Skocz do zawartości

Gate 3Novatica


Lukaszm

Pomocna odpowiedź

Cześć 🙂

Chciałbym przedstawić moją pierwszą drukarkę 3D.

Wybrałem model Gate od firmy 3Novatica ze względu na solidną aluminiową ramę (w konstrukcji nie ma użytych elementów drukowanych).

Składanie drukarki zajęło mi około 15 godzin, do tego kilka godzin na zainstalowanie sterowników, oprogramowania, pierwsze kalibracje.

Kilka zdjęć z montażu drukarki:

Oś Y

Oś Z

Elektryka- chyba najbardziej uciążliwa część składania 😉

I drukarka w stanie obecnym:

Największym problemem przy składaniu było dla mnie odpowiednie ustawienie osi z- newralgicznym punktem jest tutaj połączenia napędowego pręta gwintowanego z osią silnika krokowego. Osie tych dwóch elementów muszą być precyzyjnie ustawione na jednej prostej, w przeciwnym wypadku pojawiają się duże opory ruchu, które mogą skutkować zgubieniem kroków przez jeden z silników, a wtedy wydruk już od niczego się nie nadaje.

Zdjęcia kilku wydruków:

Widać słabe przyleganie pierwszej warstwy oraz podwijanie krawędzi. Podwijanie zniknęło po tym, jak do wygenerowanego Gcodu dodawałem wyłączenie grzania stołu po położeniu raftu, a przylegania pierwszej warstwy jeszcze nie rozpracowałem do końca, bo jak widać na tym zdjęciu:

tutaj przylega idealnie.

Jeszcze dwa zdjęcia:

Na drugim zdjęciu widać problem jaki mam obecnie- oddzielanie raftu od wydruku.

Muszę jeszcze trochę poeksperymentować z ustawieniami.

Ogólnie jestem zadowolony. Obecnie drukarka wymaga kilku poprawek (porządne ułożenie przewodów, dorobienie uchwytu na rolkę z filamentem i tego typu sprawy) i większego doświadczenia ze strony operatora, ale jestem dobrej myśli i niewątpliwie drukarka przyda mi się w wielu różnych projektach (nota bene jeden z nich prawdopodobnie będzie opisany na forum, jeden z elementów jest na zdjęciu i nawet podpowiem, że nie jest to ani kostka, ani breloczek 😉 ).

Dziękuję za uwagę, czekam na komentarze i krytykę- bo na pewno wiele rzeczy skopałem.

Jeżeli ktoś podpowie mi w sprawie ustawień brimu/raftu/przylegania pierwszej warstwy to będę bardzo wdzięczny. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Na ile stopni grzejesz stół i z czego drukujesz? Raft jest zbędny przy 90% wydruków. Tak naprawdę nawet bez taśmy by się obeszło 😉

Btw - drukowany pług do ms będzie się bardzo szczerbił, dodaj na dole mocowanie do ostrza noża i bedzie kozacko 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Stół nagrzewany do 55, głowica 198. Materiał to PLA niebieskie, które było dołączone w zestawie, jeszcze tego trochę mam, więc pewnie niedługo kupię z innego źródła, może ABSu spróbuję.

A do MS pług będzie zrobiony na frezarce z twardego materiału, a dopiero nad nim będzie ta część obudowy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze widzieć kolejnego złożonego GATEa. Mam nadzieje, że niedługo pochwalę się moją drukarką w osobnym artykule na blogu. U mnie czas składania był również zbliżony do 15h.

Ja sobie raft już dawno odpuściłem. Ładnie odchodzi tylko z ABSu, przy PLA oddzielenie jest praktycznie niemożliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!!

Ja również jestem posiadaczem drukarki 3D Gate firmy 3novatica. Przede wszystkim przy zakupie kierowałem się wyłącznie tym, że wg mnie profesjonalne maszyny CNC powinny być wykonane z metalu a nie z jakiegoś plastiku, ponadto jest to produkt rodzimy i producent posiada ogromne doświadczenie na temat drukarek 3D. Dla mnie to były wystarczające argumenty w kwestii wyboru i zakupu drukarki.

Natomiast teraz was posiadaczy drukarki Gate chciałbym zapytać w jaki sposób kalibrowaliście stół, ja z tym walczyłem trochę i nadal nie jest idealnie .. Specjalnie dorabiałem uchwyt dla czujnika zegarowego i nie udało mi się osiągnąć idealnej płaszczyzny jest drobna różnica która zasadniczo wpływa na jakość wydruku. Jeśli macie jakieś cenne wskazówki to prosił bym o pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Martinzx, a jak masz duże te odchyły? Swoją drukarkę kalibrowałem czujnikiem zegarowym i wyszło dobrze. Sprawdź czy jak pojedziesz osią Z maksymalnie w górę, to wszystko będzie równo względem ramy drukarki.

