Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

@Ardian49 napięcia powinny być podobne. Sprawdź czy bateria nie jest rozładowana, czy masz poprawny zakres na mierniku, możesz też powtórzyć pomiary dla innego tranzystora PNP. Jeśli nadal wynik będzie dużo wyższy to wstaw zdjęcie swojego układu wraz z podłączeniem miernika.

@k892 witam na forum 🙂 Nie jest możliwe, aby "prąd" nie istniał, może być ewentualnie zbyt mały aby miernik mógł go odnotować. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni zakres na mierniku. W przypadku problemów wstaw też zdjęcie układu wraz z podłączonym miernikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Natomiast co do zadania domowego spróbowałem zbudować układ analogiczny do przykładowego tylko z tranzystorem PNP. Konstrukcja jak na zdjęciu (odłączyłem plus baterii żeby dioda nie rozświetlała za bardzo).

20231004_183950.thumb.png.5029a1cc58985c9c3a7be0a160db39cb.png

Dioda świeci tak samo jasno jak w układzie przykładowym z NPN więc wydawało mi się, że wszystko jest złożone ok ale pomiary trochę mnie zaskoczyły. Spodziewałem się podobnych wartości jak w układzie z NPN jednak wyszły troche inaczej:

 

Napięcie mierzyłem bezpośrednio na nóżkach tranzystora wiec chyba przyłożenia sond są poprawne. Wyniki: 

B-E: 685 mV
C-E: 869 mV

Kontrolnie zmierzyłem też napięcie na B-C i spodziewając się zerowego napięcia (bo jak mi się wydaje oba są podłączone do masy) ale ku mojemu zaskoczeniu jest tam 180mV

Prądy natomiast wyszły następująco (zaznaczyłem podzespoły/nóżkę tranzystora miedzy którymi wpiąłem amperomierz):


10k - B: 0.02mA

C- 1k: 6.4mA

 

Czyli tu wychodzi różnica prądów już bardziej zbliżona do układu z PNP choć nieco mniejsza. Teraz pytania - zakładając, że nie popełniłem błędów przy konstrukcji układu i wpięciach miernika to czemu różnica napiec B-E i C-E jest znacznie mniejsza niż w układzie z NPN? i skąd napięcie na B-C (Czy w układzie z NPN też by się odłożyło jakieś napięcie na B-C  mimo że oba są wyprowadzone do plusa baterii??

 

Edytowano przez Rael1138
Link do komentarza
Share on other sites

Podbijam temat bo nie moge sobie z tym układem poradzić. Teraz zauwazylem ze w moim ukldzie PNP dioda i rezystor 1k są po stronie emitera a nie kolektora tak jak w przypadku NPN ale to chyba tez powinno dzialac? Oecnie proboje zlozyc uklad na odwrot ale na razie cos pomieszalem bo dioda nie swieci.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 31.08.2023 o 11:34, Treker napisał:

@Ardian49 napięcia powinny być podobne. Sprawdź czy bateria nie jest rozładowana, czy masz poprawny zakres na mierniku, możesz też powtórzyć pomiary dla innego tranzystora PNP. Jeśli nadal wynik będzie dużo wyższy to wstaw zdjęcie swojego układu wraz z podłączeniem miernika.

@k892 witam na forum 🙂 Nie jest możliwe, aby "prąd" nie istniał, może być ewentualnie zbyt mały aby miernik mógł go odnotować. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni zakres na mierniku. W przypadku problemów wstaw też zdjęcie układu wraz z podłączonym miernikiem.

@Treker, dziękuję za wskazówki. Wydaje mi się, że teraz wyniki są poprawne.

dla NPN:

Ube = 724 mV,

Uce = 37,1 mV,

Ib = 0,8 mA,

Ic = 6,07 mA.

 

dla PNP:

Ube = 727 mV,

Uce = 27,8 mV,

Ib = 0,88 mA

Ic = 5,9 mA

Link do komentarza
Share on other sites

ok, udało mi się przebudować układ tak aby obciążenie było na kolektorze:

 20231007_174249.thumb.png.dd7d7f17c671ed02e664c72f652a52f2.png

Pomiary teraz wyszły następująco:

 

B-E 738 mV
E-C 36 mV

10k-B 0,85 mA

1k-C 6.31 mA

Czyli juz chyba blziej tego "jak byc powinno" ale dalej nie rozumiem skad roznice pomiarów przy obciązeniu na emiterze.

Link do komentarza
Share on other sites

@Rael1138 ten układ jest bardzo prosty i można spodziewać się rozbieżności. Nie jest to też idealny przypadek do takich głębszych eksperymentów. Poczytaj dodatkowo o układach pracy tranzystorów. Dla przypadku NPN możnaby dodać rezystor w emiterze np 100R i dielnik napięcia na bazie. Wtedy mamy pełniejszy układ do analizy. Dla przypadku PNP zamieniasz kolejność C-E, obicążenie wendruje do masy, a ten dodatkowy 100R idzie do zasilania.

Może te wpisy cie zainspirują:

 

Szczególnie ten:

 

Link do komentarza
Share on other sites

  

3 godziny temu, Gieneq napisał:

@Rael1138 prąd możesz zmierzyć rozłączając połączenie i wstawiając tam miliamperomierz

 


Ale w ktore miejsce? Bo chyba zarówno przed Emiterem jak i za kolektorem powinien plynac ten sam prąd bo to ta sama "linia"? Jak mowilem, kurs w ogole nie wspomina o "IE"

 

Zatem na przykład na obrazku z kursu gdzie zaznaczony były IE analogiznie do zaznaczen IB i IC? image.thumb.png.9f3a434341d1897f4a4640cdf6c6b545.png

Edytowano przez Rael1138
Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, Rael1138 napisał:

Jak mowilem, kurs w ogole nie wspomina o "IE"

IE ~= IB + IC, prawo Kirchoffa (czy pierwsze czy drugie to nigdy nie pamiętam) 😉 Dla uproszczenia można uznać, że zamiast ~= jest tam znak =. W naszych rozważaniach będzie to dostatecznie dokładne.

  • Prąd kolektora mierzy się zazwyczaj między kolektorem i obciążeniem.
  • Prąd bazy mierzymy między rezystorem bazy (o ile występuje) oraz bazą tranzystora.

image.png.3872fdea3e95e8f12e2744a62c10edad.thumb.png.692ba9407cb66c15edd08fc86acd0717.png

 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.