Skocz do zawartości

Wybór płytki ewaluacyjna stm32


Mihao

Pomocna odpowiedź

Cześć, chciałem przesiąść się z arduino na STM32 i zastnaawiam się którą płytkę wybrać, szukałem trochę po necie i nie wiem na co się zdecydować

Rozważałem dwie opcje:

1)STM32F407 - Discovery - STM32F4DISCOVERY

2)STM32F401C-Disco - Discovery - STM32F401CDISCOVERY

Bardziej pasuje mi druga opcja z racji większej liczby dodatków na płytce niż w pierwszy przypadku, ale zastanawia mnie czy bedzie różnica po przesiadce na STM32 z pierwszej płytki a w zasadzie czy programy bezproblemowo się odpalą bez zmieniania czego kolwiek (o ile są tak samo podłączone wyprowadzenia)

Druga sprawa to czy da się pisać w Visual Studio (mam wszystkie wersje oryginalne) dla stm bezpośrednio. Pytam bo znacząco by mi ułatwiło prace ponieważ je znam.

Polecacie jakiś dobry zbiór tutoriali (od blink led po jakieś ciekawostki)

Jeżeli zły dział to z góry przepraszam i prosze o przeniesienie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

32F401CDISCOVERY

STM32F4DISCOVERY

Jeżeli chodzi o dodatkowe układy, to na F401 jest trochę większy wypas pod względem żyroskopu i akcelerometru. Nic więcej.

Teraz o mikrokontrolerach, które tam siedzą:

STM32F401VC

STM32F407VG

F407/F401

Flash 1MB/256kB

RAM 192kB/64kB

ADC 3/1

DAC 1/0

Timery 17/11

I/O 140/81

Porty komunikacyjne 15/11 (+407 ma CAN i Etherneta, których nie ma 401)

To z tych najbardziej rzucających się w oczy rzeczy. Z tego, co widziałem, to oprócz różnic w ilości peryferiów, różnią się one też jakością (np. porty I/O mogą działać szybciej na 407)

Kompatybilność kodu - musisz sobie ściągnąć dokumentacje. Czytałem ją ostatnio i jest do tego odpowiedni dział

Tutoriale - większość poleca te dwa źródła:

http://en.radzio.dxp.pl/

http://stm32.eu/

To tyle, jeśli chodzi o fakty. Teraz dodam coś od siebie:

Nie wiem, do czego potrzebne Ci te płytki - do super projektów, czy do nauki? Jeśli to pierwsze - ja bym brał 407 (najwyżej dołożysz sobie moduł z czujnikami położenia, jak będziesz potrzebował czegoś więcej, co oferuje ten zestaw).

Jeżeli to drugie, to polecam trochę inny zestaw. Sam ostatnio stałem przed wyborem co wybrać do nauki STM32. Myślałem o Discovery + jakimś internetowym tutorialu, ale zależało mi na książce, którą miałbym w domu i do której mógłbym sobie zawsze zajrzeć. Ostatnio na Forbocie była Recenzja "STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C". Zachęcony komentarzami użytkowników, którzy z niej korzystali, postanowiłem ją sobie zamówić.

Z ową książką jest jednak jeden problem - autor proponuje zestaw rozwojowy za 270zł + kolejne moduły rozszerzeniowe za drugie tyle. Ja, niestety, nie mam kasy na takie zabawy, więc postanowiłem poszukać jakiejś innej możliwości. Wiedząc, że autor używa zestawu opartego na F103, postanowiłem zakupić STM32 Nucleo F103RB, a zamiast modułów rozszerzeniowych, sam będę składał te wszystkie układy na stykówce. Ewentualnie, jeśli któryś z nich będzie bardziej skomplikowany to kupię sobie tańszy zamiennik (np. inny moduł Bluetooth - dokumentacja w dłoń i sobie poradzimy :>).

uC na Nucleo, mimo TEGO SAMEGO MODELU BAZOWEGO, różni się od układu zastosowanego na ZL27ARM. F103RB F103VB nierówny 😃 Przejrzałem jednak dokumentację tego modelu i okazało się, że różnią się głównie ilością I/O. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie zamiana literki w porcie nie będzie sprawiać problemu. Ewentualnie znowu dokumentacja w dłoń i sobie poradzimy.

