Skocz do zawarto艣ci

Gate 3Novatica

Lukaszm

Pomocna odpowied藕

Cze艣膰 馃檪

Chcia艂bym przedstawi膰 moj膮 pierwsz膮 drukark臋 3D.

Wybra艂em model Gate od firmy 3Novatica ze wzgl臋du na solidn膮 aluminiow膮 ram臋 (w konstrukcji nie ma u偶ytych element贸w drukowanych).

Sk艂adanie drukarki zaj臋艂o mi oko艂o 15 godzin, do tego kilka godzin na zainstalowanie sterownik贸w, oprogramowania, pierwsze kalibracje.

Kilka zdj臋膰 z monta偶u drukarki:

O艣 Y

O艣 Z

Elektryka- chyba najbardziej uci膮偶liwa cz臋艣膰 sk艂adania 馃槈

I drukarka w stanie obecnym:

Najwi臋kszym problemem przy sk艂adaniu by艂o dla mnie odpowiednie ustawienie osi z- newralgicznym punktem jest tutaj po艂膮czenia nap臋dowego pr臋ta gwintowanego z osi膮 silnika krokowego. Osie tych dw贸ch element贸w musz膮 by膰 precyzyjnie ustawione na jednej prostej, w przeciwnym wypadku pojawiaj膮 si臋 du偶e opory ruchu, kt贸re mog膮 skutkowa膰 zgubieniem krok贸w przez jeden z silnik贸w, a wtedy wydruk ju偶 od niczego si臋 nie nadaje.

Zdj臋cia kilku wydruk贸w:

Wida膰 s艂abe przyleganie pierwszej warstwy oraz podwijanie kraw臋dzi. Podwijanie znikn臋艂o po tym, jak do wygenerowanego Gcodu dodawa艂em wy艂膮czenie grzania sto艂u po po艂o偶eniu raftu, a przylegania pierwszej warstwy jeszcze nie rozpracowa艂em do ko艅ca, bo jak wida膰 na tym zdj臋ciu:

tutaj przylega idealnie.

Jeszcze dwa zdj臋cia:

Na drugim zdj臋ciu wida膰 problem jaki mam obecnie- oddzielanie raftu od wydruku.

Musz臋 jeszcze troch臋 poeksperymentowa膰 z ustawieniami.

Og贸lnie jestem zadowolony. Obecnie drukarka wymaga kilku poprawek (porz膮dne u艂o偶enie przewod贸w, dorobienie uchwytu na rolk臋 z filamentem i tego typu sprawy) i wi臋kszego do艣wiadczenia ze strony operatora, ale jestem dobrej my艣li i niew膮tpliwie drukarka przyda mi si臋 w wielu r贸偶nych projektach (nota bene jeden z nich prawdopodobnie b臋dzie opisany na forum, jeden z element贸w jest na zdj臋ciu i nawet podpowiem, 偶e nie jest to ani kostka, ani breloczek 馃槈 ).

Dzi臋kuj臋 za uwag臋, czekam na komentarze i krytyk臋- bo na pewno wiele rzeczy skopa艂em.

Je偶eli kto艣 podpowie mi w sprawie ustawie艅 brimu/raftu/przylegania pierwszej warstwy to b臋d臋 bardzo wdzi臋czny. 馃槂

Na ile stopni grzejesz st贸艂 i z czego drukujesz? Raft jest zb臋dny przy 90% wydruk贸w. Tak naprawd臋 nawet bez ta艣my by si臋 obesz艂o 馃槈

Btw - drukowany p艂ug do ms b臋dzie si臋 bardzo szczerbi艂, dodaj na dole mocowanie do ostrza no偶a i bedzie kozacko 馃槈

St贸艂 nagrzewany do 55, g艂owica 198. Materia艂 to PLA niebieskie, kt贸re by艂o do艂膮czone w zestawie, jeszcze tego troch臋 mam, wi臋c pewnie nied艂ugo kupi臋 z innego 藕r贸d艂a, mo偶e ABSu spr贸buj臋.

A do MS p艂ug b臋dzie zrobiony na frezarce z twardego materia艂u, a dopiero nad nim b臋dzie ta cz臋艣膰 obudowy 馃檪

Dobrze widzie膰 kolejnego z艂o偶onego GATEa. Mam nadzieje, 偶e nied艂ugo pochwal臋 si臋 moj膮 drukark膮 w osobnym artykule na blogu. U mnie czas sk艂adania by艂 r贸wnie偶 zbli偶ony do 15h.

Ja sobie raft ju偶 dawno odpu艣ci艂em. 艁adnie odchodzi tylko z ABSu, przy PLA oddzielenie jest praktycznie niemo偶liwe.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Witam!!

