Skocz do zawartości

Wykresiarka - nietypowy robot rysujący


mopsiok

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za opinie, fajnie że Wam się podoba 🙂

@Treker, w głównym poście dodałem zdjęcia narysowanego loga 😃. Trochę to trwało, bo najpierw musiałem starą usterkę. Te "o" w Forbocie wyszły dziwnie, tak mi jakoś poprowadziło ścieżkę (musiałem ręcznie zwektoryzować to logo), ale chyba nie widać tego jakoś bardzo...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na laminacie nie próbowałem, bo musiałbym dorobić nowy pisak na bazie markera i jakoś dopasować go do obecnych "widełek" pasujących na szerokość standardowego cienkopisu. Ogólnie kupa zabawy a i tak bym nie używał - łatwiej i szybciej mi wykonać termotransfer 🙂.

Wyżej jest zdjęcie mozaiki narysowanej na papierze, jest trochę pogrubiona bo cienkopis szybko wsiąka w papier, ale na laminacie dałoby się bez większych problemów narysować pady pod TQFP44 😃.

Ogólnie dokładność teoretyczna to 300dpi, czyli jakieś 11.8 kroków/mm. W praktyce nie wiem i nie za bardzo mam jak zmierzyć, ale zauważyłem że gdy pisak jest trochę dalej od głównej osi X (tej przy której są silniki), np. na Y=200mm, traci nieco dokładności przez elastyczność połączeń i prowadnic. Wiem że można to było rozwiązać równoległowodem, ale projekt go nie przewidywał ze względu na kłopotliwy montaż.

Link do komentarza
Share on other sites

Do pisania "ręcznego" trzeba by regulować stopień dociskania pisaka (a raczej długopisu) do kartki, co w obecnej konfiguracji jest chyba niemożliwe 🙂. Zresztą żeby to jakoś sensownie wyglądało to same litery i ich łączenia muszą być różnorodne, trzeba robić kilka szablonów dla każdej, w zależności od tego w którym miejscu wyrazu stoi, a nawet od tego jakie litery są obok. Ogólnie dość skomplikowana sprawa ^^.

Niemniej obecny soft zawiera moduł obsługujący pisanie tekstu "maszynowego" o różnych wielkościach. Dodatkowy alfabet można sobie zdefiniować w jednym z plików źródłowych lub korzystać z wbudowanego. Tak to mniej więcej wygląda:

To był wydruk testowy, wyciągnąłem go z dokumentacji bo nie chciało mi się znowu włączać całej machiny 😉. Z tego co pamiętam to niektóre znaki były później poprawiane (np. wysokość rysowania cudzysłowu). Skalowanie odbywa się przez najprostsze dzielenie, stąd też miejscami są pewne przekłamania wynikające z obcinania części ułamkowej.

Link do komentarza
Share on other sites

dodaj wiatraczek (czy listwę jak masz jakąś z drukarki)

takie kółko z otworkami i diodę reagująca na światło, zliczysz kroki dość dokładnie i będziesz poprawiać jakość.

A najlepiej po prostu zamontuj kamerę na głowicy

Link do komentarza
Share on other sites

@os128 witam na forum 🙂

3 minuty temu, os128 napisał:

takie kółko z otworkami i diodę reagująca na światło, zliczysz kroki dość dokładnie i będziesz poprawiać jakość.

W przypadku silników krokowych enkodery optyczne nie są konieczne. Dobrym przykładem są drukarki 3D, które nie posiadają takich czujników, a mogą tworzyć bardzo precyzyjne wydruki. Można jednak np. pokusić się o stosowanie bardziej zaawansowanych sterowników silników, które potrafią np. wykryć różne problemy.

3 minuty temu, os128 napisał:

A najlepiej po prostu zamontuj kamerę na głowicy

Montaż kamery w takim projekcie to bardzo zaawansowany temat. Poprawa jakości rysunków za pomocą obrazu z takiej kamery to spokojnie temat na pracę magisterską 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.