To tyle. Mam nadzieję, że moja odpowiedź cośtam, gdzieśtam rozświetli.

Pozdro,
greebqmaster

Link do komentarza
Share on other sites

Treker Dlaczego F4? Hmm... na dzien dobry dostaje maksymalnie rozbudowaną wersje za jakieś 30 zł więcej(porównanie cen discovery z F1 a F4), wiem że nie wykorzystam nawet w 10% mocy tego układu przynajmniej na początku, ale dzięki możliwością mogę np uniknąć problemu z złym wykorzystaniem pamięci itp. Wiem że program bedzie działał ale pożerał dużo zasobów więc można go optymalizować żeby zmniejszyć zapotrzebowanie a nie zniechęcać się "bo się wiesza albo program resetuje".

greebqmaster Do super projektów 🙂 dla niektórych super projektem już jest migający LED. Raczej na początku do nauki oraz opanowania jak wykorzystać dany układ. Potem zebrać to do kupy i zbudować coś sensownego. Ale wolę zacząć od podstaw tak jak zrobiłem z arduino by opanować go na jakimś sensownym poziomie.

Książka wydaje się być ciekawa ale masz racje 270 zł to dużo jak za samą płytkę szczególnie na kieszeń studenta. Zestawy Discovery wydają sie ciekawą propozycją cenową.

Z podłączeniem do Visual Studio chyba sobie jakoś poradzę, tylko najpierw STM32 jakiegoś muszę wybrać, jednak coraz bardziej sie przekonuje do tej droższej wersji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

greebqmaster Do super projektów 🙂 dla niektórych super projektem już jest migający LED. Raczej na początku do nauki oraz opanowania jak wykorzystać dany układ. Potem zebrać to do kupy i zbudować coś sensownego. Ale wolę zacząć od podstaw tak jak zrobiłem z arduino by opanować go na jakimś sensownym poziomie.

Książka wydaje się być ciekawa ale masz racje 270 zł to dużo jak za samą płytkę szczególnie na kieszeń studenta. Zestawy Discovery wydają sie ciekawą propozycją cenową.

Z podłączeniem do Visual Studio chyba sobie jakoś poradzę, tylko najpierw STM32 jakiegoś muszę wybrać, jednak coraz bardziej sie przekonuje do tej droższej wersji.

Jeżeli wolisz zacząć od podstaw i chciałbyś skorzystać z tej książki, to może być problem ze znalezieniem w polskim sklepie Discovery z uC F1. Możesz, rzecz jasna, wybrać płytkę z układem z innej grupy (F0, F3, itp), ale musiałbyś wtedy poszukać na stronie stm jak bardzo różnią się biblioteki. Tu już musiałbyś trochę poszperać i poingerować w książkowy kod. Dlatego powiedziałem o Nucleo, bo ta płytka posiada uC F103RB i zmiany w kodzie (ma trochę mniej peryferiów, ale te, które są, pokrywają się rejestrami z F103VB ) będą kosmetyczne. No i jest oczywiście dostępna na allegro, botlandzie i kamami (F103RB) 😃

Swoją drogą, jeśli jesteś studentem, to poszukaj w uczelnianej bibliotece tego tytułu - być może będziesz mógł go sobie ogarnąć za darmo 😉 na PW widziałem kiedyś sporo wolnych egzemplarzy, dla przykładu.

O co Ci chodzi z tym Visual Studio? Odpuść go sobie przy mikrokontrolerach 😃 Sprawdź Keil uVision.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.