Ja r贸wnie偶 jestem posiadaczem drukarki 3D Gate firmy 3novatica. Przede wszystkim przy zakupie kierowa艂em si臋 wy艂膮cznie tym, 偶e wg mnie profesjonalne maszyny CNC powinny by膰 wykonane z metalu a nie z jakiego艣 plastiku, ponadto jest to produkt rodzimy i producent posiada ogromne do艣wiadczenie na temat drukarek 3D. Dla mnie to by艂y wystarczaj膮ce argumenty w kwestii wyboru i zakupu drukarki.

Natomiast teraz was posiadaczy drukarki Gate chcia艂bym zapyta膰 w jaki spos贸b kalibrowali艣cie st贸艂, ja z tym walczy艂em troch臋 i nadal nie jest idealnie .. Specjalnie dorabia艂em uchwyt dla czujnika zegarowego i nie uda艂o mi si臋 osi膮gn膮膰 idealnej p艂aszczyzny jest drobna r贸偶nica kt贸ra zasadniczo wp艂ywa na jako艣膰 wydruku. Je艣li macie jakie艣 cenne wskaz贸wki to prosi艂 bym o pomoc 馃檪

Martinzx, a jak masz du偶e te odchy艂y? Swoj膮 drukark臋 kalibrowa艂em czujnikiem zegarowym i wysz艂o dobrze. Sprawd藕 czy jak pojedziesz osi膮 Z maksymalnie w g贸r臋, to wszystko b臋dzie r贸wno wzgl臋dem ramy drukarki.

G贸r臋 ustawia艂em do r贸wnej d艂ugo艣ci metalowych stempli wi臋c by艂o w porz膮dku, Pracuje w zak艂adzie metalowym i tak dobrze si臋 sk艂ada 偶e na laserze. Wyci膮艂em na nowo st贸艂 z blachy aluminiowej poniewa偶 mia艂em podejrzenie, 偶e oryginalny si臋 wygi膮艂 przy monta偶u z jednej strony by艂o r贸wno a jak przeje偶d偶a艂em na drug膮 to g艂owica potrafi艂a przytrze膰 o szk艂o troch臋 si臋 z tym pobawi艂em i ju偶 by艂o a miar臋 ale jednak zdecydowa艂em si臋 na wymian臋 sto艂u na nowy. Pomog艂o uda艂o mi si臋 jako艣 ustawi膰 aczkolwiek odchy艂ki si臋gaj膮 do 0.5mm mo偶e i wi臋cej. Teraz ju偶 nie pami臋tam bo troch臋 czasu up艂yn臋艂o odk膮d kalibrowa艂em drukark臋. Przesmaruje sobie prowadnice i wykonam kalibracje od nowa na ciep艂ym stole i zobaczymy czy si臋 uda 馃檪

Od razu przyznam, 偶e dzi臋ki temu forum wzi膮艂em si臋 za robot臋 i w ko艅cu wypoziomowa艂em st贸艂 odchy艂ka si臋ga dos艂ownie 3 setki na czujniku zegarowym wi臋c uznaje to za sukces. Co do wydruk贸w to zobaczymy jak b臋dzie... pochwale si臋 filmikiem z kalibracji 馃槈

Po ca艂ej kalibracji wgra艂em najnowszy firmware do drukarki oraz najnowszego repetier hosta.. U偶ywaj膮c fabrycznych parametr贸w osi膮gn膮艂em nast臋puj膮cy rezulatat :

Ja robi艂em kalibracj臋 "na kartk臋 papieru" i jako艣膰 pierwszej warstwy nie jest najlepsza, ale ju偶 kolejne wykonywane s膮 dobrze.

Jako ciekawostk臋 mog臋 opisa膰 problem, jaki mia艂em od pewnego czasu: raz na jaki艣 czas drukarka podczas drukowania zatrzymywa艂a si臋 z niewiadomych powod贸w- czyli po prostu si臋 "wiesza艂a".

My艣la艂em, 偶e to wina komputera, ale to jednak nie to.

By艂o to mocno irytuj膮ce, zatrzymania pojawia艂y si臋 losowo.

Pewnego razu podczas drukowania w艂膮czy艂em stacj臋 lutownicz膮 i drukarka po chwili zatrzyma艂a si臋.

Po pod艂膮czeniu oscyloskopu do wyj艣cia zasilacza i ponownym w艂膮czeniu stacji ukazuj膮 si臋 takie pi臋kne zak艂贸cenia:

Amplituda ponad 6V. Na pewno za艂膮czanie stacji ma wp艂yw na sam oscyloskop (w ko艅cu te偶 jest pod艂膮czony do gniazdka) i mo偶e to sztucznie zwi臋ksza膰 widoczne zak艂贸cenia, ale mimo wszystko...

