Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Dorzuciłem potencjometr 500k.om na baze i osiągnąłem interesujące wyniki pomiaru prądu na bazie i na diodzie przy przeciwnych wartościach rezystancji potencjometru - patrz zdjęcia.

Napięcie diody praktycznie się nie zmieniło.

Zastanawiam się, dlaczego tak silne odcięcie prądu na bazie nie odcięło znacznie mocniej prądu na wyjściu tranzystora, aby dioda przestala swiecic.

 

20240329_153115.jpg

20240329_153103.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, sebsuwala napisał:

Napięcie diody praktycznie się nie zmieniło.

Do nawet dobrze się nie zmieniło bo nie powinno.

4 godziny temu, sebsuwala napisał:

Dorzuciłem potencjometr 500k.om na baze i osiągnąłem interesujące wyniki pomiaru prądu na bazie i na diodzie przy przeciwnych wartościach rezystancji potencjometru

Pytanie co pokazują poszczególne mierniki?

Jeśli czerwony prąd kolektora a czarny prąd bazy, to:

image.thumb.png.ae7c5cd25811ef8e387d91412888f3c3.png

wygląda na to, że podłączyłeś układ Darlingtona, który bez dużego rezystora pracuje w stanie nasycenia i większy prąd już przez niego nie popłynie.

W drugim przypadku Beta 5800 wskazuje, że to nie tranzystor tylko Darlington.

Link do komentarza
Share on other sites

@Sylba @Sylba

Załączam schemat nad którym pracowałem , do którego dorzuciłem wspomniany potencjometr po stronie bazy

Miernik czarny mierzył Ib a miernik czerwony Ic tak jaki pisałeś.

na plytce jest tranzystor BC 546

 

Screenshot_20240330_014002_Chrome.thumb.jpg.4866b1542430269af35db69426613fcd.jpg

 

 

 

5 godzin temu, Sylba napisał:

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jeśli mierzyłeś tak jak opisałeś to coś jest nie tak.

Wzmocnienie prądowe Ic/Ib dla tranzystora BC546 wg noty katalogowej waha się pomiędzy 110 - 450 dla Ic=2 mA i Vce = 5V.

Z jednego z pomiarów Ic/Ib = 80 co świadczy o pracy w obszarze nasycenia, a z drugiego Ic/Ib = 5800 co jest nieosiągalne dla tego typu tranzystorów, chyba że są uszkodzone lub nie jest to tranzystor BC546 tylko np. dołączony do kursu Darlington MPSA29, którego wzmocnienie wg noty katalogowej wynosi 10000. 

Obudowy obu elementów są identyczne.

Edytowano przez Sylba
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Sylba napisał:

 

Trochę doczytałem i temat się wyjaśnił - amperomierze były wpięte za daleko od tranzystora. Teraz przeniosłem pomiary przy samych nóżkach bazy i kolektora i wartości wróciły do katalogowych a i widać różnice w świeceniu diody Led na skrajnych pozycjach potencjometru. 😀

20240330_113015.jpg

20240330_112956.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, sebsuwala napisał:

Trochę doczytałem i temat się wyjaśnił - amperomierze były wpięte za daleko od tranzystora.

Coś jest nie tak w twoim obwodzie i rozumowaniu. Gdyby rezystor bazy miał 500k + 10k = 510k to przy napięciu zasilania 9V prąd bazy byłby rzędu (9-0,7)/510 000 = 16,3 uA. Wskazania mierników nie potwierdzają tego. Nie bardzo rozumiem jaki wpływ na wyniki pomiarów przy tak dużych rezystancjach miałaby "odległość" amperomierza od tranzystora.

Parę postów wcześniej szczegółowo arytmetykę tego obwodu wyjaśnił jand https://forbot.pl/forum/profile/31440-jand/. Może zajrzyj tam i przelicz swój obwód?

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego pomiar prądu bazy jest robiony w sposób przykładania sondy do anody i do nóżki rezystora, który jest połączony szeregowo z bazą. Natomiast łączenie nóżki rezystora do kolektora wydaje się sensowne, bo na schemacie wydaje sie to po kolei.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.