Skocz do zawartości

Gate 3Novatica


Lukaszm

Pomocna odpowiedź

jendrush, moim zdaniem to są problemy właśnie z osią Z...

A co ma oś Z wspólnego z przesunięciami w osiach X lub Y 🤯

Jest to raczej typowe "gubienie kroków", tylko trzeba zidentyfikować na której konkretnie osi, i wyeliminować to "zjawisko".

Najczęściej jest to (gubienie kroków) spowodowane oporami na osi (silnik "nie wyrabia"), lub za małym prądem silnika ustawionym na stepstik-u.

Link do komentarza
Share on other sites

A co ma oś Z wspólnego z przesunięciami w osiach X lub Y

W Y może niekoniecznie, ale wydaje mi się że dajmy na to jeżeli jeden silnik osi Z podziała inaczej i podnoszenie osi X będzie niesymetryczne to właśnie wtedy w tej osi może nastąpić przesunięcie. Wracając do samego problemu - jak ocenić poprawne naciągnięcie pasków od stołu i osi X w Gate?

Link do komentarza
Share on other sites

A co ma oś Z wspólnego z przesunięciami w osiach X lub Y

Bardzo dużo, jeśli pręty osi Z są źle zamocowane (nieosiowo), to przy każdym ruchu wpływa to delikatnie na przesunięcia całej konstrukcji i od tego powstają takie prążki - bo tak konkretnie nazywa się ten defekt. Wiem, bo mam tą samą drukarkę i naprawiałem u siebie podobne problemy. Wystarczy poszukać informacji na forach typowo o druku 3D.

Link do komentarza
Share on other sites

A śruby wszystkie od osi X i Y masz dobrze podokręcane?

Czy szybę masz dobrze dociśniętą do stołu drukarki?

Regulowałeś natężenie prądu silników?

Gdybym miał taki problem to spróbowałbym zweryfikować następującą teorię dot. przesunięć w wydrukach: przesunięcie spowodowane jest tym, że krawędzie elementu są delikatnie uniesione i przy drukowaniu kolejnej warstwy końcówka ekstrudera delikatnie (w sposób praktycznie niewidoczny gołym okiem) przyhacza o niższą warstwę, co w połączeniu z dość dużą prędkością (nie wiem jakie masz nastawy) powoduje minimalne przesunięcie układu XY (wynikające z luzów), albo przesunięcie szyby na stole lub zgubienie przez silnik jednego kroku.

Co do teorii, że winna jest oś Z - jeśli wyregulowałeś stół i przy montażu nie powichrowałeś jakoś tragicznie osi Z to nie powinny się pojawiać problemy. U mnie pręty w osi Z przy obracaniu się też zataczają okręgi o promieniu kilku mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

U mnie pręty w osi Z przy obracaniu się też zataczają okręgi o promieniu kilku mm.

U Mnie pręty zataczają większe kręgi. Troszkę pokombinowałem wczoraj i parę wydruków wyszło mi bez tego przesunięcia. Niedługo kolejne testy, a jak się sytuacja nie poprawiła no to będę walczył z wałkami na osi Z.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybym miał taki problem to spróbowałbym zweryfikować następującą teorię dot. przesunięć w wydrukach: przesunięcie spowodowane jest tym, że krawędzie elementu są delikatnie uniesione i przy drukowaniu kolejnej warstwy końcówka ekstrudera delikatnie (w sposób praktycznie niewidoczny gołym okiem) przyhacza o niższą warstwę, co w połączeniu z dość dużą prędkością (nie wiem jakie masz nastawy) powoduje minimalne przesunięcie układu XY (wynikające z luzów), albo przesunięcie szyby na stole lub zgubienie przez silnik jednego kroku.

Zwróć uwagę, że błędy te są dość regularne - zarówno jeśli chodzi o częstotliwość, jak i wielkość przesunięć. Nie wydaje mi się, aby wstrzymywanie ekstrudera mogło powodować takie systematyczne błędy. Upieram się cały czas przy osi Z, ponieważ tylko ona może powodować tak regularne błędy. Nawet przy małych problemach centrowania prętów pojawiają się takie prążki. Mam teraz na testy nową drukarkę, z ruchomymi nakrętkami na osiach Z - jakość wydruków fenomenalna. Jeden z prętów macha na boki jak szalony, ale ruchoma nakrętka pracuje i wydruki wychodzą perfekcyjnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mam teraz na testy nową drukarkę, z ruchomymi nakrętkami na osiach Z - jakość wydruków fenomenalna. Jeden z prętów macha na boki jak szalony, ale ruchoma nakrętka pracuje i wydruki wychodzą perfekcyjnie

Jaka to drukarka jeżeli można zapytać?

Link do komentarza
Share on other sites

Może głupie pytanie, ale...

Z tego co widzę to Repetier-Host od 3Novatica działa tylko pod Windowsem. Myślałem ostatnio nad podłączeniem drukarki do komputera z Linuxem (Ubuntu) i zastanawiam się, czy poza "fabrycznie" wgranymi parametrami/ustawieniami drukarki program od 3Novatica różni się czymś od "zwykłego" Repetiera?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.