Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zapomniałem 🙂 , ładowarka teoretycznie może pobierać max. 6A na 12V, liniami 5V i 3.3V zamierzam zasilać proste układy niestety nie wiem ile mogą maksymalnie pobierać prądu. Zamierzam użyć zasilacza o mocy ok 350W i możliwe, że w przyszłości będę używał większej ładowarki dlatego max. prąd będzie raczej ok. 15A na lini 12V. W kwestii 5V i 3.3V niestety muszę poprosić o poradę, gdyż nie wiem ile prądu mogą pobierać proste układy.

Dodam, że prąd brany przez ładowarkę po ustawieniu max nie zwiększa się, jedynie na końcu ładowania zmniejsza się.

Jak widać jestem na razie zielony, więc mogłem coś pomieszać 🙂.

PS. Dziękuje za artykuły, nie wiem jak mogłem przegapić ten o mikrokontrolerach. Arduino pewnie też zrobię 🙂 tylko najpierw kursy elektroniki. Dzięki za genialną robotę!

Link do komentarza
Share on other sites

czarobest, może wypowie się ktoś z większym doświadczeniem kwestii ATX'ów. Ja używałem takiego zasilacza tylko trochę, właśnie do ładowania LiPoli przez jakiegoś Redoxa i nie było problemów. Nie korzystałem jednak nigdy z dużych prądów. Według mnie zarówno przy 12V, jak i 5V lub 3V możesz darować sobie dodatkowe filtrowanie. Najwyżej jak coś nie będzie działało, to dodasz filtrowanie 🙂

czarobest, powodzenia w dalszej nauce!

Link do komentarza
Share on other sites

Grecka litera µ jest wbrew pozorom bardzo łatwa do wpisania na komputerze! 🙂

Wystarczy wcisnąć lewy ALT i trzymając go cały czas wciśnięty - na klawiaturze numerycznej wpisać 0181. Czyli ALT+0181.

Nie wierzycie? To spróbujcie...

[ Dodano: 07-02-2016, 18:11 ]

"Przykład praktyczny" (użycia kondensatora): pamiętam z młodych lat, jak w rowerach z PRL-u do tzw. "dynama" podłączaliśmy kondensator o odpowiednio dużej pojemności (nie pamiętam już dziś wartości).

Efekt? Po zatrzymaniu roweru (a więc i prądnicy - "dynama") światła (lampy) roweru świeciły jeszcze przez długi czas... 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

encelados, bardzo słuszna rada, co do wpisywania µ 🙂 Zapomniałem o tym triku, a może się przydać!

Przykład z rowerem również bardzo praktyczny, trzeba tylko uważać, aby kondensator był jeszcze przystosowany do pracy z odpowiednim napięciem. inaczej możemy go szybko uszkodzić!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

encelados, bardzo słuszna rada, co do wpisywania µ 🙂 Zapomniałem o tym triku, a może się przydać!

A nie lepiej użyć narzędzia "Character Map" wbudowanego w windows?

Możemy wybrać znak jaki tylko chcemy i nie trzeba uczyć się żadnych kodów na pamięć.

Jak je otworzyć:

Klikamy: "WIN + R"

Wpisujemy: "charmap" i klikamy enter

Klikamy: "Advanced view" / "Zaawansowane"

W polu: "Search for:" / "Wyszukaj:" wpisujemy nazwę znaku, którego chcemy użyć:

Link do komentarza
Share on other sites

elektroda, masa jest wspólny punktem układu, względem którego dokonujemy pomiaru napięcia. Mówiąc prościej, w naszym przypadku, jest to biegun ujemny baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

ryziński, wszystko zależy od parametrów kondensatora. Zwieranie wyprowadzeń takiego maleństwa jak 100pF, czy nawet 100uF raczej nic złego mu nie zrobi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na wstępie wyjaśnię, że jestem totalnie zielony w kwestii elektroniki. Moim problemem jest podłączenie szeregowe i równoległe. Nie do końca potrafię zrozumieć jak to jest. Niby wiem jak podłączyć rezystory szeregowo i równolegle ale jeśli chodzi o kondensatory to już kompletnie nie wiem jak to zrobić, dlatego nie mogę wykonać zadania z kursu. Oczywiście wykorzystałem promocję i zakupiłem sobie książki o elektronice ale zanim przyjdą może ktoś wytłumaczy mi mój problem, żebym mógł dalej działać.

Wrzucam zdj jak rozumiem połączenia:

Rezystor szeregowo i równolegle:

I kondensatory szeregowo i równolegle:

A i jeszcze jak tak podłączyłem to myślałem że są równolegle ale dioda świeciła dłużej jak przy szeregowym:

Link do komentarza
Share on other sites

Elementy są dobrze podłączone ale widzę inny problem. Przy łączeniu szeregowo rezystancji one się bezpośrednio dodają czyli jak masz dwa rezystory 1k to szeregowo mają 2k, przy łączeniu równoległym dodajesz odwrotności a potem jeszcze raz całość odwracasz, popatrz na wzory w internecie, czyli jak masz znowu dwa rezystory 1k to równolegle masz 0.5k.

Natomiast przy kondensatorach te operacje wykonuje się dokładnie odwrotnie tzn. przy łączeniu szeregowym dodajemy odwrotności a przy równoległym dodajemy razem poszczególne pojemności. Czyli:

-dwa kondensatory 1uF szeregowo: 0.5uF

-równolegle: 2uF

Wniosek taki, że dobrze połączyłeś kondensatory jeżeli dioda świeci dłużej.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem, w razie pytań pytaj.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.