywiście dzięki Sabre za sprowadzanie mnie na ziemię 🙂 Piwko poszło.

Link do komentarza
Share on other sites

Niby takie krótkie te wszystkie opisy jednak bardzo konkretne. Co nasuwa mi się jakieś pytanie to prawie zawsze znajduję na nie odpowiedź przesuwając stronę niżej : ) Rewelacja. Jednak czasami przyłapałem się na tym, że już eksperymentowałem, a niżej było wszystko opisane. Pytanie nr 1: Zastanawiam się tylko jak to jest, że kondensatory są takie "bez interesowane", magazynują nam ładnie napięcie, możemy je dobrowolnie łączyć i zwiększać ich pojemność w układzie, a nie tworzą przy tym żadnych strat? (tzn chodzi mi głównie o baterię, bo z zasilacza tak to chyba właśnie jest?) : ) To one właśnie są fascynujące, a nie nudne tak jak napisałeś : ) Pytanie numer 2, Czy do filtrowana nie było by najlepiej wymieszać wszystkie rodzaje kondensatorów? Pozdrawiam i dziękuję za świetny KURS!

Link do komentarza
Share on other sites

LahM, dzięki za miłe słowa.

Kondensatory mogą mieć swoje wady, ale w "takiej elektronice" ich nie widać. Problemy mogą pojawiać się przy wysokich częstotliwościach, przetwornicach DC/DC. Wtedy duże pojemności mogą być kłopotliwe. Teraz jednak nie musisz się tym martwić.

Jeśli chodzi o mieszanie kondensatorów, to przeważnie przy każdym układzie stosuje się kondensator elektrolityczny (np.: 100uF) + ceramiczny (np.: 100nF). Każdy z nich eliminuje zakłócenia innego typu.

Link do komentarza
Share on other sites

AD 1. No tak, ale od razu nasunęła mi się myśl o czymś w rodzaju "hybrydy" dla oszczędzania źródła zasilania. Układ wyłączał by się i ponownie załączał w momencie rozładowanie kondensatorów. Czy jak podłącze samą baterie do kondensatora to czy powstanie coś w rodzaju perepetum mobile? Bo tak zrobiłem dla testu i jeszcze nie zaobserwowałem pogorszenia się parametrów baterii.

AD.2 Nie o to pytałem, bo to wyczytałem w artykule, chodzi mi czy dla "pewności" najlepiej jest wstawić w układ wszystkie wymienione rodzaje kondensatorów skoro każdy ma jakąś swoją zaletę?

Link do komentarza
Share on other sites

AD.2 Nie o to pytałem, bo to wyczytałem w artykule, chodzi mi czy dla "pewności" najlepiej jest wstawić w układ wszystkie wymienione rodzaje kondensatorów skoro każdy ma jakąś swoją zaletę?

Tak, ale to rozwiązanie ma kilka istotnych wad:

  • zajmuje więcej miejsca na PCB, zwłaszcza kondensatory o dużej pojemności,
  • kondensatory mają pewną upływność, tzn. że marnują trochę prądu, więc im więcej kondensatorów tym więcej prądu marnujesz,
  • większy koszt
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy jak podłącze samą baterie do kondensatora to czy powstanie coś w rodzaju perepetum mobile? Bo tak zrobiłem dla testu i jeszcze nie zaobserwowałem pogorszenia się parametrów baterii.

Oczywiście, że nie będzie to perpetum mobile. Kondensator jest jak mały akumulator, więc jego naładowanie rozładowuje źródło. Nie widzisz tego teraz, ale jak naładowałbyś znacznie więcej akumulatorów, to efekt będzie zauważalny.

Ad.2 Nie, bo nie zawsze duże pojemności są wskazane.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć po skończeniu tego oraz nowego kursu zamierzam wykonać zasilacz, który jest mi potrzebny do zasilania ładowarki mikroprocesorowej, ponieważ zacząłem latać samolotami RC, po za tym przyda się on do zasilnia układów elektronicznych o czym zresztą napisane jest w kursie 😉 . I tu rodzi się kilka pytań z mojej strony.

Zasilacz zrobię przerabiając zasilacz ATX

1. Czy jest sens przy wyjściach stosować kondensatory w celu filtracji ?

1a. Jeśli tak, jakie pojemności zastosować?

2. I pytanie bardziej ogólne: jak robić połączenia na kablach w stylu "T: tzn. do przewodu w połowie dodać właśnie np. kondensator. Przylutowanie nie stanowi problemu, ale jak to zabezpieczyć? Nie ma koszulek w formie "T" 🙂

PS. Świetna robota, bardzo dziękuję. Ale wydaje mi się, że po kursie i tak nie zrozumiem czegoś co mnie bardzo zastanawia - procesora 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

czarobest, nie podałeś jednego, ważnego parametru - jaki prąd chcesz pobierać. Czy będzie on równomierny, czy może będą zdarzały się impulsu, gdzie prąd pobierany będzie znacznie większy od średniej?

Jeśli zastanawiasz się jak działa mikrokontorler to zapoznaj się z poniższymi tekstami:

Mikrokontroler – wszystko o jego działaniu

Kurs Arduino – #0 – spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.