Wi臋c wygl膮da na to, 偶e wcze艣niejsze "wieszanie si臋" drukarki by艂o spowodowane przez np. w艂膮czenie mikrofal贸wki w mieszkaniu obok 馃槈

Lukaszm, u mnie na pocz膮tku te偶 kilka razy si臋 zdarzy艂a taka sytuacja, ale od kiedy drukuje z karty z pod艂膮czonym LCD, to problem贸w takich nie mia艂em. Wcze艣niej testowa艂em, czy 艣wietl贸wki, piekarnik lub odkurzacz wprowadzaj膮 zak艂贸cenia, ale jak na z艂o艣膰 wtedy nic si臋 nie wiesza艂o.

Na pocz膮tek - dzie艅 dobry:) Zakupi艂em ostatnio drukark臋 3Novatica Gate 1.0 DIY. Jest ju偶 z艂o偶ona i drukuje, ale same wydruki nie s膮 takie jak bym chcia艂. No wi臋c mo偶e na pocz膮tku. Do dzisiaj ci膮艂em slicerem Cura, a dzi艣 zmieni艂em go na Slic3r, jest dok艂adniejszy. Problem wyst臋powa艂 od pocz膮tku praktycznie i zmiana slicera w sumie wp艂yn臋艂a na og贸ln膮 jako艣膰 wydruku, ale problem nie znikn膮艂. Co jest problemem? Ano to 偶e cz臋艣膰 warstw w pewnym momencie jest przesuni臋ta w jedn膮 stron臋. Dobrze domy艣lam si臋 偶e to mo偶e by膰 o艣 Z? Podczas drukowania kostki(25mmx25mmx25mm) tego nie wida膰

rogi s膮 co prawda podniesione, ale doszed艂em 偶e to sprawka ma艂ego obiektu i braku nawiewu dodatkowego. Potem postanowi艂em wydrukowa膰 brelok z trybikami i na trybikach bardzo dobrze to wida膰:

Par臋 dni p贸藕niej na trybikach (inny brelok) to samo

W mi臋dzyczasie wydrukowa艂em uchwyt do filamentu i jako 偶e to du偶y obiekt to nie wyszed艂 藕le, ale na dolnych warstwach wida膰 przesuni臋cie:

Dzi艣 postanowi艂em wydrukowa膰 obiekt testowy z艂o偶ony z r贸偶nych obiekt贸w i wida膰 na nim nie藕le 偶e si臋 rozje偶d偶a:

Dzi艣 tak偶e postanowi艂em zmieni膰 filament i ponownie wydrukowa膰 brelok, ponownie da si臋 zauwa偶y膰 przesuni臋cie:

Je偶eli chodzi o sprz臋g艂a na osi Z to s膮 one zamontowane tak 偶e z jednej strony jest wpuszczony wa艂ek silnika 1cm wg艂膮b i z drugiej strony 1cm pr臋ta gwintowanego. By膰 mo偶e sprz臋g艂o jest za ma艂o wsuni臋te(jest zbyt wysoko)? Silniki s膮 prawie 偶e osiowo z pr臋tami, wi臋c nie ma tu raczej du偶ych opor贸w - dwie narysowane kreski na sprz臋g艂ach pokrywaj膮 si臋 nawet jak si臋 podjedzie do g贸ry. Nie wiem ju偶 za co si臋 wzi膮膰, wi臋c prosz臋 o pomoc, jakie艣 wskaz贸wki. Przepraszam od razu za du偶膮 ilo艣膰 tekstu, oraz zdj臋膰, ale chcia艂em jak najlepiej zobrazowa膰 problem. Acha, jeszcze pytanie do os贸b posiadaj膮cych Gate. Jak du偶y luz jest na tym w贸zku prowadnicy osi X do kt贸rej jest przymocowany extruder?

jendrush, moim zdaniem to s膮 problemy w艂a艣nie z osi膮 Z, konkretnie ze sprz臋g艂ami. Jak je藕dzisz osi膮 Z g贸ra i d贸艂 to pr臋ty si臋 nie trz臋s膮 na boki?

Inna opcja to lu藕ne paski w osiach X/Y lub 藕le ustawione kontrolery silnik贸w. Jak r臋cznie poruszasz osiami X oraz Y to nie czujesz 偶adnych opor贸w?

@Treker Paski wydaj膮 si臋 by膰 dobrze naci膮gni臋te, op贸r podczas ruszania jest, ale to taki raczej od silnik贸w. Co do osi Z to pr臋ty si臋 ruszaj膮, w sumie zataczaj膮 takie ala kr臋gi, czy co艣 w tym stylu.

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.