Link do komentarza
Share on other sites

Górę ustawiałem do równej długości metalowych stempli więc było w porządku, Pracuje w zakładzie metalowym i tak dobrze się składa że na laserze. Wyciąłem na nowo stół z blachy aluminiowej ponieważ miałem podejrzenie, że oryginalny się wygiął przy montażu z jednej strony było równo a jak przejeżdżałem na drugą to głowica potrafiła przytrzeć o szkło trochę się z tym pobawiłem i już było a miarę ale jednak zdecydowałem się na wymianę stołu na nowy. Pomogło udało mi się jakoś ustawić aczkolwiek odchyłki sięgają do 0.5mm może i więcej. Teraz już nie pamiętam bo trochę czasu upłynęło odkąd kalibrowałem drukarkę. Przesmaruje sobie prowadnice i wykonam kalibracje od nowa na ciepłym stole i zobaczymy czy się uda 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Od razu przyznam, że dzięki temu forum wziąłem się za robotę i w końcu wypoziomowałem stół odchyłka sięga dosłownie 3 setki na czujniku zegarowym więc uznaje to za sukces. Co do wydruków to zobaczymy jak będzie... pochwale się filmikiem z kalibracji 😉

Po całej kalibracji wgrałem najnowszy firmware do drukarki oraz najnowszego repetier hosta.. Używając fabrycznych parametrów osiągnąłem następujący rezulatat :

Link do komentarza
Share on other sites

Ja robiłem kalibrację "na kartkę papieru" i jakość pierwszej warstwy nie jest najlepsza, ale już kolejne wykonywane są dobrze.

Jako ciekawostkę mogę opisać problem, jaki miałem od pewnego czasu: raz na jakiś czas drukarka podczas drukowania zatrzymywała się z niewiadomych powodów- czyli po prostu się "wieszała".

Myślałem, że to wina komputera, ale to jednak nie to.

Było to mocno irytujące, zatrzymania pojawiały się losowo.

Pewnego razu podczas drukowania włączyłem stację lutowniczą i drukarka po chwili zatrzymała się.

Po podłączeniu oscyloskopu do wyjścia zasilacza i ponownym włączeniu stacji ukazują się takie piękne zakłócenia:

Amplituda ponad 6V. Na pewno załączanie stacji ma wpływ na sam oscyloskop (w końcu też jest podłączony do gniazdka) i może to sztucznie zwiększać widoczne zakłócenia, ale mimo wszystko...

Więc wygląda na to, że wcześniejsze "wieszanie się" drukarki było spowodowane przez np. włączenie mikrofalówki w mieszkaniu obok 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, u mnie na początku też kilka razy się zdarzyła taka sytuacja, ale od kiedy drukuje z karty z podłączonym LCD, to problemów takich nie miałem. Wcześniej testowałem, czy świetlówki, piekarnik lub odkurzacz wprowadzają zakłócenia, ale jak na złość wtedy nic się nie wieszało.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek - dzień dobry:) Zakupiłem ostatnio drukarkę 3Novatica Gate 1.0 DIY. Jest już złożona i drukuje, ale same wydruki nie są takie jak bym chciał. No więc może na początku. Do dzisiaj ciąłem slicerem Cura, a dziś zmieniłem go na Slic3r, jest dokładniejszy. Problem występował od początku praktycznie i zmiana slicera w sumie wpłynęła na ogólną jakość wydruku, ale problem nie zniknął. Co jest problemem? Ano to że część warstw w pewnym momencie jest przesunięta w jedną stronę. Dobrze domyślam się że to może być oś Z? Podczas drukowania kostki(25mmx25mmx25mm) tego nie widać

rogi są co prawda podniesione, ale doszedłem że to sprawka małego obiektu i braku nawiewu dodatkowego. Potem postanowiłem wydrukować brelok z trybikami i na trybikach bardzo dobrze to widać:

Parę dni później na trybikach (inny brelok) to samo

W międzyczasie wydrukowałem uchwyt do filamentu i jako że to duży obiekt to nie wyszedł źle, ale na dolnych warstwach widać przesunięcie:

Dziś postanowiłem wydrukować obiekt testowy złożony z różnych obiektów i widać na nim nieźle że się rozjeżdża:

Dziś także postanowiłem zmienić filament i ponownie wydrukować brelok, ponownie da się zauważyć przesunięcie:

Jeżeli chodzi o sprzęgła na osi Z to są one zamontowane tak że z jednej strony jest wpuszczony wałek silnika 1cm wgłąb i z drugiej strony 1cm pręta gwintowanego. Być może sprzęgło jest za mało wsunięte(jest zbyt wysoko)? Silniki są prawie że osiowo z prętami, więc nie ma tu raczej dużych oporów - dwie narysowane kreski na sprzęgłach pokrywają się nawet jak się podjedzie do góry. Nie wiem już za co się wziąć, więc proszę o pomoc, jakieś wskazówki. Przepraszam od razu za dużą ilość tekstu, oraz zdjęć, ale chciałem jak najlepiej zobrazować problem. Acha, jeszcze pytanie do osób posiadających Gate. Jak duży luz jest na tym wózku prowadnicy osi X do której jest przymocowany extruder?

Link do komentarza
Share on other sites

jendrush, moim zdaniem to są problemy właśnie z osią Z, konkretnie ze sprzęgłami. Jak jeździsz osią Z góra i dół to pręty się nie trzęsą na boki?

Inna opcja to luźne paski w osiach X/Y lub źle ustawione kontrolery silników. Jak ręcznie poruszasz osiami X oraz Y to nie czujesz żadnych oporów?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Paski wydają się być dobrze naciągnięte, opór podczas ruszania jest, ale to taki raczej od silników. Co do osi Z to pręty się ruszają, w sumie zataczają takie ala kręgi, czy coś w tym stylu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.